V severnej Kalifornii zakázali prepravu vody, aby zastavili nelegálne pestovanie marihuany

Foto: latimes.com
Konopkar, 29. októbra 2021

Úrady sa obávajú, že pesticídy, hnojivá a rozpúšťadlá z fariem by sa mohli dostať do zásob podzemnej vody.

Ako píše denník Los Angeles Times, extrémny nedostatok vody v okrese Siskiyou v severnej Kalifornii je údajne následkom sústredeného vládneho úsilia zabrániť nezákonnému pestovaniu marihuany. 

Keďže však ide najmä o oblasť obývanú ázijskými obyvateľmi, vyvoláva to rozruch a vzniká otázka, či nejde skôr o rasizmus a šikanovanie než o dobrý úmysel.  

 

Pablo Unzueta pre CalMatters

 

Na jar tohto roku okresní dozorcovia fakticky zakázali prepravu vody do vidieckej oblasti známej pestovaním marihuany, zlými životnými podmienkami a populáciou hmonských farmárov.

Opatrenie bolo pokusom miestnych predstaviteľov zatvoriť pestovateľské farmy, ktoré úrady vinili z nárastu násilných trestných činov a zo zhoršovania životného prostredia.

Podľa Margiany Petersenovej-Rockneyovej, sociologičky z UC Berkeley so špecializáciou na vidiek, ktorá študovala pestovanie kanabisu v okrese Siskiyou, túto činnosť praktizovali najmä belosi, squatteri či výrobcovia metamfetamínu. 

„Belosi pestujú kanabis v okrese už dlho bez toho, aby ktokoľvek mihol okom, a s malou zmienkou v okresných záznamoch,“ povedala.

 

latimes.com

 

„Je zaujímavé, že až keď prišla do tejto oblasti komunita Hmongov, okres je zrazu posadnutý kanabisom,“ uviedla sociologička. 

Úrady sa obávajú, že pesticídy, hnojivá a rozpúšťadlá z fariem by sa mohli dostať do zásob podzemnej vody.

V minuloročnom vyhlásení, keď štát sužovalo sucho, dozorná rada upozornila na vodnú krízu a uviedla, že pestovanie konope vyčerpáva zdroje povrchových a podzemných vôd. 

V niektorých členoch komunity Hmongov však zásah s vodou oživil spomienky na útrapy, ktorým museli čeliť, keď sa skrývali pred komunistami v džungli juhovýchodnej Ázie. 

„Moja súčasná životná situácia sa podobá na život v laoskej džungli,“ napísal Der Lee (56) v súdnom spise.

„Ale v džungli som mal dostatok vody,“ dodal.

Hmongovia zároveň tvrdia, že spor o vodu povzbudil niektorých rasistických susedov a úradníkov, ktorí sa začali prejavovať nenávistne a násilne, čo u nich vyvoláva obavy.

Údajne ich ohovárali na komunitných zhromaždeniach a obťažovali na online fórach.

 

latimes.com

 

Tieto obavy viedli Leeho a ďalších k demonštráciám a podaniu federálnej žaloby za porušovanie občianskych práv – okres obviňujú z porušenia 14. dodatku ústavy USA, ktorý občanom zaručuje rovnakú ochranu pred zákonom.

Sudkyňa Kimberly J. Mueller z Východného okresu Kalifornie 3. septembra pozastavila výkon dvoch májových nariadení, kým sa súdny spor nevyrieši, pričom uviedla, že žalobcovia vzniesli vážne otázky o motívoch okresu. 

„Dehydratácia a de facto vyhostenie znevýhodnenej menšinovej komunity nemôže byť cenou zaplatenou za snahu zastaviť nelegálne pestovanie kanabisu a akékoľvek s tým spojené škody,“ napísala sudkyňa vo vyhlásení.

 

Zdroj: refresher.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím