Ministerstvo spravodlivosti chce naďalej rokovať o trestoch za marihuanu

Foto: facebook.com/spravodlivostSR / kindpng.com
Konopkar, 23. januára 2021

Ministerstvo spravodlivosti tento rok plánuje urobiť detailnú revíziu, viac budú pykať členovia organizovaných skupín či nepoučiteľní násilníci. Otázne je, či sa rezortu podarí presadiť aj zmenu politiky pri návykových látkach.

Téma marihuany je aktuálna už celé roky.

Pomerne aktívna bola v tejto súvislosti bývalá šéfka rezortu spravodlivosti Lucia Žitňanská, no jej návrh takzvanej dekriminalizácie zahŕňal aj prechovávanie tvrdých drog, a preto bol pre vtedajšiu vládu príliš odvážny.

O niečo konzervatívnejší nápad predložil jej nástupca v kresle ministra spravodlivosti Gábor Gál, no ani on nepochodil.

Otázne je, či nájde dostatočnú zhodu súčasná vládna zostava, viaceré strany sa totiž hlásia skôr ku konzervatívnemu táboru.

Zmena legislatívy by pritom bola viac než vhodná.

Trestný zákon je dnes neúprosný, namiesto prevýchovy posiela ľudí, ktorí sa opakovane previnia, do väzníc na dlhoročné tresty.

Problémom sú často aj podmienečné tresty v prípade mladistvých, ktoré im pre zmenu zahatajú cestu k lepšej budúcnosti.

Podľa odborníkov, ktorých TREND oslovil, by mohlo pomôcť výraznejšie využívanie alternatívnych trestov, napríklad dohľad probačných a mediačných úradníkov.

 

Zatiaľ márna snaha

Rezort spravodlivosti otvoril politickú diskusiu o marihuane na jeseň 2020, no vo vláde nenašiel podporu.

„Ministerstvo minulý rok na jeseň prišlo s návrhom odlíšiť tých, ktorí prechovávajú alebo pestujú marihuanu pre vlastnú spotrebu.

Bohužiaľ, v rámci koalície nedošlo k zhode, plánujeme však o tejto téme naďalej rokovať,“ ozrejmil pre TREND hovorca ministerstva Peter Bubla.

 

Zdroj: trend.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím