Marihuanová firma z Oxfordskej univerzity ide na burzu

Foto: getyourguide.com / toppng.com / konopkar.sk
Konopkar, 27. mája 2021

Spoločnosť Oxford Cannabinoid Technologies pochádza z univerzitného výskumného projektu zameraného na liečbu marihuanou.

Spoločnosť Oxford Cannabinoid Technologies, biotechnologická spoločnosť vyvíjajúca lieky, ktoré napodobňujú účinky konope na tlmenie bolesti, sa má v piatok ocitnúť na burze.

Spoločnosť Oxford Cannabinoid Technologies, ktorá začala pred štyrmi rokmi výskumný program medicínskej marihuany na Oxfordskej univerzite (financovaný z rizikového kapitálu), získa 16,5 milióna libier z počiatočnej verejnej ponuky, ktorá je značne prekročená.

Očakáva sa, že jej cena po zaradení do zoznamu bude asi 51,5 mil. libier.

„Uvažovali sme o súkromnom financovaní, ale podmienky na burze sa javia pre náš typ spoločnosti priaznivé,“ uviedol.

 

 

„Vzorom pre Oxford Cannabinoid Technologies je priekopnícka spoločnosť GW Pharmaceuticals, so sídlom vo Veľkej Británii, ktorá prevádza poznatky z biochémie konope na licencované lieky“, povedal Mahapatra.

Spoločnosť GW Pharmaceuticals uviedla, že minulý rok predala viac ako 500 miliónov dolárov lieku z kanabisu určeného na detskú epilepsiu Epidiolex.

Spoločnosť Jazz Pharmaceuticals súhlasila s kúpou spoločnosti GW Pharmaceuticals, kótovanej na burze Nasdaq vo februári za 7,2 miliardy libier.

„Kľúčovým rozdielom medzi týmito dvoma spoločnosťami však je, že spoločnosť GW Pharmaceuticals vyrába lieky z rastlín kanabisu, zatiaľ čo Oxford Cannabinoid Technologies bude v chemických reaktoroch synteticky vyrábať zlúčeniny, ktoré sa podobajú prírodným kanabinoidom“, uviedol John Lucas, výkonný riaditeľ Oxford Cannabinoid Technologies.

Výťažok z prvej verejnej ponuky akcií sa použije na prípravu dvoch najpokročilejších liekov. Začiatok ich klinických testov bude v treťom štvrťroku 2022.

Jeden pochádza z vlastného výskumu Oxford Cannabinoid Technologies a na druhý firma získala licenciu od japonského „spinoutu“ spoločnosti Pfizer s názvom AskAt.

 

oxcantech.com

 

„Spinout“ znamená, keď spoločnosť určitú svoju časť premení na novú separátnu spoločnosť.

Očakáva sa, že ďalšie dve zlúčeniny začnú klinické testovanie v rokoch 2023 a 2024.

Kingsley Capital, londýnsky podnik v oblasti private equity a venture capital, založil Oxford Cannabinoid Technologies v roku 2017 na financovanie výskumu v Oxforde, ktorý skúma niekoľko farmaceutických použití kanabinoidov.

Výsledky ukázali, že najsľubnejšou cestou pre spoločnosť by bola neuropatická bolesť spôsobená poškodením alebo ochorením nervov, ktorá podľa Oxford Cannabinoid Technologies predstavuje svetový trh v hodnote 7 miliárd libier ročne.

Spoločnosť Oxford Cannabinoid Technologies však v skutočnosti nebola  „spinout“ univerzity v Oxforde, uviedol Mahapatra, pretože Oxford Cannabinoid Technologies tam platila za výskum na základe „poplatku za službu“, ktorý ponecháva všetok duševný majetok spoločnosti.

Na univerzite v súčasnosti prebiehajú dva projekty, ktoré skúmajú úlohu kanabinoidov pri bolestiach, ale Oxfordská univerzita nemá v Oxford Cannabinoid Technologies žiadny finančný podiel.

 

oxcantech.com

 

V existujúcej akcionárskej štruktúre vlastnia bohatí jednotlivci 47,8 percent spoločnosti.

Kingsley Capital vlastní 32,2% a tabaková skupina Imperial Brands 16,9%.

Zvyšných 3,2 percenta patrí Casa Verde, špecializovanej investičnej spoločnosti pre kanabis.

V Spojenom kráľovstve pribúdajú firmy v sektore liečivej marihuany.

Ide napríklad o spoločnosť Kanabo so sídlom v Tel Avive, ktorá vyvíja spôsob distribúcie produktov z kanabisu pre lekárskych pacientov prostredníctvom vaporizérov, alebo o spoločnosť MGC Pharmaceuticals, ktorá predáva tinktúry THC a vyvíja liek na epilepsiu založený na kanabise.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím