Štúdia: Marihuana môže znížiť epileptické záchvaty detí o 86 percent

Foto: europeanpharmaceuticalreview.com
Konopkar, 17. decembra 2021

Kanabis môže znížiť epileptické záchvaty detí o 86 %. Štúdia ukazuje, že je účinnejší ako CBD

Kanabis je téma, ktorá na Slovensku spája aj rozdeľuje.

Marihuana je u nás, na rozdiel od iných krajín, stále považovaná za drogu v akomkoľvek ohľade.

CBD sa, na druhú stranu, stále teší narastajúcej popularite, i keď je zatiaľ viac marketingovým ťahom, ako vedecky odporúčaným riešením na viaceré problémy.

 

crxmag.com

 

Nedávne austrálske vedecké štúdie odhalili v rastline kanabisu (konopy) množstvo ďalších zlúčenín, ktoré, rovnako ako v prípade CBD, vykazujú antikonvulzívne (protikŕčové) učinky. Niektoré z nich dokonca môžu byť silnejšie ako CBD, informuje portál ScienceAlert

 

Výsledky prekvapili

Tieto zistenia po novom podporuje aj malá pozorovacia štúdia v Spojenom kráľovstve.

Keď desať detí s neriešiteľnými formami epilepsie začalo používať liek, ktorý obsahoval celú rastlinu konope, vrátane kanabidiolov, terpénov a flavonoidov, frekvencia ich záchvatov klesla v priemere o 86 percent.

A to sú čísla, ktoré mnohých prekvapili.

Je však nutné dodať, že výskum nebol randomizovaný ani kontrolovaný placebom, avšak tieto prípadové štúdie ukazujú oveľa väčší úspech ako výsledky samotných extraktov CBD. 

V súčasnosti je perorálny extrakt CBD, známy ako Epidyolex, jedinou formou kanabisu schválenou Federálnou liekovou agentúrou USA na liečbu závažných záchvatov.

 

 

Liek dostal v septembri 2019 povolenie na uvedenie na trh platné aj celej Európskej únii. 

V placebom kontrolovaných štúdiách sa však zdá, že liek nefunguje u viac ako polovice všetkých detí s Dravetovým syndrómom, čo je zriedkavá forma epilepsie odolná voči liekom. Tam, kde funguje, štúdie ukazujú asi 32-percentný pokles frekvencie záchvatov.

 

Zlepšenia na viacerých frontoch

To je však oveľa nižšia miera úľavy, ako u detí, ktoré dostávali liek z celej rastliny kanabisu.

Aj keď tieto počiatočné zistenia budú musieť byť podporené oveľa väčšími veľkosťami vzoriek a vo viac kontrolovaných nastaveniach, sú mimoriadne sľubné.

Okrem toho všetci rodičia hlásili zásadné zlepšenie kognitívnych a behaviorálnych výsledkov, za čo je podľa autorov pravdepodobne môže znížená frekvencia záchvatov a zníženého používania iných antiepileptických liekov, ktoré bežne prichádzajú s negatívnymi vedľajšími účinkami.

 

imperial.ac.uk

 

​„V súčasnosti sme v procese analýzy príslušných zložiek každého lieku v tejto štúdii, o ktorej plánujeme informovať,” píšu autori série prípadov v štúdii, ktorá bola publikovaná v BMJ Paediatrics Open.

Uvedomenie si, že kanabis môže pomôcť pri liečbe záchvatov, bolo prvýkrát zdokumentované v západnej vede írskym lekárom pracujúcim v Indii v roku 1843. Odvtedy sa rastlina zaplietla do právnej a politickej búrky, ktorá posunula formálny výskum o desaťročia späť.

 

Zdroj: brainee.hnonline.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím