Konopné pole pri Lažanoch neušlo ani pozornosti policajtov

Foto: Ilustračné foto: lazany.sk / vscnews.com
Konopkar, 31. júla 2021

Keď starý otec Konštantín Leššo odkázal rodine v lažianskom chotári 10 hektárov rolí, určite ho ako starého poľnohospodára a predsedu poľnohospodárskeho družstva ani vo sne nenapadlo, že sa jeho najmladší dediči popri pšenici či zemiakoch dajú vo veľkom aj na pestovanie rastliny, ktorá mnoho ľudí dostala za mreže.

Moderná doba v dobrom i v zlom poznamenala aj chotáre na východnom Slovensku. Už tu nevidieť len odveké tradičné plodiny, pšenicu, ovos, zemiaky, slnečnice, ale aj repku olejnú a sem-tam aj konopu siatu.

Pre väčšinu ľudí je to marihuana, nebezpečná droga, a za jej pestovanie by mali farmári skončiť v base a nie ešte brať od štátu dotácie.

 

zivot.pluska.sk

 

Je to, samozrejme, omyl veľký ako rovina Východoslovenskej nížiny, konopa siata a marihuana nie sú jedno a to isté.

Konopa je rastlina z čeľade, do ktorej patrí napríklad chmeľ, marihuana je droga vyrobená z usušených listov, plodov alebo kvetov konopy s vysokým obsahom psychotropnej látky tetrahyd­rokanabinol, medzi odborníkmi známej pod skratkou THC.

 

Domy z konopy

Takéto vysvetľovanie hlavného rozdielu medzi konopou siatou a marihuanou už takmer neodmysliteľne patrí k pracovnému životu Petry (36) a jej o dva roky mladšieho brata Mareka Novotných. Súrodenci žijú pod jednou strechou rodičovského domu v Lažanoch na Šariši, podnikajú na zdedenej pôde.

Marek je pôvodným povolaním stavbár, má maturitu z prešovskej stavebnej priemyslovky, ale dnes je z neho gazda. Po novom sa o tejto skupine poľhohospodárov vraví ako o farmároch, podľa živnostenského listu je to samostatne hospodáriaci roľník.

 

zivot.pluska.sk

 

Donedávna pestoval klasické plodiny, pšenicu, jačmeň, kukuricu.  Stačil mu k tomu ojazdený traktor, pluh, kosy, na žatvu si objednával kombajn. A potom jedného dňa zašiel k holičovi. A spôsob jeho gazdovania nabral nový smer.

„Stretol som sa tam s bratrancom, medzi rečou mi povedal, že si chce postaviť dom, ale taký, aký si najnovšie stavajú mladí v Holandsku a Austrálii. A to je aký? – opýtal som sa. Budeš sa diviť, odvetil, ale ten dom bude z konopy. Len potrebujem nájsť niekoho, kto konopu pestuje aspoň na ploche pol druha hektára. To vraj bude ten najväčší problém, dozvedel som sa. Tak som sa o to začal viac zaujímať, až som si kúpil osivo za 400 eur a zasial konopu na dvoch poliach,“ spomína Marek Novotný na neisté začiatky s pestovaním novej rastliny.

Keď prvá úroda začala dorastať, zistil, že o domy z konopného betónu je väčší záujem, ako očakával. Prečítal si niekoľko štúdií o najpoužívanejších stavebných materiáloch a s prekvapením zistil, že väčšina nových domov je pre nevhodné materiáloy náchylná na vlhkosť a chlad, niektoré stavebné materiály sú dokonca zdrojom toxických chemikálií.

„Ale nič z toho neplatí pre steny z konopného betónu, pretože je to hydroskopický, dobre dýchajúci materiál, ktorý v spojitosti s hlinenou alebo vápennou omietkou dokáže aj bez ventilačného systému regulovať v dome hladinu vlhkosti. Okrem tejto veľkej výhody má betón z konopy mimoriadne tepelné vlastnosti, miestnosti majú väčšinu času konštantnú teplotu s veľmi malou potrebou vykurovania či chladenia priestorov domu,“ vyratáva Marek výhody domov postavených z konopy, vápenného spojiva a zo zeolitu.

 

zivot.pluska.sk

 

Do betónu sa používa drevitá stonka z konopy, pazderie, ktoré je vynikajúcim izolantom. Keďže konopný betón je ľahší ako klasický, výstavba prebieha rýchlejšie, nároky na pevnosť debnenia sú menšie.

Konopný betón tvrdne rýchlo, debnenie možno posúvať vyššie už po 12 hodinách.

 

Rastlina budúcnosti

Pestovanie konopy nie je žiadny výkrik módy posledných rokov, archeologické nálezy svedčia o tom, že túto rastlinu používali už v neolite.

Najstaršie dôkazy o pestovaní konopy archeológovia datovali do obdobia pred 7 000 rokmi v biblickom Babylone.

Ale prvenstvo v pestovaní tejto rastliny patrí starým Číňanom, v údolí Žltej rieky ju pestovali a spracovávali už pred 6 500 rokmi. Z konopy si dokázali vyrobiť odev, siete pre rybárov, silné laná. Semenami si ochucovali ryžu, proso, sóju.

„Najlepšie sa nám osvedčili dva druhy certifikovaného osiva felina a carmagnola zo známej talianskej semenárskej spoločnosti. Konopa sa seje do riadkov, každá rastlina potrebuje asi štvorcový meter priestoru. To je taká pohodová robota, najkrušnejšie chvíle prežívam pri zbere konopnej úrody. Rastlina dozrieva päť mesiacov, zberá sa v auguste a septembri. Pri prvom zbere sme jeden pás konopy kosili traja celý deň. Keď som mal pozberať prvú úrodu z plochy 1,5 hektára, prišlo mi so žatvou pomôcť 20 koscov, väčšinou Rómovia z okolia, a mali sme čo robiť 20 dní. Bože, do čoho som sa to pustil, to nie je gazdovanie, ale galeje, nariekal som každý večer. V tom čase sa mi rozsypal aj vzťah s priateľkou, nemal som čas na nič, ani na lásku, moju myseľ ovládali problémy so zberom úrody. Ale na budúci rok som zasial túto rastlinu na ešte väčšej ploche 2,5 hektára, v jej pestovaní vidím veľkú perspektívu,“ rozhovoril sa na poli s dozrievajúcou konopou siatou Marek Novotný.

 

zivot.pluska.sk

 

Jeho pravá ruka, sestra Petra, pri šálke konopného čaju, obohateného pre lepšie využitie jeho liečivých látok o lyžičku masla, sa vracia pri rozhovore do spomienok na prvý zber úrody konopy kombajnom.

„Marek si objednal na žatvu kombajn. Konopa rástla na rovine, kombajnista nás ubezpečil, že zber pôjde ako po masle. Po piatich minútach zmenil názor, kombajn to vzdal, chrčal ani tuberák, zo stroja sa čoraz viac dymilo, drevnaté stonky boli zjavne nad jeho sily. Tak sme sa opäť vrátili ku kosám a koscom…“

Úsmevnú historku má v talóne aj Marek: „Zažili sme už aj prepad polície, niekto im nahlásil, že pri Lažanoch je pole s marihuanou. Policajti, ktorí prišli na dvoch či troch autách, nás vytiahli z postelí ráno o pol piatej, trvalo to dosť dlho, kým sme im vysvetlili rozdiel medzi konopou siatou a marihuanou. Niektorí policajti sa aj úprimne čudovali, ako sme mohli dostať súhlas na pestovanie konopy, keď oni za pár gramov marišky ľudí zatýkajú…“

Súrodenecký pár vysvetľuje, že ľudia si veľmi často mýlia konopu s marihuanou.

Kým konopa je technická rastlina, marihuana je zmes konopy siatej a konopy hašišovej.

Tabak pre marihuanové cigarety, jointy, sa vyrába zo samičích kvetov konopy, drogu si vyrábajú narkomani z usušených listov, plodov alebo kvetov konopy.

 

Prieskum trhu

„Vo všetkých odrodách konopy, aj v tých z našich polí, sa vyskytuje látka kanabidiol s označením CBD, ktorá je zá­kladom pre potravinové výživové doplnky. Táto zložka konopy nemá žiadne psychoaktívne účinky, ale má sedatívne, analgetické a antibiotické liečebné účinky. Preto sa šľachtené odrody konopy bohaté na kanabidiol používajú v medicíne. Je známe, že zmierňujú symptómy sklerózy multiplex, Alzheimerovej choroby aj iných neurologických ochorení. Semienka sú bohaté na mastné kyseliny, oleje a minerály, najmä na horčík, draslík, forsfor, mangán, zinok aj vitamín A. Preto sme na skúšku vyrobili niekoľko domácich konopných produktov a požiadali sme o ich registráciu, aby sme ich mohli vyrábať pre trh,“ prezradila nám ďalšie plány Petra Novotná.

Aby si priamo medzi ľuďmi overili, aký záujem o ich konopné produkty môžu očakávať, zúčastnili sa pred mesiacom na prvých farmárskych trhoch v trojhektárovom parku kaštieľa Péchy v neďalekých Hermanovciach. Nepredávali, iba predstavovali svoj budúci výživový produkt. Konopnú masť skombinovanú s panenským olivovým olejom, s kokosovým olejom, panenským včelím voskom a, samozrejme, s konopou. Alebo konopný balzam na popraskané pery či opary, 10-percentný CBD olej, ktorý má antibiotické, antiseptické a analgetické účinky, dokáže zlepšiť trávenie, upraviť krvný tlak i hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

 

zivot.pluska.sk

 

„Tento prieskum nám ukázal, že o konopné produkty je veľký záujem, takže začíname s prípravou priestorov na ich výrobu,“ s uspokojením konštatuje Petra, ktorá sa počas svojho niekoľkoročného pobytu v americkom štáte Arizona venovala štúdiu alternatívnej medicíny, bylinkárstva a zdravej výživy.

Marek je, podobne ako sestra, v perspektívach ich podnikania s konopou veľkým optimistom.

„Táto rastlina, ktorú so sestrou máme vo veľkej úcte, má veľký potenciál. Napríklad taký konopný plast je materiálom budúcnosti. Niektoré špičkové automobilky, Mercedes či BMW, využívajú konopné vlákna na výrobu panelového čalúnenia dverí. Konopný plast je trikrát pevnejší ako bežne používaný, má aj tú výhodu, že sa v prírode rozloží do pol roka. Skrátka, konopa je rastlina budúcnosti,“ predpovedá jej pestovateľ z východného Slovenska.

 

Zdroj: zivot.pluska.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím