Štúdia skúmala vplyv fajčenia marihuany na srdcovo-cievny systém

Foto: Gracia Lam - nytimes.com
Konopkar, 21. apríla 2021

Kanabis patrí k najrozšírenejším drogám na svete.

Fakt, že fajčenie má škodlivé účinky na kardiovaskulárne zdravie, je známy, ale žiadny doterajší výskum nebol zameraný na zistenie súvislostí medzi fajčením marihuany a srdcovocievnymi ochoreniami.

Christian Cheung z Katedry ľudského zdravia a výživových vied (University of Guelph, Kanada) spolu so svojimi kolegami realizoval výskum, v rámci ktorého pozorovali 35 osôb vo veku 19 až 30 rokov rozdelených do dvoch skupín.

Prvú tvorilo 18 fajčiarov kanabisu, druhú 17 mladých ľudí, ktorí ho neužívali.

Vedci monitorovali ultrazvukom ich srdce a tepny, aby vyhodnotili akékoľvek zmeny arteriálnej funkcie a schopnosti artérií primerane sa rozširovať kvôli prietoku krvi.

V záverečnej správe publikovanej v časopise Journal of Applied Physiology uvádzajú, že prvá skupina pozorovaných mala celkovo tuhšie tepny a zníženú funkciu srdca v porovnaní s druhou skupinou.

Výskumníkov však prekvapilo, že v skupine užívateľov kanabisu nezaznamenali zmenu dilatácie tepien, pričom u fajčiarov tabaku ide o bežný jav.

 

threatpost.com

 

„Silní a dlhodobí fajčiari vykazujú zníženú vaskulárnu funkciu, ale toto nemusí platiť pre mladých fajčiarov. Zatiaľ nevieme, prečo nebola u fajčiarov kanabisu zaznamenaná takáto zmena,“ uviedol Cheung.

Štúdia však poukázala na možnosť prítomnosti zmien v arteriálnej stuhnutosti a srdcových funkciách.

Avšak v tomto smere by mal byť vykonaný ďalší a podrobnejší výskum s väčšou a rozmanitejšou skupinou pozorovaných s cieľom posúdiť, či tieto zmeny skutočne súvisia s užívaním marihuany.

Model tejto štúdie totiž nedokáže presne definovať príčinnú súvislosť.

„Toto sú nové a pozoruhodné údaje, ktoré naznačujú, že ešte skôr, ako sa vyskytnú zjavné príznaky kardiovaskulárnych chorôb, môžu nastať v tele náznaky zmenenej fyziologickej funkcie. Náš výskum zároveň otvoril cestu tým ďalším na pochopenie priamych účinkov konzumácie kanabisu a jej súvislostí s bežnými stresormi každodenného života, akými je napríklad cvičenie,“ dodal spoluautor štúdie Jamie Burr.

 

Zdroj: topky.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím