Slovák vyrábal masti z marihuany pre onkologických pacientov. Hrozí mu 25 rokov

Foto: AP / cas.sk / thefreethoughtproject.com
Konopkar, 8. augusta 2021

Patrik Šípoš z Dolných Zeleníc (okr. Hlohovec) má len 18 rokov a reálne mu hrozí, že sa stane bezdomovcom. Žiaľ, nie vlastným pričinením.

Mladíka vychovával celý život iba jeho otec Josef (44), bývalý majster Európy v rýchlostných člnoch, a ešte pred polrokom žili pomerne bezstarostne.

Na začiatku roka však otca zatkli za to, že na pozemku pri Váhu pestoval a sušil marihuanu, z ktorej vyrábal konopné maste pre onkologických pacientov a známych.

Teraz otcovi hrozí až 25 rokov vo väzení a prepadnutie domu.

 

Zdroj: Zuzana Šišovská

 

Patrikovi sa na začiatku roka zmenil život.

Jeho otca zadržala polícia, pretože pestoval na pozemku pri Váhu marihuanu.

„Otec si zasadil pri Váhu marihuanu a rozhodol sa, že bude z nej vyrábať maste, ktoré darovával onkologickým pacientom a známym,“ povedal mladík.

„Pri domovej razii otcovi zaistili marihuanu, ktorú nepoužil do mastí. Podľa polície má byť hodnota marihuany taká vysoká ako cena domu,“ vysvetlil, prečo tatinovi hrozí taký výnimočný trest.

Chlapec, ktorý len nedávno prekročil prah dospelosti, sa musí poriadne obracať, pretože na všetko zostal sám.

A teraz sa strachuje, že príde aj o strechu nad hlavou.

 

Zdroj: AP / cas.sk

 

Patrikov otec je bývalý majster Európy v rýchlostných člnoch a športovcom je aj Pa­trik. V prvej lige hrá hokej.

„Otec je darcom krvi a učil ma zodpovednosti. Neviem si predstaviť, čo by som robil bez strechy nad hlavou. Zostal som tu s babkou a dedkom. Zamestnal som sa. Ocino sa staral o starkých, no teraz je to na mne. Škola aj hokej išli bokom. Prioritou sú teraz dedko s babkou,“ prezradil mladík, ktorý nechce veriť, že by otca opäť stretol na slobode, až keď sám bude mať deti v rovnakom veku, v akom je teraz on.

„Hrozí mu 25 rokov za to, že mal nasušenú trávu na výrobu mastí. Nechápem, nebol díler,“ poznamenal.

Lenže náš právny systém a zákony takéto konanie prosto nepovoľujú.

„Nelegálne pestovanie konope sa považuje za spáchanie trestného činu, nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov,“ konštatoval právnik Marek Benedik s tým, že za omamné látky sa považuje aj suchý extrakt, tinktúra a živica.

„Je irelevantné, že rastliny neboli vyrábané na drogy,“ doplnil.

 

Zdroj: Zuzana Šišovská

 

Zúfalý Patrik požiadal o pomoc aj pani prezidentku Zuzanu Čaputovú (48), ktorej s dedkom napísali list.

Budúci týždeň sa začína pojednávanie s jeho otcom a Patrik verí, že nezostarne v base.

Polícia prípad nekomentuje, lebo spadá do jurisdikcie NAKA a tá sa do uzávierky nevyjadrila.

 

Konope možno pestovať legálne

Konope je možné pestovať legálne.

Ľudia ho môžu pestovať na základe povolenia Ministerstva zdravotníctva SR na priemyselné účely, t. j. na zužitkovanie vlákien a semien.

Bez povolenia je možné pestovať vybrané druhy konope, ide o tzv. technické konope s obsahom nižším ako 0,3 % THC po splnení ďalších podmienok.

– Marek Benedik, advokát

 

Zdroj: cas.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím