Prezidentka udelila milosť 56-ročnému mužovi za marihuanu. Synovi ju umožnil zasadiť vo svojom vinohrade

Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková/drugchargesc.com
Konopkar, 26. júla 2021

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila v piatok (23. 7.) podmienečnú milosť v troch prípadoch.

Matke štyroch maloletých detí a odsúdenej matke samoživiteľke odpustila zvyšok trestu.

Hlava štátu tiež podmienečne zmiernila trest mužovi, ktorý bol odsúdený na desať rokov za prechovávanie marihuany.

 

TASR a PZ SR

 

TASR o tom informoval Martin Strižinec, hovorca prezidentky SR. 

Prezidentka udelila milosť 29-ročnej žene, ktorá bola v roku 2015 súdom právoplatne odsúdená za spáchanie prečinu zanedbania povinnej výživy na trest odňatia slobody v trvaní jeden rok.

Žena spôsobila dlh na výživnom vo výške 416 eur.

 

Doplatila dlh

Podľa hovorcu v tom čase žena prechádzala zložitým obdobím a nemala dostatok financií na uhradenie výživného.

Po výraznom zlepšení svojej situácie odsúdená doplatila celý svoj dlh a v súčasnosti riadne plní svoju vyživovaciu povinnosť.

Odsúdená je matkou štyroch maloletých detí, z ktorých najmladšie má 11 mesiacov.

„Prezidentka najmä v záujme zabezpečenia riadnej starostlivosti o maloleté deti odpustila odsúdenej nevykonaný zvyšok trestu odňatia slobody v trvaní necelých 11 mesiacov pod podmienkou, že po dobu jedného roka odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin,“ vysvetlil Strižinec.

 

ANGELA WEISS/AFP VIA GETTY IMAGES

 

24-ročná žena

V druhom prípade prezidentka udelila podmienečnú milosť 24-ročnej žene, cudzinke, ktorá bola v roku 2017 súdom právoplatne odsúdená za spáchanie prečinu krádeže na trest odňatia slobody v trvaní tri mesiace.

„Prezidentka pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila okrem právnych aspektov prípadu najmä zložitú sociálnu situáciu odsúdenej. Predovšetkým v záujme zabezpečenia riadnej starostlivosti o jej maloleté dieťa odpustila odsúdenej nevykonaný zvyšok trestu odňatia slobody pod podmienkou, že po dobu šiestich mesiacov odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin,“ dodal hovorca.

 

10 rokov za 10 sadeníc

V treťom prípade prezidentka udelila podmienečnú milosť 56-ročnému mužovi, ktorý bol súdom právoplatne odsúdený za zaobstaranie a prechovávanie marihuany na trest odňatia slobody desať rokov.

„Podstata skutku spočívala podľa rozhodnutia súdu v tom, že vo vinohrade, ktorý mu patril, umožnil synovi ako hlavnému páchateľovi, aby zasadil 8 kusov sadeníc marihuany, pričom sám zasadil medzi vinič 2 rastliny.

Hodnotenia z ústavu na výkon trestu odňatia slobody sú veľmi kladné, riziko recidívy je u odsúdeného minimálne a resocializačná prognóza je priaznivá,“ uvádza sa vo zdôvodnení.

Prezidentka odpustila mužovi z trestu jeho časť vo výmere osem rokov pod podmienkou, že odsúdený počas dvoch rokov od jeho prepustenia z výkonu trestu odňatia slobody nespácha úmyselný trestný čin.

 

DPA

 

„Prezidentka pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila okrem právnych aspektov najmä mimoriadne okolnosti prípadu a tiež skutočnosť, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval,“ spresnil Strižinec.

Dodal, že prezidentka sa plne stotožňuje s myšlienkou, že drogovú trestnú činnosť je potrebné prísne postihovať.

V uvedenom prípade však desaťročný trest odňatia slobody možno považovať vzhľadom na okolnosti prípadu, osobu odsúdeného, mieru jeho zavinenia a spoločenskú nebezpečnosť konania za neprimerane prísny.

 

Zdroj: dobrenoviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím