Europoslanci požiadali Európsku komisiu preskúmať slovenské tresty za marihuanu

Foto: ceu.edu / wosu.org
Konopkar, 10. septembra 2021

Šestica europoslancov požiadala EK o preskúmanie vysokých trestov za marihuanu na Slovensku

Skupina šiestich slovenských europoslancov vo štvrtok požiadala Európsku komisiu o preskúmanie drakonických trestov, ktoré slovenské súdy udeľujú ľuďom za držanie marihuany a výrobu liečivých mastí z nej.

Tieto totiž môžu byť v rozpore s princípmi európskeho práva.

Iniciátormi listu europoslancov sú podpredsedovia Progresívneho Slovenska Michal Šimečka a Martin Hojsík.

K ich žiadosti sa pridali aj Lucia Ďuriš Nicholsonová, Vladimír Bilčík, Eugen Jurzyca a Michal Wiezik.

“Drakonické tresty za marihuanu na Slovensku zbytočne ničia životy množstva ľudí, a neprinášajú žiadne skutočné riešenia.

Podľa našej právnej analýzy sú navyše v rozpore s princípmi proporcionality a predvídateľnosti, ako ich formulujú právne predpisy EÚ.

Obrátili sme sa preto na Európsku komisiu a požiadali o spustenie konania voči Slovensku podľa článku 258 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

Našim cieľom je, aby ľudia na Slovensku nedostávali nezmyselné desať či dvadsaťročné tresty odňatia slobody len za to, že si zapálili pár džointov, alebo vyrábali z marihuany lekárske mastičky,” uviedol za signatárov žiadosti europoslanec Michal Šimečka (PS).

Podľa Šimečku má teraz Komisia možnosť prispieť k väčšej spravodlivosti pre občanov Slovenska.

“Je absurdné, aby naši občania za ekvivalent pár pohárov vína dostávali väčšie tresty než vrahovia a sexuálni násilníci.

Nehovoriac o tom, že zvyšok EÚ už dospel k oveľa miernejšej právnej úprave.

Kým Rámcové rozhodnutie EÚ 2004/757 hovorí o trestoch za nelegálne pestovanie marihuany v rozmedzí 1 až 3 rokov, v slovenských zákonoch máme sadzbu 10 až 15 rokov.

V prípade väčšieho rozsahu slovenským užívateľom dokonca hrozí až 25 rokov väzenia a konfiškácia majetku, ktorý ani nebol nadobudnutý v súvislosti s marihuanou,” zdôraznil Šimečka.

Europoslanci Hojsík a Šimečka sú zároveň iniciátormi petície za dekriminalizáciu marihuany (www.dekriminalizacia.eu), ktorú už podpísalo vyše 21-tisíc ľudí. “Máme jasné požiadavky – povoliť marihuanu na lekárske účely, povoliť pestovanie maximálne piatich rastlín na osobnú spotrebu dospelých ľudí, zlepšiť prevenciu a sociálno-psychologické služby a odbúrať nezmyselné drakonické tresty,” uzavrel europoslanec Hojsík (PS).

List v plnom znení si môžete prečítať tu.

 

Zdroj: europskenoviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím