Šimečka (PS) po spustení petície za dekriminalizáciu marihuany: Píšete nám desiatky príbehov, a z niektorých mrazí

Foto: M.Š. / Tomáš Halász / dekriminalizacia.eu
Konopkar, 20. júla 2021

Píšete nám desiatky príbehov, a z niektorých mrazí.

Marianna je dlhé roky onkologická pacientka, s metastázami v celej kostre tela.

Má za sebou desiatky chemoterapií a jediné, čo jej zaberá proti bolesti, je marihuana.

Keď ju má k dispozícii, nemusí brať lieky na bolesť ani opiátové náplaste, a stačia jej tri injekcie morfia denne.

Lenže marihuana je na Slovensku nelegálna, a tak sa k nej často nedostane.

Vtedy potrebuje lieky na bolesť, opiátové náplaste a osem injekcií morfia denne.

Je to obrovský rozdiel, nielen v záťaži na jej telo, ale aj na duševný stav.

Pre toto je našim krédom “spravodlivosť miesto represie”.

Je nehumánne, aby sme ľuďom ako Marianna odopierali účinné liečivé látky, ktoré sú v iných civilizovaných krajinách bežne dostupné.

Náš štát ich miesto pomoci tlačí do “kriminálneho správania” – a hrozí väzením im aj ich rodinám, ako by toho trápenia nemali dosť.

Pod petíciu za dekriminalizáciu marihuany, ktorú spustilo Progresívne Slovensko (PS), sa za dva dni podpísalo sedemtisíc ľudí.

Petíciu s konkrétnymi požiadavkami predstavili europoslanci a podpredsedovia hnutia Michal Šimečka a Martin Hojsík.

„Budeme tlačiť na to, aby Národná rada SR a vláda konečne zmenili zákony, ktoré kazia ľuďom životy, a problém so zneužívaním drog nijak neriešia,” napísalo PS na sociálnej sieti.

Progresívci ponúkli aj alternatívu, ktorá je v iných civilizovaných krajinách bežným štandardom, a to medicínske využitie marihuany na lekársky predpis, legálne pestovanie piatich rastlín dospelými na osobnú spotrebu, sociálno-psychologické poradenstvo v každom okrese či razantné navýšenie financií na prevenciu, vzdelávanie a bezpečné športové či umelecké aktivity pre mladých ľudí na celom Slovensku.

Cieľom petície je podľa PS dosiahnuť zmenu drogovej politiky na Slovensku, a tým aj menej zničených ľudských osudov, zdravšiu mladú populáciu a nižšiu záťaž pre štátny rozpočet.

„Kým ročné náklady na väznenie jednej osoby na Slovensku tvoria podľa medzinárodných odhadov 15 950 eur, sociálna starostlivosť a liečba pre toho istého človeka by stáli ročne 2 740 eur,” podotklo hnutie.

 

 

Zdroj: europskenoviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím