Poslanec Tomáš Valášek (PS) žiada koalíciu o podporu dekriminalizácie marihuany

Foto: Greg Groesch/The Washington Times
Konopkar, 1. decembra 2021

Nezaradený poslanec Tomáš Valášek pôsobiaci v mimoparlamentnom Progresívnom Slovensku vyzval koaličných poslancov, aby podporili novelu, ktorá by mala prispieť k dekriminalizácii marihuany.

Valášek tvrdí, že jeho návrh sa týka len marihuany.

Koalícia vlastný návrh na zníženie trestov za držanie drog pre vlastnú spotrebu vrátila na prepracovanie.

Niektorým koaličným poslancom prekážalo, že návrh sa mal týkať zníženia trestov aj za užívanie tvrdých drog.

 

Valášek sa zastáva mladých aj dôchodcov

Valáškov návrh novely Trestného zákona, ktorý je na programe aktuálnej schôdze, odbúrava tresty za marihuanu pre vlastnú spotrebu do výšky 60-násobku obvyklej jednorazovej dávky.

„Mladí ľudia aj dôchodcovia, ktorí dostali tresty vyššie ako vrahovia za to, že použili liečivé masti, oleje na krvný tlak alebo pár cigariet, nemôžu byť obeťami toho, že koalícia odmietla svoj vlastný návrh.“

Progresívne Slovensko tvrdí, že dekriminalizácia lekárskej marihuany alebo pár  „džointov“ je vo vyspelej Európe úplne bežná.

Podpredseda hnutia Michal Šimečka pripomenul, že minulý týždeň koalícia nepodporila návrh svojich vlastných poslancov, ktorým malo dôjsť k zníženiu trestov za marihuanu.

 

SITA/Ľudovít Vaniher.

 

„Je smutné, že malicherné poslanecké škriepky bránia zmene, hoci dnes už prakticky všetci – verejnosť, odborníci aj politici – uznávajú, že nemôžeme stovky bežných ľudí trestať prísnejšie ako vrahov a mafiánov,“ povedal.

Podľa ďalšieho podpredsedu PS Martina Hojsíka je absurdné, že v situácii, keď iné členské krajiny Európskej únie (EÚ) vedú otvorené debaty a dokonca prípravy na legalizáciu marihuany, na Slovensku stále platí fakt, že pár „džointov“ je možné potrestať desaťročným väzením.

 

Návrh neznižuje tresty za iné drogy
 
„Príklady z Európy, najnovšie z Nemecka, zároveň ukazujú, aké dôležité je, aby súčasťou vlády boli liberálne a progresívne strany, ktoré keď dostanú príležitosť, dokážu ponúknuť a presadiť moderné a efektívne riešenia,“ skonštatoval Hojsík.

Návrh zákona PS kompletne odbúrava tresty za marihuanu pre vlastnú spotrebu do výšky 60-násobku obvyklej jednorazovej dávky.

Na rozdiel od pôvodného návrhu koaličných poslancov sa návrh PS týka iba marihuany a neznižuje tresty za iné drogy.

Zákonodárna iniciatíva PS nadväzuje na petíciu Šimečku a Hojsíka za dekriminalizáciu marihuany, ktorú podpísalo takmer 24-tisíc občanov.

 

Zdroje: trend.sk, webnoviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím