Prelomový objav: Marihuana by mohla zachrániť milióny ľudí. Ničí rezistentné baktérie

Foto: Getty
Konopkar, 21. januára 2021

Vedecká štúdia zameraná na využitie marihuany v medicíne odhaľuje nečakané výsledky. Hlavná látka bez psychotropných účinkov, cannabidiol, dokáže zničiť roky rezistentné baktérie.

Benefity užívania marihuany, ktorá je na Slovensku stále zapísaná na zozname zakázaných látok, figurujúc medzi ľahkými drogami, je nespočetne veľa.

Vedci však novou štúdiou odhalili jej doposiaľ neznámy prínos v liečbe ochorení spôsobených rezistentnými baktériami, s ktorými sme si nevedeli poradiť desiatky rokov.

 

 

Môžeme zachrániť až 10 miliónov ľudí

Vedci odhadujú, že prostredníctvom využitia synteticky vyprodukovaného cannabidiolu, ktorý pôsobí na baktériu ako veľmi silné prírodné antibiotikum, by sme do roku 2050 mohli zachrániť až 10 miliónov životov na celom svete, informuje Daily Mail.

Výskum viedli vedci z The University of Queensland v spolupráci so spoločnosťou Botanix Pharmaceuticals.

Výsledky štúdie sú absolútnym prelomom vo využití marihuany v medicínskom prostredí.

Vedú totiž k vzniku prvej novej triedy antibiotík pre rezistentné baktérie za posledných 60 rokov. 

 

 

„Je to prvýkrát, čo sa preukázalo, že CBD zabíja niektoré typy baktérií. Tieto baktérie majú veľmi silnú vonkajšiu membránu, akoby dvojnásobnú obrannú líniu, ktorá sťažuje prienik klasických antibiotík do ich tela,“ uviedol vo vyhlásení riaditeľ Inštitútu pre molekulárnu biologickú vedu Dr. Mark Blaskovich, informuje The University of Queenland.

Štúdia ďalej uvádza, že cannabidiol účinne ničí baktériu MRSA, ktorá je kmeňom zlatého stafylokoka.

Môže sa tiež použiť na liečbu infikovaných diabetických vredov a rán. Zdá sa, že taktiež položí základný kameň pre budúcu liečbu kvapavky, meningitídy a legionárskej choroby.

 

 

 

 „Cannabidiol vykazoval nízku tendenciu spôsobovať rezistenciu baktérií, aj keď sme počas „liečby“ urýchlili možný vývoj zvýšením koncentrácií antibiotika,“ dodal Dr. Blaskovich.

„Myslíme si, že látka zabíja baktérie prasknutím ich vonkajších bunkových membrán, zatiaľ však presne nevieme, ako to robí a je potrebné vykonať ďalší výskum.“

 

Naše telo ho odbúrava prirýchlo

Jednou z komplikácií, ktorým výskumníci čelia je fakt, že prírodný cannabidiol dokáže ľudské telo odbúrať prirýchlo. To znamená, že je nevyhnutné vymyslieť jeho syntetickú a pomerne stálu verziu.

Blaskovich pokladá samotné zistenie za omnoho cennejšie pre základ novej skupiny antibiotík než aktuálnej liečby.

 

Zdroj: somagnews.com

 

Vince Ippolito, prezident a výkonný predseda spoločnosti Botanix, uviedol, že výskum ukázal obrovský potenciál pre vývoj účinných liečebných postupov na boj proti rastúcej globálnej hrozbe rezistencie na antibiotiká.

„Blahoželáme Dr. Blaskovichovi a jeho tímu k získaným dátam. Zverejnené údaje jasne stanovujú potenciál syntetických cannabinoidov ako antimikrobiálnych látok,“uviedol Ippolito pre The University of Queenland.

„Naša spoločnosť je teraz pripravená na komercializáciu životaschopnej antimikrobiálnej liečby, ktorá, ako dúfame, v blízkej budúcnosti osloví viac pacientov. Toto je veľký prelom, ktorý svet teraz potrebuje,“  Doktor Blaskovich uviedol, že spolupráca s firmou Botanix urýchlila výskum.

 

 

Botanix prispel odbornými znalosťami v oblasti formulovania, ktoré viedli k zisteniu, že to, ako sa cannabidiol dodáva, má obrovský rozdiel v jeho účinnosti pri ničení baktérií.

Výskumníci predpokladajú, že využiť cannabidiol bude možné už čoskoro v dekolonizácii MRSA pred chirurgickým zákrokom. 

 

Zdroj: startitup.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím