OĽaNO je za úpravu trestov za marihuanu, o podobe novely chce diskutovať

Foto: marijuanamoment.net
Konopkar, 18. mája 2021

Koaličné hnutie OĽaNO chce využiť najbližšie týždne na rokovania o konkrétnych zmenách v trestnom zákone, ktorými by sa mohli upraviť tresty pre užívateľov marihuany pre osobnú potrebu.

Cieľom je nájsť zhodu s Ministerstvom spravodlivosti, ktoré pripravuje vlastný návrh.

Informovalo o tom v súvislosti s pondelkovou diskusiou na tému zníženia neprimeraných trestov za marihuanu.

„Som rád, že aj dnešná diskusia potvrdila, že súčasný právny stav je nevyhovujúci, pretože nerozlišuje dílerov a užívateľov pre osobnú potrebu.

Reagujeme na to aj my v OĽaNO, pričom máme pripravený návrh novely, ktorá tieto problémy rieši, a sme ochotní o nej diskutovať,” povedal poslanec OĽaNO Juraj Krúpa.

Poslanci zároveň pripomenuli, že v hnutí prísne dbajú na to, aby spravodlivejšie nastavenie trestov neznamenalo uvoľnenie drogovej politiky, prípadne zvýšenie ich predaja.

Práve naopak – štát by mal podľa nich naďalej prísne stíhať tých, čo s drogami obchodujú.

Slovensko zostalo v téme výšky trestov za držbu marihuany pozadu – skonštatovali poslanci parlamentu Juraj Krúpa (OĽaNO) a Kristián Čekovský (OĽaNO) na odbornej a politickej konferencii Spravodlivosť pre všetkých – zníženie neprimeraných trestov za marihuanu.

Zúčastnila sa na nej tiež ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), generálny riaditeľ Sekcie trestného práva ministerstva spravodlivosti (MS) Richard Sviežený, generálny riaditeľ Sekcie legislatívy MS Juraj Palúš, generálny riaditeľ kancelárie ministra vnútra Peter Rolný, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica, psychologička Barbora Kuchárová a predstavitelia koaličných poslaneckých klubov.

„Vidíme, že vyspelý svet sa pohol dopredu a rieši túto situáciu skôr prostredníctvom prevencie alebo inými spôsobmi. U nás zostáva ten trestný zákon definovaný tak, že nerobí rozdiel medzi užívateľom a dílerom. Týmto ľudom v podstate hrozia drakonické tresty,“ povedal Krúpa.

 

Zákon je príliš prísny

Podľa Čekovského bolo na konferencii vidieť, že či už zástupcovia štátnych orgánov, ministerstva vnútra, spravodlivosti, policajného prezídia alebo odborníci sa pomerne jednoznačne zhodli na tom, že trestný zákon je jednoznačne prísny.

Ako Krúpa doplnil, koaliční partneri sú otvorení diskusii a zmene.

„My túto diskusiu nevnímame ako diskusiu liberálnu proti konzervatívnej. Ale je to diskusia o ľudoch, ľudských právach a spravodlivosti,“ pokračoval.

Úlohou poslancov bude podľa Čekovského v najbližších týždňoch vziať návrhy, ktoré sú na stole ministerstva spravodlivosti, alebo ktoré má strana Sloboda a solidarita a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a hľadať zhodu.

„Treba možno dodať, že pri tejto téme sa nesnažíme ťahať smerom k dekriminalizácii, ale ísť smerom znižovania trestov na európsku úroveň,“ uzavrel Čekovský.

Pravdou však je, že politici toho ohľadom znižovania trestov za marihuanu nasľubovali veľa, no nič z toho sa zatiaľ nepretavilo do reality.

Uvidíme však, aké to bude tentokrát.

 

Zdroje: pravda.sk, interez.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Novinky
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím