Väčšina ľudí podporuje zmiernenie trestov za marihuanu. Na Slovensku sú drakonické

Foto: GETTY/ESQUIRE
Konopkar, 7. januára 2022

Viac ako 37 percent Slovákov považuje tresty za držbu marihuany za príliš prísne, požaduje ich zjednotenie a držbu marihuany chce v určitej miere dekriminalizovať. Vyplýva to z prieskumu agentúry Nielsen Admosphere pre agentúru SITA.

 

Legalizácia marihuany

Za prísne považuje tresty za držbu marihuany 37,4 percenta opýtaných.

Presne 23 percent považuje momentálne nastavené tresty za dostačujúce a nechce ich meniť.

Tresty za držbu marihuany považuje za nízke 14 percent opýtaných, ktorí sa dožadujú aj ich sprísnenia.

Za legalizáciu marihuany, a tým aj za zrušenie zákonov zakazujúcich jej držbu, pestovanie a predaj sa vyslovilo 10,1 percenta opýtaných.

K danej téme sa nevedelo vyjadriť 15,4 percenta opýtaných.

 

Mešťania vs. ľudia z dedín

Za uvoľnenie trestov boli najviac muži (38,6 percenta), potom ženy (36,3 percenta).

 

Seth McConnell/The Denver Post/Getty Images

 

Z hľadiska veku sa za sprísnenie trestov najviac zasadzovali ľudia vo veku 35 až 44 rokov (40 percent) a podľa vzdelania stredoškoláci s maturitou (41,9 percenta).

Zjemnenie trestov za držbu marihuany podporili najmä obyvatelia veľkých miest (46,4 percenta) zo západného Slovenska (42 percent).

Sprísnenie trestov za pestovanie a držbu marihuany viac podporili muži (14,1 percenta) než ženy (14 percent).

Podľa veku ich sprísnenie najviac požadovala veková kategória 55 a viac rokov (17,1 percenta), z hľadiska vzdelania ju najviac požadovali tí, ktorí majú ukončenú len základnú školu, resp. strednú školu bez maturity.

Za sprísnenie trestov boli viac obyvatelia dedín (17,2 percenta), najmenej (9 percent) vo veľkých mestách.

 

Zdroj: webnoviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím