Kolíkovej ministerstvo má dva návrhy o drogách, chýba politická zhoda

Foto: TASR/sme.sk
Konopkar, 24. septembra 2021

Progresívne Slovensko vyzvalo vládu na dekriminalizáciu marihuany.

Ministerstvo spravodlivosti má pripravené dva návrhy týkajúce sa drogovej trestnej činnosti, no doteraz na nich nebola politická zhoda. 

Rezort zároveň pracuje na veľkej novele Trestného zákona, ktorú chce mať pripravenú ešte túto jeseň a má riešiť aj otázku drog. Pre TASR to povedal Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu.

Ministerstvo spravodlivosti reagovalo na výzvu mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko, aby koalícia predložila do konca októbra návrh na dekriminalizáciu marihuany.

 

Prvý návrh

„Jeden návrh je komplexnejší, týka sa najmä nového spôsobu určovania množstva drog pre potreby Trestného zákona, upúšťa sa od jednotlivých dávok a výpočtu v závislosti od ceny drogy na čiernom trhu. Rieši komplexne všetky druhy omamných a psychotropných látok, pričom rozlišuje trestný postih za držbu (užívatelia) od iných foriem drogovej kriminality – výroba, predaj, nákup (dílerstvo),“ približuje Bubla.

„Návrh zákona súčasne posilňoval formy prevencie a vytváral priestor, aby sa so zachytenými užívateľmi mohlo robiť aj inak ako len ich trestaním – teda presmerovať ich pod dohľad odborníkov a tým včas odhaliť a podchytiť ich zdravotné problémy spojené s užívaním drog,“ dodal.

 

Druhý návrh

Druhý návrh sa týka len držby marihuany pre osobnú spotrebu. 

„V rámci tohto návrhu sa snažíme rovnako v maximálne možnej miere rozlíšiť tých, ktorí sú užívatelia, od dílerov,“ vysvetlil Bubla.

Rezort podľa Bublu zastáva názor, že výška trestov odňatia slobody pri niektorých špecifických konaniach, napríklad opakovaná držba marihuany nad desať jednorazových dávok, sa javí dlhodobo ako neprimerane prísna.

„Predpokladáme, že téma bude ešte predmetom diskusií v rámci koaličných rád. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková by zároveň bola radšej, ak by v tomto prípade išlo o vládny návrh,“ dodal Bubla.

 

PS spustilo petíciu

Koaličná SaS podporuje, aby bol návrh predložený vládou.

„Za dôležité však spolu s dekriminalizáciou užívania marihuany považujeme navrhnúť riešenie spôsobu, akým sa užívateľ marihuany môže dostať k rastline pre vlastnú spotrebu bez toho, aby musel podporovať nelegálny obchod,“ povedal hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Nezaradený poslanec parlamentu Tomáš Valášek pôsobiaci v Progresívnom Slovensku hovorí, že zákon o dekriminalizácii marihuany by v parlamente podporil, ak by ho vláda dobre pripravila. Ak koalícia zákon nepredloží, chce podať vlastný návrh.

Progresívne Slovensko tiež spustilo petíciu s piatimi požiadavkami. Okrem dekriminalizácie žiadajú dostupné voľnočasové aktivity pre mladých i dostupnú sociálnu a psychologickú pomoc.

 

Zdroj: sme.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím