Prezident USA Joe Biden podporuje legalizáciu marihuany na štátnej úrovni

Foto: thedailybeast.com
Konopkar, 22. apríla 2021

V utorok 20. apríla, ktorý je známy ako sviatok marihuany 420, tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki uviedla, že Joe Biden podporuje právo štátov USA legalizovať rekreačnú marihuanu.

„Prezident podporuje prenechanie rozhodnutí týkajúcich sa legalizácie rekreačnej marihuany na štáty.

Tiež podporuje zmenu zákonnej kategorizácie marihuany z drogy Schedule I na Schedule II, aby vedci mohli študovať jej pozitívne a negatívne dopady.

Joe Biden je za dekriminalizáciu marihuany na federálnej úrovni a automatické odstránenie akýchkoľvek predchádzajúcich záznamov v registri trestov,“ uviedla Psaki na tlačovom brífingu v Bielom dome.

„Podporuje aj legalizáciu lekárskej marihuany. Takýto je jeho pohľad na túto otázku,“ dodala.

 

Jen Psaki, tlačová tajomníčka Bieleho domu, Zdroj: CNN

 

Komentáre Bieleho domu zazneli niekoľko hodín po tom, čo Chuck Schumer, líder väčšiny v Senáte, vystúpil s prejavom za legalizáciu marihuany.

20. apríl označil za  „veľmi neoficiálny americký sviatok – 420“.

„Vojna proti drogám bola príliš často vojnou proti ľuďom, najmä farebným,“ uviedol Schumer.

„Nemá to zmysel – je čas na zmenu. Verím, že nastal čas na ukončenie federálneho zákazu marihuany. A práve na tom spolupracujem so senátorom Bookerom a Wydenom,“ dodal.

Schumer, demokrat z New Yorku, uviedol, že jeho myslenie ohľadne marihuany sa vyvinulo najmä po tom, čo jeho domovský štát legalizoval marihuanu pre dospelých pomocou rozsiahleho programu sociálnej spravodlivosti.

Pokusy štátnej legalizácie boli podľa neho úspešné.

„Predpovede konca sveta, keď štáty ako Colorado a Oregon išli vpred a legalizovali marihuanu, nikdy nenastali,“ uviedol.

„Američania v jednotlivých štátoch vysielajú prostredníctvom volebných iniciatív a ústavných zmien jasný odkaz, že chcú túto politiku zmeniť,“ povedal Schumer.

 

Zdroj: thegreenfund.com

 

Schumer ďalej uviedol, že on a senátori Cory Booker a Ron Wyden predložia svoj návrh zákona do Senátu v „blízkej budúcnosti“.

„Dúfame, že budeme mať návrh komplexnej reformy. Nie na ukončenie federálneho zákazu marihuany, ale na zabezpečenie posilnenia spravodlivosti, ochrany verejného zdravia a implementácie zodpovedných daní a predpisov,“ uviedol.

V konferenčnej miestnosti Bieleho domu sa reportér pýtal Psaki, či prezident Biden podpíše Schumerov zákon o legalizácii marihuany na federálnej úrovni, ak prejde Senátom a pristane na jeho stole.

„Práve som načrtla, aké je jeho stanovisko, ktoré nie je úplne rovnaké ako navrhla Snemovňa a Senát,“ uviedla Psaki a vyhla sa priamej odpovedi.

„Ale zákon zatiaľ neprešiel, dodala.

Ďalší reportér pokračoval v otázke, prečo sa prezident Biden stále stavia proti legalizácii marihuany pre dospelých, keď ju podporuje 70% registrovaných voličov v Amerike.

 

Zdroj: vice.com

 

„Samozrejme, rozumieme posunu, ktorý sa deje. Hovorím len, aký je jeho postoj k tejto otázke a aký dlhodobo bol,“ uviedla.

„Chce dekriminalizovať marihuanu, ale opäť sa pozrie na výskum pozitívnych a negatívnych dopadov.“

Čo si však prezident Biden myslí o marihuane, je v tomto okamihu pravdepodobne irelevantné.

Ak totiž Kongres dokáže dodať návrh zákona na jeho stôl, podpíše ho. Napísal to v oznámení zverejnenom v pondelok Jaret Seiberg, analytik spoločnosti Cowen.

„Príliš veľa sa zameriava na prezidenta Bidena. Nezáleží na tom, ako sa stavia k legalizácii,“ napísal Seiberg.

„Podpíše akýkoľvek návrh zákona o marihuane, ktorý mu dodá demokratický Kongres. Legalizácia nemusí byť Bidenovou prioritou, ale on nebude prekážkou, aby sa návrh stal zákonom.“

 

Zdroj: cnn.com

 

„Získať 10 republikánskych hlasov, ktoré sú potrebné na porazenie obštrukcie, bude ale ťažké“, napísal Seiberg.

„Preto je úsilie marihuanovej priemyselnej loby kritické. Legalizácia je nezastaviteľná, ak bude mať Senát 10 hlasov od Republikánov.“

Napriek budúcim výzvam Cowen staví na to, že Kongres legalizuje konope.

Schumer verí, že marihuana sa pod týmto federálnym vedením legalizuje:

„Dúfajme, že takto budúci rok, keď opäť nastane neoficiálny sviatok 420, bude mať USA za sebou pokrok v riešení nadmernej kriminalizácie marihuany zmysluplným a komplexným spôsobom,“ povedal Schumer.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím