Šimečka: Vláda nedokázala prísť s miernejšími trestami pre konopných väzňov

Foto: SITA / thompsoncoburn.com
Konopkar, 30. októbra 2021

Tresty za držanie marihuanny v osobnom vlastníctve sú zastaralé.

V súvislosti s kampaňou za dekriminalizáciu marihuany a dôležitosťou tejto témy na Slovensku Michal Šimečka, poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda Progresívneho Slovenska, konštatoval, že sa zatiaľ Európska únia nikam neposunula. 

„Stále nedošlo k žiadnej zmene. Je dôležité povedať, že tu vôbec nejde ani o marihuanu, ani o drogy, ide o tú obrovskú nespravodlivosť, ktorá na Slovensku panuje, že za to, že si niekto dá dva jointy alebo vypestuje zopár rastlín marihuany, už v zásade hrozí niekoľkoročné tresty, v niektorých prípadoch až pätnásť rokov väzenia.“

Podľa Šimečku máme zákony nastavené archaicky a tresty za držanie marihuany priam drakonické.

„Šéf drogovej mafie dostane pomaly menej alebo aj za vraždu sa dostáva menej,“ konštatoval europoslanec.

„Na Slovensku máme desiatky ľudí, ktorí sedia vo väzení, tzv. konopní väzni, ich životy sú zničené, ich rodiny majú zničené životy kvôli zákonu, ktorý je archaický,“ uviedol europoslanec Šimečka.

Väčšina na Slovensku sa zhodne, vrátane vládnej koalície.

„Bohužiaľ, za ten rok a pol čo je pri moci nedokázala prísť s nejakou zmenou, ktorá by znížila tie drakonické tresty, preto sa snažíme aj s europoslancom Hojsíkom. Spísali sme petíciu a budeme predkladať zákon a obrátili sme sa aj na Európsku komisiu,“ informoval europoslanec. 

​Európska komisia by mala páky ako zakročiť voči trestom v súvislosti s marihuanou.

„Je celkom možné, že vlastne táto slovenská legislatíva porušuje európske pravidlá a európske právo, ktoré práve zaväzuje členské štáty, aby tie tresty boli proporcionálne, rozumné a predvídateľné,“ dodáva Šimečka. 

 

 

Zdroj: noviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím