Petíciu slovenských europoslancov za dekriminalizáciu marihuany zatiaľ podporilo 15 000 ľudí

Foto: dekriminalizacia.eu / cleanpng.com / wikipedia.org / konopkar.sk
Konopkar, 6. augusta 2021

Europoslanci Martin Hojsík a Michal Šimečka spustili petíciu za to, aby mladým ľuďom pre pár gramov marihuany nehrozili roky vo väzení.

Podľa ich slov nastal čas konečne zrevidovať legislatívu. Túto petíciu zatiaľ podporilo 15 000 ľudí.

Europoslanec Michal Šimečka si od petície sľubuje, že na Slovensku sa konečne ukončí stav, kedy sú kvôli pár jointom marihuany ľuďom ničené životy a doslova musia tráviť roky vo väzení.

„Tresty na Slovensku sú jedny z najvyšších vôbec, sú porovnateľné s tými, aké človek dostane za vraždu alebo za iný závažný trestný čin a to je nespravodlivosť, ktorú je už skutočne načase odstrániť,“ hovorí Šimečka.

Slovenský trestný zákonník aktuálne nerozlišuje medzi konzumentom drog a dílerom a dostávajú obdobné tresty.

Podobná petícia už na Slovensku existuje, vznikla po tom, čo za 7,5g marihuany odsúdili na 12,5 roka 27-ročného Roba.

Podľa europoslanca aj z tohto prípadu vidno, že tlak na zmenu zo strany širokej spoločnosti, ale aj politických strán, je silný. 

 

Zdroj: TASR

 

„Ten Robov prípad je skutočne ľudská tragédia. Je to mladý človek, žiadny feťák alebo zločinec, jednoducho človek, ktorý má zničený život, lebo už je desiatky mesiacov vo väzení a zrejme tam bude ešte dalšie roky,“ vyjadruje sa k prípadu europoslanec.

„Takých prípadov je bohužiaľ celkom veľa. Budúci týždeň začína pojednávanie s mužom, ktorému hrozí 20 rokov väzenia opäť iba za to, že pripravil pár mastičiek. Mal mladého syna, ktorému zrejme zoberú dom,“ dodáva.

Podľa Šimečku by sme si mali zobrať príklad z krajín, kde sú tresty nižšie a počet užívateľov marihuany je tiež nižší.

 Krajiny od ktorých by sme sa mohli v tomto smere podľa europoslanca inšpirovať, sú napríklad Česko, Chorvátsko, či Estónsko.

„V Európe sme skoro poslední, kto má takéto tvrdé tresty za užívanie marihuany na osobné účely,“ hovorí Šimečka.

Na toto však nie je politická vôľa. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková sa už vyjadrila, že dekriminalizácia marihuany nie je cesta.

Dokonca mala problém aj s pojmom dekriminalizácia. 

„Samozrejme nebavíme sa o legalizácii, bavíme sa o dekriminalizácii. O tom, aby ľudia nechodili na roky do väzenia za to, čo je v podstate ekvivalent dvoch pohárov vína. Bavíme sa o tom, aby nedostávali také tresty, ako vrahovia alebo podvodníci,“ vysvetľuje Šimečka.

Dodáva, že marihuanu by sme mohli používať napríklad na lekárske účely, čo je aj súčasťou petície.

 

 

Zdroj: noviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím