Taliansko zrejme čaká referendum o dekriminalizácii marihuany

Foto: blurredculture.com
Konopkar, 19. septembra 2021

Budú tak pravdepodobne ďalšou krajinou, ktorá sa posunie o krok bližšie k zrušeniu vysokých trestov pre konzumentov.

Taliansko sa pravdepodobne rozhodne, či budúci rok dekriminalizuje marihuanu v referende, potom, čo sa skupinám kampaní podarilo zozbierať potrebných 500-tisíc podpisov za týždeň.

 

Luca Bruno / AP

 

 Ako píše portál CNN, referendum v Taliansku je možné zvolať, ak sa získa 500-tisíc podpisov a aktivistom sa podarilo získať potrebnú čiastku dostatočne načas pred termínom 30. septembra.

 

Legalizácia neznamená podporu spotreby, ale zvýšenie jej bezpečnosti, tvrdia aktivisti

Ak verejnosť hlasuje za dekriminalizáciu marihuany, nákup, predaj a pestovanie marihuany sa stane podľa talianskeho práva legálnym.

„Viac ako 500-tisíc online podpisov za týždeň #ReferendumCannabis,“ napísali aktivisti na svojom oficiálnom Facebooku.

Konzumácia marihuany nie je podľa talianskych zákonov trestná a marihuana na lekárske účely je povolená. Nákup, predaj a hromadné pestovanie bylinky je však nezákonné a obchodníkom v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody až na 10 rokov.

„Je to paradox, akoby štát celý fenomén obviňoval z organizovaného zločinu,“ argumentovali aktivisti.

„Legalizácia neznamená podporu spotreby, ale zvýšenie jej bezpečnosti a informovanosti. Ak by bolo kanabis legálne, ukončilo by to zbytočné skúšky s malým množstvom drogy a zaistilo by to, že pacienti, ktorí ho užívajú na úľavu od ukrutných bolestí, sa už nikdy nebudú musieť postaviť pred súd,“ dodávajú.

 

MIGUEL MEDINA/Getty Images

 

Skupina ďalej tvrdila, že legalizácia marihuana prinesie tisíce nových pracovných miest a zvýši daňové príjmy štátu, pričom odhadovaná hodnota bude 7 miliárd eur alebo 8,2 miliardy dolárov.

V zbieraní podpisov budú pokračovať až do predloženia návrhu na referendum najvyššiemu odvolaciemu súdu, Najvyššiemu kasačnému súdu, na schválenie.

 Organizátori kampane uvádzajú, že v Taliansku je 6 miliónov užívateľov marihuany.

Európska správa o drogách za rok 2021, ktorú vydalo Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť, uviedla, že ju denne používa približne 1,8 percent dospelých vo veku 15-64 rokov v Európskej únii.

Zo správy vyplynulo, že marihuana predstavovala 74 percent drog zadržaných predstaviteľmi orgánov činných v trestnom konaní v Európskej únii, pričom kokaín predstavoval 11 percent a amfetamíny 5 percent.

 

Zdroj: interez.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím