Parlament rokoval o znižovaní trestov pre užívateľov marihuany

Foto: bystricoviny.sk / pngegg.com
Konopkar, 27. novembra 2021

O návrhu zákona budú poslanci hlasovať v utorok.

Parlament v piatok (26. 11.) rokoval o znižovaní vysokých trestov pre užívateľov marihuany.

Hoci spočiatku sa mala na návrhu zákona koalícia zhodnúť, Sme rodina zaňho nakoniec hlasovať odmietla.

Podľa Petra Pčolinského totiž znižuje tresty za užívanie všetkých drog a netýka sa len marihuany.

Poslanci budú o návrhu hlasovať v utorok (30. 11.).

Užívatelia marihuany nepatria na dlhé roky do väzenia. Myslia si niektorí poslanci, ktorí sa v parlamente pokúšali presadiť zmiernenie trestov.

Andrej Stančík (OĽANO) je presvedčený, že novelizácia trestného zákona pomôže najmä mladým ľuďom.

Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venovala redaktorka RTVS Soňa Otajovičová.

 

Neprimerané tresty

„Každý poznáme človeka, ktorý marihuanu fajčil. Poznáme de iure kriminálnika, ktorý by mal podľa súčasnej legislatívy sedieť vo väzení. Kaziť mladým ľuďom životy za to, že mali pri sebe gram marihuany je nedôstojné,“ podotkol Stančík.

Neprimerané tresty pre užívateľov marihuany na Slovensku už skúma aj Európska komisia.

Poslankyňa OĽANO Romana Tabak pripomína, že zákon by aj po novelizácii naďalej rovnako trestal dílerov a úľavy by sa dotkli len ľudí, u ktorých sa nájde množstvo na vlastnú spotrebu.

Návrh zároveň zavádza možnosť ochranného liečenia.

„Najľahšie prehrešky, pre vlastnú potrebu, maximálne tri dávky, stará sadzba do troch rokov. Po novom sadzba do jedného roka. Maximálne desať dávok. Stará sadza päť rokov, nová sadzba do dvoch rokov,“ priblížila Tabak.

 

Sme rodina odporúča zákon dopracovať

Hnutie Sme rodina za zákon však nezahlasuje.

Nesúhlasí totiž s tým, že novelizácia sa má týkať všetkých drog.

„Odporúčam stiahnuť návrh zákona na dopracovanie. Najprv zmeňte tú kategorizáciu. Vyberte tú marihuanu, dajte ju osobitne, znížme tresty za marihuanu, ale nechcite, aby sme hlasovali za zníženie trestov za užívanie všetkých drog,“ uviedol Peter Pčolinský (Sme rodina).

Ondrej Dostál z SaS si myslí, že užívateľov by štát trestať nemal, riešenie vidí skôr v pomoci závislým.

„Máme užívateľov iných drog trestať za to, že ich užívajú alebo že ich prechovávajú pre vlastnú potrebu? Ak je tam nejaký problém, nie sú to skôr ľudia, ktorí potrebujú pomoc, potrebujú liečenie?,“ pýta sa.

 

Opozícia kritizuje prístup k témam

Opozícia kritizuje koaličné strany za prístup k jednotlivým témam, ktoré sa v parlamente riešia. Parlament napríklad posunul rokovanie o štátnom rozpočte až na koniec schôdze.

„K zákonom, ktoré sa dotýkajú milióna ľudí na Slovensku sa neprihlási nik a k zákonu o znižovaní trestov za drogy sa tu prihlási dvadsať alebo tridsať poslancov, ktorí by boli schopní tento parlament blokovať ešte aj do budúceho týždňa diskusiou o drogách,“ uviedol predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini.

 

Krúpa: Návrh o znížení trestov za držanie drog vrátime na prepracovanie

Návrh novely Trestného zákona, ktorou sa majú znížiť tresty za držanie drog na vlastnú spotrebu.

„Vzhľadom na vývoj diskusie a vnímanie tejto problematiky, ktorá prerastá až do paniky a hysterických záchvatov, sme sa rozhodli, že tento návrh vrátime na prepracovanie,“ uviedol jeden z predkladateľov Juraj Krúpa (OĽANO).

Pčolinskému a jeho kolegom zo Sme rodina prekáža, že novela by mala znížiť tresty aj za užívanie tvrdých drog, nielen za marihuanu.

Podobné výhrady mali aj niektorí poslanci za OĽANO. Jeden z predkladateľov novely Kristián Čekovský (OĽANO) reagoval, že odborníci neodporúčajú vyňať jednu drogu a za ňu znížiť tresty.

Jeden z predkladateľov novely Kristián Čekovský (OĽANO) reagoval, že odborníci neodporúčajú vyňať jednu drogu a za ňu znížiť tresty.

Ondrej Dostál (SaS) si myslí, že návrh mohol prejsť štandardným pripomienkovaním, ako je to pri vládnych zákonoch.

Pčolinský počas diskusie v pléne Národnej rady (NR) SR tvrdil, že sa o túto tému nezaujímal a chápal to tak, že sa idú znížiť tresty za užívanie marihuany.

„Vyzerá to, že to tak nie je, že ideme znížiť tresty aj za užívanie tvrdých drog. S takýmto návrhom zákona určite súhlasiť nebudem, nebudem zaň hlasovať, ani väčšina mojich kolegov a dám procedurálny návrh, aby bol zákon stiahnutý na prepracovanie,“ povedal s tým, že by sa mala z návrhu vyňať osobitne marihuana.

Novelu podali koaliční poslanci, okrem iných sa pod návrh podpísal aj Pčolinského kolega Ľuboš Krajčír (Sme rodina).

Čekovský vyhlásil, že súčasné znenie zákona „hádže všetky drogy do jedného vreca“.

Odborníci podľa neho neodporúčajú vyňať jednu drogu a znížiť tresty.

„Hovoria o tom, že by sme ju zvýhodňovali,“ povedal. Policajné metodiky podľa neho určujú množstvá, takisto súdy majú v rukách určenie trestu v nejakom rozsahu.

„V konečnom dôsledku sú tvrdšie drogy postihované tvrdšie, toto sa nemení,“ reagoval Čekovský s tým, že sa tresty menia len v oblasti užívateľov, nie dílerov a obchodníkov s drogami.

Aj Marek Šefčík z OĽANO si myslí, že návrh má tendenciu znížiť sadzby za všetky drogy.

„Musíme nájsť hranicu a nedávať všetky drogy do jedného vreca. Treba to uviesť na správnu mieru, je to nepoctivé,“ skonštatoval. Vyzval na poctivú a pravdivú diskusiu.

Čekovský tiež v diskusii povedal, že návrh nie je dostatočný a radi by v tejto oblasti šli ešte ďalej.

„Ale aj odborníci hovoria, že treba ísť krok po kroku a v prípade zvoľňovania treba myslieť na prevenciu, je to silný prvok,“ skonštatoval.

Začiatkom týždňa zaslali médiám otvorený list príbuzní tých, ktorým hrozia vysoké tresty za držanie marihuany. Predložený návrh je podľa nich nedostatočný.

„Musíme povedať, že naše argumenty ostali nevypočuté. Sľuby o konkrétnych činoch od konkrétnych poslancov ostali v rovine sľubov, nakoľko predložená novela sa v prevažnej časti nikoho nedotkne a viac-menej len zachováva súčasný marazmus,“ skonštatovali v stanovisku s tým, že neprimerané trestanie je produkt emocionálnej a populistickej trestnej politiky, v ktorej absentuje ľudskoprávny prístup.

 

Zdroje: spravy.rtvs.sk, pluska.sk, teraz.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím