Virgínia ako 16. štát USA legalizuje marihuanu. Aj kvôli rasovej spravodlivosti

Foto: iStock
Konopkar, 28. februára 2021

Virgínia je 16. štátom USA, ktorý prijal zákon o legalizácii marihuany pre dospelých. Predaj začne až v roku 2024.

Virgínia schválila v sobotu legalizáciu marihuany pre dospelých na základe historického hlasovania.

Virgínia sa tak stáva prvým štátom na „starom juhu“ USA, ktorý prijal úplnú legalizáciu.

Parlament prijal opatrenie pomerom hlasov 48:43 a Senát ho schválil pomerom hlasov 20:19.

 

en.wikipedia.org

 

Ani jeden republikán nehlasoval za návrh zákona v ktorejkoľvek komore.

„Toto je pre mňa návrh zákona o spravodlivosti,“ uviedla Del. Charniele Herring, podporkyňa zákona o legalizácii a líderka demokratickej väčšiny.

„Aj keď má chyby a nie je to dokonalý zákon, myslím si, že nás o krok posúva správnym smerom,“ dodala.

Hlasovalo sa po tom, ako konferenčný výbor uzavrel v sobotu dohodu o zosúladení rôznych verzií návrhu zákona, ktorý bol začiatkom tohto mesiaca prijatý v oboch komorách.

 

Dopad

Virgínia je 16. štát USA, ktorý prijal zákon o legalizácii marihuany pre dospelých, hoci predaj by sa mal začať až v roku 2024.

Iba dva ďalšie štáty – Illinois a Vermont – prijali legislatívu na legalizáciu, zdanenie a reguláciu rekreačnej marihuany prostredníctvom zákonodarného zboru.

 

shepherdexpress.com

 

Tento krok vyvíja tlak na susedné štáty ako je Maryland, kde sa tento mesiac prvý raz konalo stretnutie ohľadne zákona o legalizácii marihuany pre dospelých.

New Jersey tiež nedávno prijal legalizáciu po tom, čo voliči v novembri drvivou väčšinou podporili referendum.

 

Čo bude ďalej

Demokratický guvernér Ralph Northam presadzoval legalizáciu ako otázku rasovej spravodlivosti.

Podľa kompromisných právnych predpisov by sa držba marihuany stala legálnou v januári 2024, kedy je naplánovaný začiatok regulovaného predaja.

Štát by začal so zriadením regulačnej agentúry pre marihuanu tento rok v júli.

 

Pozadie

Štát minulý rok dekriminalizoval marihuanu počas mimoriadneho zasadnutia venovaného reforme trestného súdnictva.

Virgínsky program marihuany na liečenie sa práve rozbieha a zákonodarcovia na tomto zasadnutí schválili návrh zákona, ktorý rozšíri program tak, aby umožňoval výrobu produktov z kvetov marihuany.

Guvernér Northam v novembri odporúčil legalizáciu marihuany a počas svojho prejavu vyzval zákonodarcov, aby návrh schválili.

 

outfrontmedia.com

 

Legislatíva bola založená na dvoch rozsiahlych štúdiách o tejto problematike.

Návrhy zákonu sa pohybovali v komorách rýchlo, počas krátkeho 30-dňového zasadania, ktoré Northam predĺžil o špeciálne zasadanie v dĺžke 16 dní.

Zákonodarcovia sa zaoberali „tŕnistými otázkami“. 

Napríklad ako zabrániť veľkým korporáciám v prevzatí trhu s marihuanou a ako zvládnuť automatické vymáhanie trestných činov s marihuanou, keď systému trestného súdnictva takáto technológia chýba.

Odporcovia legalizácie marihuany poukazovali na obavy týkajúce sa verejného zdravia ako je používanie mládežou, zhoršená schopnosť viesť motorové vozidlá a tiež lobizmus tabakového gigantu Altria v tejto otázke.

Altria kúpila v roku 2018 podiel v kanadskej konopnej spoločnosti Cronos Group v hodnote 1,8 miliárd dolárov.

Obhajcovia marihuany poukazovali na škodu spôsobenú neprimeraným presadzovaním priestupkov za marihuanu vo „farebných“ spoločenstvách.

Návrh zákona obsahuje rozsiahle ustanovenia o sociálnej spravodlivosti, vrátane uprednostňovania obchodných licencií pre jednotlivcov, o ktorých sa predpokladá, že boli neprimerane ovplyvnení trestným stíhaním kvôli marihuane.

 

Podrobnosti

Návrh zákona umožní dospelým nad 21 rokov vlastniť marihuanu v množstve do 28 gramov.

Podľa zákona bude povolené domáce pestovanie až štyroch rastlín na domácnosť.

 

norml.org

 

Návrh zákona stanovuje 21-percentnú spotrebnú daň z marihuany a umožňuje obciam pridať k existujúcim daniam z predaja ďalšie 3-percentné dane z maloobchodu.

Daňové príjmy z marihuany by sa mali použiť na financovanie predškolského vzdelávania, na programy liečby porúch užívania návykových látok a na ďalšíe iniciatívy v oblasti verejného zdravia.

Časť výnosov by smerovala aj do fondu na reinvestíciu kapitálu do kanabisu, ktorý by poskytoval zdroje ako sú štipendiá a rozvoj pracovných síl pre komunity neprimerane ovplyvnené protidrogovými zásahmi.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím