Výskum skúmal spermie u fajčiarov marihuany

Foto: health.com / mcgill.ca
Konopkar, 30. septembra 2021

Výskum odhalil, že marihuana môže ovplyvniť kvalitu spermií.

Pokiaľ sa v dnešnej dobe snažia ľudia o splodenie potomka, musia sa väčšinou vzdať viacerých škodlivých návykov počnúc alkoholom či tabakom.

Pred začiatkom snahy o počatie potomka je možné naraziť na množstvo rád, čo by mal človek v ideálom prípade zo života vylúčiť a čo naopak začať konzumovať, respektíve praktizovať.

Výskum publikovaný v magazíne Enviromental Epigenetics, o ktorom píše aj portál IFL Science, poukazuje na to, že užívanie marihuany môže znižovať kvalitu spermií.

Podľa vedeckého tímu sa z dôvodu menšej kvality spermií neodporúča užívať marihuanu v časovom úseku približne 74 dní pred snahou o počatie.

 

Prečo je dôležitých práve 74 dní?

“Pred pokusom o počatie odporúčame stopnúť užívanie kanabisu najmenej na približne 74 dní. Ak to niekto myslí s počatím vážne, odporúčame, aby prestal s užívaním kanabisu na čo najdlhšie obdobie pred počatím, aby prešli viacnásobné spermatogénne cykly,” načala o výskume vedúca tímu Susan Murphy. 

Vedkyňa, ktorá je profesorkou a docentkou na katedre pôrodníctva a gynekológie na medicínskej Duke University, upresňuje, prečo je počet 74 dní taký dôležitý.

“Trvanie ľudskej spermatogenézy, alebo aj vývoj nových spermií z kmeňových buniek, je približne 74 dní,” vysvetľuje štúdia.

Cieľom výskumných testov bolo pozorovanie kvality spermií u mužov, ktorí na 11 týždňov prestali užívať marihuanu.

Dobrou správou je, že po 77 dňoch abstinencie bola úroveň zmenených genetických informácií vo vzorkách spermií oveľa nižšia, ako s užívaním kanabisu.

Známky po kanabise síce v genetickej informácii ostali, ale vo výrazne nižšej miere, ktorá by nemala mať na počatie fatálne následky.

Aj keď táto výskumná novinka určite pomôže viacerým párom na ceste k bezproblémovému počatiu, aj sama profesorka Susan Murphy dopĺňa, že zastavenie styku s marihuanou nevyrieši zaručene všetky komplikácie späté s počatím.

 

Zdroj: interez.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím