Pri Trenčíne je 4500 sadeníc konope

Foto: Marián Michalko
Konopkar, 15. septembra 2021

Len pár kilometrov od Trenčína vyrástla na dnešné pomery nezvyčajná farma.

Na ploche veľkej ako futbalové ihrisko rastie 4 500 sadeníc konopy siatej.

Väčšine ľudí sa tento názov spája s omamnými látkami, no podľa riaditeľa výroby Michala Veselého (37) sa z tejto odrody dá urobiť veľa iných vecí.

Okrem mastí a košieľ aj zdraviu prospešné medikamenty a vďaka tomu dostal od ministerstva zdravotníctva ako jediný povolenie na pestovanie. 

 

 

 Kým v múzeách a skanzenoch obdivujeme oblečenie predkov vyrobené z konopy, v bežnom živote bola tradičná poľnohospodárska plodina skôr na ústupe.

Prinavrátiť život pestovaniu tejto plodiny sa snaží riaditeľ výroby Michal Veselý, ktorý ako prvý získal povolenie na pestovanie tejto plodiny vo veľkom.

„Je to naša tradičná rastlina. Keď sa spýtate starých rodičov, potvrdia, že konopa sa na Slovensku bežne pestovala, svedčí o tom pesnička Močila konope, močila. Bola to bežná rastlina, ktorá rástla na poliach. Vyrábali sa z nej košele, nohavice, ktoré sa pre svoju praktickosť opäť vracajú do módy, a, samozrejme, aj olej,“ prezradil s tým, že treba preskúmať všetky možnosti jej využitia, ktoré ponúka v rôznych odvetviach od stavebníctva až po medicínu.

 

 

„Spolupracujeme s Výskumným ústavom potravinárskym a s poľnohospodárskou univerzitou v Nitre, ale budeme radi, ak by sa na nás obrátili aj ďalšie výskumné inštitúcie,“ dodal s tým, že z rastliny sa dajú použiť všetky časti. „Vlákno sa používa v textilnom priemysle, drevná časť sa používa v stavebníctve, zo semien sa robí olej, ktorý je zdravší ako olivový. Ten sa dá použiť aj na výrobu farieb či náterov.Konopa má aj vlastnosti, ktoré sú liečivé,“ doplnil.

Odroda, ktorú pestuje, neobsahuje žiadne percento omamnej látky.

„Kopec úradov ani len netuší, že takéto niečo sa môže pestovať, veľa času musím stráviť vysvetľovaním, dokladovaním,“ uviedol.

 

 

„Ministerstvo zdravotníctva vydalo 3. mája 2021 zatiaľ jediné povolenie na pestovanie konopy na výskumný účel,“ potvrdil komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva, a tak je možné, že na slovenských poliach opäť vyrastú tisícky rastlín konopy.

 

Akú konopu poznáme?

Konopa siata

Pestuje sa pre svoje dlhé a pevné stonky, ktoré sa využívajú v textilnom priemysle (konopná látka). Tiež je veľmi využívaná pre svoje olejnaté semienka.

Olej získaný zo semienok sa používa v kozmetike, potravinách, na výrobu mazadiel, mydiel a farieb.

Je to vlastne všestranne využiteľná bylina.

Táto konopa neobsahuje, alebo obsahuje len veľmi nízke percento THC.

Konopa indická

Sadia ju hlavne pre živicový sekrét. Tento druh konopy sa využíva hlavne na fajčenie marihuany.

Najviac sa využíva na výrobu mäkkých drog a hašiša.

Konopa rumištná

Ide o burinatú rastlinu, ktorá sa k nám dostala z južnej Ukrajiny, nemá takmer žiadne využitie.

 

Zdroj: cas.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím