Connecticut sa stal 19. štátom USA, ktorý legalizoval rekreačnú marihuanu

Foto: JESSICA HILL / AP
Konopkar, 23. júna 2021

Guvernér štátu Connecticut v utorok podpísal návrh zákona, ktorý legalizuje rekreačné užívanie marihuany.

Návrh zákona taktiež ruší určité odsúdenia spojené s marihuanou a vyhradzuje obchodné licencie pre ľudí v komunitách postihnutých vojnou proti drogám.

„Vojna proti marihuane po celé desaťročia spôsobovala nespravodlivosť a vytvárala rozdiely, pričom len málo chránila verejné zdravie a bezpečnosť,“ uviedol vo vyhlásení guvernér Ned Lamont.

„Zákon, ktorý som dnes podpísal, začína napravovať niektoré z týchto krívd vytvorením komplexného rámca pre regulovaný trh, ktorý uprednostňuje verejné zdravie, verejnú bezpečnosť, trestné právo a spravodlivosť.“

Od 1. júla môžu ľudia vo veku 21 rokov a starší legálne vlastniť až 141 kg marihuany doma alebo uzamknutých v aute.

Maloobchodný predaj sa má začať koncom roku 2022, informovala kancelária guvernéra.

 

Guvernér Ned Lamont, zdroj: AP

 

„Podpisom zákona štát vytvorí špeciálny fond, v ktorom sa príjmy z predaja marihuany použijú na podporu malých podnikateľov, na investície do komunitných projektov a na financovanie vzdelávacích programov“, uviedol guvernér Lamont.

„Toto opatrenie je komplexné, chráni naše deti a najzraniteľnejšie skupiny v našich komunitách. Bude sa považovať za národný model regulácie konope pre dospelých. Podpísaním zákona pomáhame posunúť sa po strašnom období uväznení a nespravodlivosti,“ dodal Lamont.

Nový zákon ruší niektoré odsúdenia spojené s marihuanou medzi 1. januárom 2000 a 1. októbrom 2015.

Úrad guvernéra uviedol, že polovica všetkých pôvodných licencií na podnikanie bude vyhradená pre „kandidátov na sociálnu spravodlivosť “ v snahe začať nápravu škôd spôsobených desaťročiami neúspešných politík kriminalizácie marihuany.

Podľa nového zákona je predaj alebo poskytovanie marihuany osobám mladším ako 21 rokov priestupkom.

Zákon tiež zakazuje obyvateľom fajčiť marihuanu na štátnych majetkoch, ako sú štátne parky, štátne pláže a štátne vody.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím