Japonsko chce kriminalizovať rekreačné užívanie marihuany a zároveň povoliť lekársku marihuanu

Foto: merryjane.com
Konopkar, 14. júna 2021

Užívanie marihuany bude kriminalizované v rámci revízií japonského zákona o kontrole kanabisu, uviedla skupina odborníkov ministerstva zdravotníctva v správe zverejnenej 11. júna.

Odborná skupina pod vedením profesora Tsonomo Suzuki z Lekárskych vied na Univerzite Shonan rozhodla o obavách zo zneužívania konope mladými ľuďmi.

 

pevgrow.com

 

Skupina odborníkov medzitým tiež dospela k záveru, že by sa mali povoliť lieky pochádzajúce z marihuany, ktoré sú v súčasnosti v Japonsku obmedzené.

Panel odborníkov teraz začne rokovať o konkrétnych opatreniach pred revíziami zákona o kontrole kanabisu v budúcom roku.

 

healtheuropa.eu

 

Zatiaľ čo súčasný zákon prijatý v roku 1948 zakazuje vlastniť a pestovať konope, za jeho užívanie neexistuje trestný postih.

Zavedenie ustanovenia zakazujúceho užívanie konope bolo predtým odložené, pretože poľnohospodári pestujúci túto rastlinu, ktorá sa používa na výrobu konopných lán „shimenawa“ pre šintoistické svätyne a na iné účely, ju môžu počas práce inhalovať.

 

greenshinto.com

 

Ministerstvo zdravotníctva vo februári predložilo odbornej komisii výsledky testov, ktoré ukazujú, že v moči farmárov neboli zistené žiadne kanabinoidy.

Odborníci v reakcii na to dospeli k záveru, že „neexistujú žiadne rozumné dôvody na neuloženie sankcií za užívanie marihuany“.

 

shimenawa.org

 

V správe sa zdôraznila potreba stanoviť trest za užívanie konope spolu so súčasnými trestami za jeho prechovávanie (trest odňatia slobody na päť rokov alebo menej) a pestovanie (trest odňatia slobody na sedem rokov alebo menej).

 

en.wikipedia.org

 

Počas diskusií traja z 12 členov panelu namietali proti zavedeniu nových trestných sankcií, pričom vyslovili názor, že „idú proti globálnemu trendu zameraného na podporu liečby.“

Zároveň vyhlásili: „Nemožno povedať, že užívanie kanabisu spôsobuje sociálnu ujmu a neexistujú žiadne vecné dôvody na trestné sankcie.“

 

en.wikipedia.org

 

Ostatné strany vrátane podpornej skupiny pre závislých tiež žiadali „podporu“ na rozdiel od „kriminálneho trestu“ a požadovali zrušenie tohto ustanovenia.

Skupina odborníkov spomenula aj snahy o prevenciu relapsov vrátane liečby drogových závislostí a zvýšenie podpory sociálnej rehabilitácie.

 

nextshark.com

 

V roku 2020 bolo zapojených do trestných prípadov súvisiacich s marihuanou 5 273 osôb.

Počet prípadov sa za posledných päť rokov sa zdvojnásobil na nové rekordné maximum, čo bolo v súlade s rastúcim používaním internetu.

 

herb.co

 

Jednotlivci vo veku do 30 rokov predstavovali 65% z celkového počtu.

Medzitým bude podľa správy povolené lekárske použitie liekov pochádzajúcich z marihuany, ktoré sú v súčasnosti v krajine obmedzené.

Odborná skupina dospela k záveru, že ak to schváli vláda, mal by sa povoliť, dovoz, výroba a predaj liečebného konope.

 

olympics.com

 

Liečebné konope bolo schválené v mnohých krajinách vrátane USA a používa sa na liečbu epilepsie či na potlačenie bolesti spôsobenej rakovinou.

Dovoz a použitie marihuany je v súčasnosti v Japonsku podľa zákona o kontrole kanabisu zakázané.

 

gavs.studio

 

Čoraz väčší počet lekárov a ďalších osôb v Japonsku požadovalo zrušenie zákazu používania.

Odborná skupina preskúmala súčasný zákon o kanabise, ktorý ukladá predpisy založené na častiach rastliny konope.

 

dinafem.org

 

Odborníci považujú za vhodné zákon upraviť tak, aby sa zameriaval na obmedzenie látky tetrahydrokanabinol (THC).

Odborná skupina vyzvala na preskúmanie zákona s cieľom vytvoriť distribučné a riadiace štruktúry vrátane licenčného systému, aby sa umožnilo užívanie marihuany na lekárske účely.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím