Pfizer vstupuje na trh s lekárskou marihuanou. Kupuje firmu za 6,7 miliárd dolárov

Foto: pinkplanes.com
Konopkar, 24. decembra 2021

Farmaceutický gigant Pfizer získal biotechnologickú spoločnosť, ktorá je priekopníkom vo výskume gastrointestinálnych chorôb pomocou marihuany.

Pfizer nie je prvou farmaceutickou spoločnosťou, ktorá investuje do liečivého potenciálu marihuany.

No je najväčšou.

 

Getty Images

 

Táto nadnárodná spoločnosť so sídlom v New Yorku vlastní podľa Sovereign Wealth Fund Institute najviac aktív – v hodnote 167 miliárd dolárov.

Je tiež jedným z troch výrobcov vakcín proti COVID-19 v krajine.

Dňa 13. decembra spoločnosť Pfizer získala spoločnosť Arena Pharmaceuticals.

 

Arena Pharmaceuticals

 

Analytici tvrdia, že Pfizer odkúpil túto biotechnickú spoločnosť, aby pokračoval v neskoršom štádiu výskumu liečby ulceróznej kolitídy – choroby, ktorá postihuje črevá a tráviaci trakt.

Takisto tu realizujú výskum Crohnovej choroby (zápalového ochorenia čriev) a ďalšie štúdie.

Avšak Arena Pharmaceuticals zároveň vyvíja „antagonistu kanabinoidného receptora typu 2“ na liečbu bolesti vyvolanej gastrointestinálnymi poruchami.

 

leafreport.com

 

Kanabinoid je zlúčenina v rastline kanabisu, ktorá ovplyvňuje endokanabinoidný systém človeka v mozgu, mieche a iných orgánoch s cieľom regulovať metabolizmus, imunitu a komunikáciu medzi bunkami.

David Nathan, psychiater z Princetonu a zakladateľ organizácie Doctors for Cannabis Regulation, predpovedal, že ďalšie veľké farmaceutické spoločnosti budú nasledovať príklad spoločnosti Pfizer.

„Majú rozsah na financovanie rozsiahleho výskumu liekov, ktoré odblokujú endokanabinoidný systém. Uvidíme, či dokážu uspieť v zdĺhavom procese uvádzania liekov na trh,“ povedal Nathan.

 

Eduardo Contreras / UT San Diego/Zuma Press

 

„Veľké farmaceutické spoločnosti tradične hľadajú jednotlivé zlúčeniny, ktoré by vložili do pilulky. Pravdepodobne sa o to pokúsia pomocou prírodných alebo syntetických kanabinoidov.“

„ Jednou z charakteristických čŕt celorastlinného liečebného kanabisu je však takzvaný „sprievodný efekt“, ktorý predstavuje vyrovnávajúci účinok interakcie rôznych kanabinoidov,“ vysvetlil Nathan.

 

ganjapreneur.com

 

„Dúfame, že vedci zo spoločnosti Pfizer budú mať otvorenú myseľ voči možnosti, že liek odvodený z rastliny konope môže fungovať najlepšie, ak obsahuje viac ako jeden kanabinoid.“

Forbes, ktorý ako prvý informoval o 6,7 miliardovom predaji akcií, uviedol, že do výskumu marihuany sa zapojili aj ďalšie farmaceutické spoločnosti.

Kanadská spoločnosť Avicanna, zaoberajúca sa výskumom a vývojom kanabisu, sa pripojila k organizácii podpory startupov JLabs Johnson & Johnson v Toronte v roku 2017.

Švajčiarska farmaceutická spoločnosť Novartis AG sa v roku 2018 spojila s kanadskou spoločnosťou Tilray na výrobu a predaj produktov z lekárskej marihuany.

 

Getty Images

 

Začiatkom tohto roka spoločnosť Jazz Pharmaceutical of Ireland získala britskú spoločnosť GW Pharmaceuticals, ktorá vyvinula Epidiolex, prvý liek CBD schváleným FDA (Úradom pre kontrolu potravín a liekov) na liečbu detí so záchvatovými poruchami.

Amit D. Munshi, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Arena Pharmaceuticals, vyhlásil:

„Táto transakcia predstavuje najlepší ďalší krok pre pacientov aj akcionárov. Schopnosti spoločnosti Pfizer urýchlia misiu dodávať naše dôležité lieky pacientom.“

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím