Štúdia: Marihuana môže pomôcť proti korone. Ako doplnok vakcíny vie zabrániť infekcii či zjemniť príznaky

Foto: startitup.sk / Unsplash / Fusion Medical, Diyahna Lewis
Konopkar, 14. januára 2022

Výskumníci zistili, že sa niektoré kyseliny rastliny viažu na spike proteín SARS-CoV-2. 

Kyseliny v procese blokujú kritický bod, ktorý vírus používa na infikovanie ľudí. 

Nejde o náhradu vakcíny, len jej možný doplnok.

 

Zdroj: Shutterstock

 

Nevyhnutný je však ďalší výskum.

Vedci z Oregonskej štátnej univerzity prišli so zaujímavými zisteniami, ktoré potenciálne ponúkajú nové spôsoby prevencie a liečby ochorenia Covid-19.

Podľa ich štúdie, ktorú v pondelok uverejnil online časopis Journal of Natural Products, môžu zlúčeniny v kanabise zabrániť infekcii vírusom, ktorý spôsobuje Covid-19.

Zlúčeniny majú blokovať jeho vstup do buniek.

Vedci hneď v abstrakte štúdie naznačujú, že v žiadnom prípade nejde o náhradu vakcíny, len jej možný doplnok.

 

Viažu sa na spike proteín

Konopné zlúčeniny identifikované výskumom prostredníctvom chemickej skríningovej techniky vykazujú schopnosť zabrániť vírusu, ktorý spôsobuje Covid-19, preniknúť do ľudských buniek.

Štúdiu viedol výskumník Richard van Breemen. Konope, vedecky známe ako Cannabis sativa, je zdrojom potravy a vlákniny pre zvieratá.

Zároveň sa viaceré konopné extrakty a zlúčeniny pridávajú do kozmetiky, ktorú bežne používajú ľudia. Napríklad do telových mliek či doplnkov stravy.

 

Zdroj: ASC Publications/Cannabinoids Block Cellular Entry of SARS-CoV-2 and the Emerging Variants

 

Výskumníci zistili, že pár kyselín rastliny sa viaže na spike proteín SARS-CoV-2. V procese tak blokujú kritický bod, ktorý vírus používa na infikovanie ľudí.

Zlúčeniny ako kyselina kanabigerolová, inak CBGA a kyselina kanabidiolová, teda CBDA, sa viažu na spike proteín. Cieľ liečiva je teda rovnaký ako pri vakcínach proti Covidu-19 či protilátkovej terapii, píše portál News Medical.

Terčom liečiva je akákoľvek molekula kritická pre proces, po ktorom choroba nasleduje, čo znamená, že jej narušenie môže zmariť infekciu alebo ovplyvniť príznaky ochorenia.

Richard van Breeman tvrdí, že zlúčeniny kanabisu by sa mohli využívať na skrátenie infekcie.

 

Účinné aj proti omikronu

„Konope a mnohé konopné extrakty sú na tieto kanabinoidné kyseliny bohaté. Nejde o kontrolované látky, ako napríklad THC, no u ľudí majú dobrý bezpečnostný profil,“ vysvetľuje hlava štúdie Richard van Breemen.

 

Zdroj: highxtar.com

 

 Podotýka tiež, že ich výskum sa zameriaval na posledné dva rozšírené varianty, teda deltu a omirkon.

Ukázalo sa, že kanabinoidy boli účinné proti obom, informuje Forbes, tie van Breemen zároveň označuje za jeden z najväčších súčasných problémov pandémie.

V súčasnosti je potrebný ďalší výskum, konštatuje van Breemen. Avšak ich štúdia je prvým náznakom toho, že by sa z kanabinoidov mohli vyvinúť lieky na prevenciu alebo liečbu ochorenia Covid-19.

 

Zdroj: startitup.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím