Šimečka a Hojsík podali hromadnú pripomienku k dekriminalizácii marihuany

Foto: europskenoviny.sk
Konopkar, 22. decembra 2021

Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko podalo pripomienku k novele Trestného zákona. Vyše 4000 ľudí na Slovensku žiada dekriminalizáciu marihuany.

Hromadnú pripomienku k novele Trestného zákona podpísalo vyše 4000 ľudí. Žiadajú dekriminalizáciu marihuany.

Pripomienku podalo v utorok mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS).

Podľa PS treba oddeliť ľudí, ktorí bez negatívneho vplyvu na spoločnosť užívajú konope, od tých, ktorí sa neoprávneným konaním obohacujú na úkor spoločnosti.

„Novela ministerky Kolíkovej tento zámer nespĺňa, preto naša pripomienka vyníma z trestnoprávnej regulácie 60-násobok jednorazovej dávky konope a živice z nej, čím oddeľuje osoby užívajúce marihuanu od dílerov a díleriek. Zároveň sa v pripomienke zasadzujeme o primeranú dekriminalizáciu domáceho pestovania pre osobnú spotrebu,“ uviedla členka predsedníctva PS Lucia Plaváková.

PS kritizuje tresty vo výške desať či 20 rokov „za rastlinu, ktorú vyspelé krajiny EÚ a sveta prestávajú kriminalizovať, podobne ako nedávajú ľudí na desať rokov do basy za dva poháre vína.“

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková predložila novelu Trestného zákona do medzirezortného pripomienkovania 1. decembra.

Zmenou by malo prejsť aj stíhanie drogových trestných činov.

Návrhom nemá dôjsť k dekriminalizácii či legalizácii drog.

Za prechovávanie marihuany v množstve do jedného gramu by sa už po novom neukladal trest odňatia slobody, ale niektorý z alternatívnych trestov.

Cieľom novely je podľa Kolíkovej rozlišovať trestanie užívateľov drog od ich výrobcov a dílerov.

„Už druhé či tretie Vianoce za sebou vo väzení, kvôli pár džointom, alebo lekárskej marihuane. Aj toto je realita pre množstvo ľudí a ich rodín na Slovensku. V Progresívnom Slovensku sa nemôžeme zmieriť s drakonickými trestami desať či dvadsať rokov za rastlinu, ktorú vyspelé krajiny EÚ a sveta prestávajú kriminalizovať, podobne ako nedávajú ľudí na desať rokov do basy za dva poháre vína. Preto sme dnes podali hromadnú pripomienku k novele Trestného zákona, a teší nás, že ju za pár dní podporilo vyše 4-tisíc ľudí,“ uviedol europoslanec a podpredseda PS Michal Šimečka.

„Koalícia, žiaľ, odmietla náš vlastný návrh zákona, ktorý by drakonické tresty zrušil. V Progresívnom Slovensku podporujeme konopných väzňov priamo na súdoch, verejnými protestmi aj petíciou, rozprávame sa s ich rodinami a podali sme tiež podnet na Európsku komisiu, ktorý je v štádiu skúmania. Dnešná hromadná pripomienka je ďalšou šancou, ktorú koalícia dostáva na to, aby odstránila absurdnú represiu a miesto nej priniesla ľuďom spravodlivosť. Ak naše pripomienky zoberie Mária Kolíková vážne, ľudia už nebudú za dva džointy, alebo pár mastí a olejov, sedieť v base s vrahmi a mafiánmi. Veľmi dúfam, že ministerka Kolíková svoj doterajší prístup prehodnotí,“ zdôraznil europoslanec a podpredseda progresívcov Martin Hojsík.

„V rámci princípu restoratívnej justície potrebujeme oddeliť ľudí, ktorí bez negatívneho vplyvu na spoločnosť užívajú konope, od tých, ktorí sa neoprávneným konaním obohacujú na úkor spoločnosti. Novela ministerky Kolíkovej tento zámer nespĺňa, preto naša pripomienka vyníma z trestnoprávnej regulácie 60-násobok jednorázovej dávky konope a živice z nej, čím oddeľuje osoby užívajúce marihuanu od dílerov a díleriek. Zároveň sa v pripomienke zasadzujeme o primeranú dekriminalizáciu domáceho pestovania pre osobnú spotrebu, vďaka čomu sa budú môcť užívatelia a užívateľky vyhnúť stretom s kriminálnym prostredím a jeho rizikami, a štát tým oslabí pozíciu čierneho trhu,“ predstavila kľúčové body hromadnej pripomienky advokátka a členka predsedníctva PS Lucia Plaváková.

 

Zdroj: aktuality.sk, europskenoviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím