Amazon podporil legalizáciu marihuany. Zamestnancov na ňu nebude testovať

Foto: TMZ Composite
Konopkar, 8. júna 2021

Amazon už nebude testovať uchádzačov o zamestnanie na užívanie marihuany.

Amazon, druhý najväčší súkromný zamestnávateľ v USA, tiež tvrdí, že teraz podporuje legalizáciu marihuany na celoštátnej úrovni.

„V minulosti sme, podobne ako mnohí zamestnávatelia, diskvalifikovali ľudí z práce v Amazone, ak mali pozitívny test na užívanie marihuany,“ uviedla spoločnosť v utorok na blogu.

„Avšak vzhľadom na to, akým kurzom idú štátne zákony v USA, zmenili sme smer.“

 

herb.co

 

Používatelov a obhajcov marihuany táto správa povzbudila, ale môže to hlavne pomôcť manažérom spoločnosti Amazon.

Amazon pôsobí – a rýchlo sa rozširuje – na miestach, kde je marihuana legálna.

Domovský štát Amazonu vo Washingtone bol medzi prvými v krajine, ktoré legalizovali marihuanu na rekreačné účely, už v roku 2012.

A technologický gigant teraz buduje ústredie na východnom pobreží vo Virgínii, kde sa marihuana stane legálnou 1. júla.

Takisto expanduje v New Yorku, ktorý koncom marca legalizoval marihuanu.

 

Bloomberg Creative / Getty Images

 

Ešte predtým, ako New York legalizoval marihuanu, New York City až na niektoré výnimky zakázal testovanie potenciálnych zamestnancov na marihuanu.

Na základe tohto zákona muž z New Yorku v marci žaloval Amazon, že spoločnosť nelegálne zmenila ponuku na prijatie do zamestnania, pretože mal pozitívny test na THC (účinnú látku v marihuane).

Jediným uchádzačom o zamestnanie, ktorým bude Amazon testovať marihuanu, budú uchádzači o miesta regulované ministerstvom dopravy – čo je kategória, ktorá zahŕňa vodičov dodávkových vozidiel a operátorov ťažkých strojov.

Spoločnosť tvrdí, že s marihuanou bude zaobchádzať rovnako ako s alkoholom.

Po akýchkoľvek nehodách alebo iných udalostiach bude aj naďalej testovať na všetky drogy a alkohol.

Amazon koná tiež na politickej úrovni.

Kladie dôraz na snahu legalizovať marihuanu v USA a zrušiť registre trestov za nenásilné odsúdenia súvisiace s marihuanou.

Spoločnosť tvrdí, že jej tím pre verejnú politiku „bude aktívne podporovať“ zákon s názvom MORE (Marijuana Opportunity Reinvestment and Expungement Act).

Tento zákon je momentálne v Kongrese.

 

Getty Images

 

Zákonom MORE by sa marihuana vyškrtla zo zoznamu drog podľa federálneho zákona o kontrolovaných látkach, čím by sa jej stav podobal alkoholu a tabaku.

Tiež by sa zdaňovali výrobky z konope.

Časť týchto peňazí má ísť do komunít, ktoré boli poškodené kriminalizáciou marihuany.

„Dúfame, že sa k nám pridajú ďalší zamestnávatelia a že tvorcovia politík budú konať rýchlo, aby tento zákon prijali,“ uviedol Amazon vo svojom vyhlásení o podpore legálnej marihuany.

Rastúce akceptovanie marihuany spôsobilo kvitnúci konopný priemysel, ktorého legálny predaj priniesol príjmy v miliardách dolárov.

 

stltoday.com

 

Tento krok spoločnosti Amazon „signalizuje pozitívnejší vietor pre celé odvetvie“, tvrdí Matt Hawkins, zakladateľ spoločnosti Entourage Effect Capital, ktorá je investičnou spoločnosťou pre konope so sídlom v Dallase.

Hawkins si všimol postavenie Amazonu ako jedného z najväčších zamestnávateľov v krajine a uviedol, že „pre odvetvie kanabisu je nesmierne dôležité, aby spoločnosť Amazon prestala drogovo testovať svojich zamestnancov na kanabis, ako aj verejne podporila zákon MORE“.

Zákony zakazujúce marihuanu „sú zodpovedné za viac ako pol milióna zatknutí v Spojených štátoch každý rok“, uvádza Aliancia pre drogovú politiku, ktorá tiež podporuje dekriminalizáciu.

 

apnews.com

 

Táto skupina označila vyhlásenie Amazonu ako „obrovský krok vpred“.

„Testovanie na drogy nikdy neposkytlo presný údaj o schopnosti človeka vykonávať svoju prácu,“ uviedla skupina.

„A napriek tomu tento neuveriteľne invazívny postup vylúčil milióny ľudí, ktorí užívajú drogy (legálne aj nelegálne) z pracoviska,“ dodala skupina.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím