Miliardár Charles Koch: Prečo legalizovať marihuanu?

Foto: forbes.com, adfa, DAFD
Konopkar, 5. augusta 2021

Tento oddaný liberál je známy tým, že investuje veľké peniaze do politiky. Teraz aktívne financuje úsilie ukončiť federálny zákaz marihuany v USA. Tu je dôvod, prečo si zástancovia marihuany z oboch politických strán vážia jeho podporu.

Podľa niektorých je Charles Koch priemyselný obor, podľa iných Marcus Aurelius liberálneho hnutia.

Čoskoro však Koch môže byť známy ako miliardár, ktorý presvedčil republikánov a demokratov, aby legalizovali kanabis na federálnej úrovni. A nie je to tým, že by bol závislý.

 

Sám marihuanu neužíva

Tento 85-ročný CEO Koch Industries podľa vlastných slov konzumoval marihuanu iba raz v živote, aj to náhodou. V roku 1980 bol lyžovať s priateľmi v Britskej Kolumbii a po lyžovačke si pri večeri doprial niekoľko gin-tonikov. Ako dezert priniesol šéfkuchár tanier s koláčmi brownies. Koch jeden zjedol a po chvíli sa cítil zvláštne. Nevie, kto do nich pridal marihuanu, ale hovorí, že má mnohých úspešných priateľov – doktorov, právnikov, aj ľudí z ďalších odvetví – ktorí užívali kanabis.

 

Zdroj: forbes.com

 

Aj keď Koch sám kanabis neužíva, je dlhodobo presvedčený, že by mal byť legalizovaný na celonárodnej úrovni. Takže vkladá svoje meno a takmer 25 miliónov dolárov z jeho 45-miliardového bohatstva do kampane, aby ovplyvnil reformu trestného súdnictva a legalizáciu marihuany do konca roka 2021.

Brian Hooks, Kochova pravá ruka, hovorí, že dobrým ukazovateľom toho, čo je Koch ochotný na tento účel minúť, je suma, ktorú na to už doteraz vynaložili – spolu vyše 70 miliónov dolárov za posledné dva roky.

 

Prečo sa rozhodol podporiť legalizáciu?

„Rozhodnutie by malo byť na jednotlivcoch,“ hovorí Koch vo svojej veľkej žulovej kancelárii Koch Industries vo Wichite v Kanase. „Prohibícia je kontraproduktívna. Ničí ľuďom životy, vytvára v spoločnosti konflikty a spomaľuje pokrok. Nikdy mi to celé nedávalo zmysel.“

V apríli sa Kochova skupina Americans For Prosperity spojila s inými organizáciami a vytvorila alianciu Cannabis Freedom Alliance, ktorej členovia lobujú v Kongrese za zrušenie federálneho zákazu marihuany. Koch, sediaci za stolom pred olejomaľbou svojho zosnulého otca Freda, ktorý v roku 1940 založil Koch Industries ako rafinérsku spoločnosť, je pripravený hovoriť o tom, prečo sa rozhodol podporiť legalizáciu.

Ako zarytý liberál považuje zákaz kanabisu za porušenie základnej osobnej slobody a za deštruktívny verejný postup, ktorý zhoršuje problém preplnených amerických väzníc. Tvrdí, že Spojené štáty sa mali poučiť z prohibície alkoholu spred storočia.

Koch nie je jediný s týmto názorom. Takmer 70 % Američanov si v súčasnosti myslí, že kanabis by mal byť legálny. Momentálne 18 štátov umožňuje užívanie marihuany dospelým a 37 ju legalizovalo na medicínske účely, čím sa vytvoril priemysel, ktorý v minulom roku vygeneroval legálny zisk viac ako 17,5 miliardy dolárov, pričom sa očakáva nárast tejto sumy na 100 miliárd do roka 2030.

 

Dve otázky pre konzervatívcov

Nie je však jasné, či dlho očakávaný federálny zákon o legalizácii, ktorý predložili senátori Chuck Schumer, Cory Booker a Ron Wyden v júli, dokáže získať hlasy 10 republikánskych senátorov a všetkých 50 demokratických senátorov potrebné na jeho schválenie.

Schumer priznáva, že zatiaľ nemajú potrebné počty hlasov a prezident Biden nepodporuje legalizáciu. Pre politikov na oboch stranách, ktorí sú stále proti kanabisu, má Koch dve otázky:

„Ak nemáte radi marihanu, lebo sa vám nepáči, že ju ľudia užívajú, a preto máte všetky tieto zákony, tak si myslíte, že fungujú?“ Pýta sa predtým, ako položí druhú otázku: „Podľa toho, čo viem, je marihuana menej návyková ako alkohol. Tak prečo je alkohol legálny a marihuana nie?“

 

Negatívne dopady kriminalizácie

Kochova filozofia je jednoduchá: Prohibícia vytvára viac problémov v krajine a zvyšuje populáciu väzníc, ktorá sa vyšplhala na viac ako 2 milióny.

 

Zdroj: Primakov | Deposit Photos

 

„Kriminalizácia kanabisu má obrovské negatívne dopady, nielen pre jednotlivcov, ktorí sú uväznení v tomto systéme, ale pre celú spoločnosť,“ hovorí. „Chceme spoločnosť, ktorá ľuďom umožní využiť svoj potenciál, ale tieto zákony blokujú milióny ľudí.“

Koch a jeho spoločnosť za posledných niekoľko desaťročí vyzbierali a minuli miliardy dolárov, pričom tretina išla do pravicovej politiky. Koch vo svojej najnovšej knihe Believe in People: Bottom-Up Solutions for a Top-Down World priznal, že ľutuje svoje prikláňanie sa k jednej strane. „Pokazili sme to. A ako!“ napísal. Teraz, keď chce ukončiť drogovú vojnu, je pripravený spolupracovať s kýmkoľvek.

 

Milosť pre Weldona Angelosa

V roku 2015 sa napríklad Koch postavil za Weldona Angelosa, muža z Utahu, ktorý si odpykával 55-ročný trest za predaj marihuany v hodnote asi 1000 dolárov informátorovi. (Angelov sudca vo svojom stanovisku označil povinný minimálny test za „nespravodlivý, krutý a dokonca iracionálny“.) Koch povedal Holdenovi, aby zahájil kampaň za reformu trestného súdnictva a spolupracoval s prezidentom Barackom Obamom v boji za Angelosove prepustenie.

Angelos si spomína na to, keď prvýkrát počul o tom, že Koch podporuje jeho prípad, kým bol vo väzení v Mendote v Kalifornii.

„Nevedel som, kto sú Kochovci,“ hovorí. „Prechádzal som sa s niekým a on mi povedal: Kochovci? Vieš, kto je Charles Koch? Ak ti pomôže, tak si vonku… len sleduj, on má vplyv.“

V roku 2016 Angelosovi nečakane po 13 rokoch znížili trest. (A v roku 2020 udelil prezident Trump Angelosovi úplnú milosť.) Minulé leto Angelos oslovil Kocha ohľadom spolupráce na legalizácii marihuany a zrodila sa aliancia Cannabis Freedom Alliance.

 

Ktorí miliardári podporujú legalizáciu?

V krajine s rozdielnymi politickými názormi môže byť ideologický influencer ako Koch kľúčom k schváleniu legalizácie. Teraz, keď Koch verejne ukázal svoj postoj za legalizáciu marihuany, ozvali sa aj iní, ktorí svoje názory neprezentovali verejne, tvrdí Randal Meyer, lobista a člen aliancie. Ľudia sa cítia istejšie, keď vidia Kochovu podporu.

Títo ôsmi miliardári sú v čele boja za legalizáciu kanabisu, či už založením vlastnej spoločnosti, agitáciou za legalizáciu či livestreamom.

 

 

 

1. Jeff Bezos – Čisté imanie: 208,3 miliardy USD

V júni, predtým, ako Bezos odstúpil z funkcie CEO Amazonu, spoločnosť oznámila, že začne lobovať u politikov za schválenie federálnej legalizácie kanabisu.

 

 

 

2. Elon Musk – Čisté imanie: 161,3 miliardy USD

V roku 2018 CEO spoločnosti Tesla vyfajčil joint v podcaste Joea Rogana a na Twitteri uviedol, že „zvažuje urobiť z Tesly súkromnú spoločnosť za 420 USD“

 

 

 

3. Bill Gates – Čisté imanie: 130,3 miliardy USD

V roku 2014 spoluzakladateľ Microsoftu oznámil, že vo svojom domovskom štáte Washington hlasoval za legalizáciu marihuany.

 

 

 

4. Dustin Moskovitz – Čisté imanie: 25 miliárd USD

Spoluzakladateľ Facebooku podporuje legalizáciu od roka 2010, kedy venoval 70 000 USD neúspešnej iniciatíve v Kalifornii.

 

 

 

5. Beau Wrigley – Čisté imanie: 3,3 miliardy USD

Dedič bohatstva zo žuačkovej firmy a CEO Parallel, spoločnosti s marihuanou, ktorá vstupuje na trh pomocou SPAC v hodnote 1,8 miliardy USD.

 

 

 

6. Sean Parker – Čisté imanie: 2,7 miliardy USD

Spoluzakladateľ spoločnosti Napster a prvý prezident Facebooku venoval v roku 2016 milióny kalifornskej iniciatíve Proposition 64, ktorá legalizovala rekreačné použitie marihuany v Kalifornii.

 

 

 

7. Boris Jordan – Čité imanie: 2,1 miliardy USD

Predseda spoločnosti Curaleaf, jednej z najväčších spoločností s marihuanou, sa stal prvým človekom, ktorý na marihuane zarobil miliaru dolárov v roku 2019.

 

 

 

8. Jay-Z – Čisté imanie: 1,4 miliardy USD

Monogram, marihuanová spoločnosť tohto hip-hopového magnáta, predáva ručne rolované jointy za 50 dolárov.

 

 

 

Drogová politika a miliardári

Brian Hooks zo Stand Together vysvetľuje, že ich stratégia je závislá na podpore v politickom prostredí zvnútra aj zvonka. Zahŕňa aktivizmus, lobing, vytváranie rozsiahlých koalícií ako aj reklamu a médiá.

V júni spoločnosť Amazon oznámila, že bude lobovať za legalizáciu kanabisu a keďže aj ďalšie spoločnosti, vrátane spoločností Altria, Brink’s a Molson Coors sa spojili v návrhu federálnej politiky, vyzerá to, že legalizácia marihuany nie je už len neo-hippisáckou aktivitou.

„Príliš dlho bola drogová politika charakterizovaná ako niečo, čo pochádza z okraja spoločnosti,“ hovorí Hooks. „V skutočnosti väčšina Američanov už dlhší čas uznáva, že systém je nesprávny.“

Valerie Jarrett, ktorá bola poradkyňou prezidenta Obamu, pracovala s Holdenom na legislatíve za zníženie povinných minimálnych trestov pre nenásilných páchateľov. Táto legislatíva získala podporu od 80 senátorov, ale Mitch McConnell, ktorý bol v tom čase predsedom väčšinového senátu, ju v roku 2016 blokoval. O dva roky neskôr za prezidenta Trumpa prešiel prvý krok zákona.

 

Charles Koch, zdroj: wikipedia.org

 

Jarrett hovorí, že reforma trestného súdnictva by neprešla bez Kochovej podpory. „Takto sa to vo Washingtone robí,“ dodáva.

Koch považuje legalizáciu marihuany za začiatok konca federálnej vojny proti drogám. Moderný kráľ filozofie sa tu opiera o múdrosť francúzskeho ekonóma z 19. storočia. „Aby bol zákon rešpektovaný,“ parafrázuje Koch Frédérica Bastiata, „musí byť rešpektovateľný.“

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je redaktor Forbesu Will Yakowicz.

 

Zdroj: forbes.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím