Prieskum: Ľudia začínajú dávať prednosť marihuane pred alkoholom

Foto: itvscience.com
Konopkar, 18. januára 2021

Curaleaf patrí medzi najväčšie svetové kanabisové spoločnosti. Firma otvorila 15 nových pobočiek a ich tržby náramne narástli. Ich najnovší prieskum naznačuje, že až 57 % ľudí nahradilo alkohol marihuanou. Prečo sa Američania od začiatku pandémie rozhodli začať alebo zvýšiť svoju konzumáciu kanabisu?

Curaleaf Holdings patrí medzi najznámejšiu konopnú spoločnosť. Na jej čele stojí ruský miliardár Boris Jordan. Firma sa zaoberá výrobou a distribúciou produktov z kanabisu po celej Severnej Amerike a prevádzkuje výdajne v 23 štátoch.

Ide o jednu z mála firiem, ktorej sa počas pandémie podarilo otvoriť 15 pobočiek. Väčšina z nich patrí medzi operatívne pobočky, ktoré sídlia v štátoch ako Colorado, Florida a Arizona. S očakávaným ročným príjmom okolo 1 miliardy dolárov sa z Curaleaf stala najväčšia svetová kanabisová spoločnosť, uviedol pre CNN Business výkonný predseda Boris Jordan.

Väčšina kanabisových spoločností, vrátane Curaleaf, chce v USA, kde dve tretiny štátov legalizovalo kanabis na lekárske účely, vybudovať silnú spoločnosť. Ako uvádza Business Insider, ďalších 11 štátov spolu s Washington, D.C. povoľujú rekreačné používanie kanabisu.

 

Kanabis je počas pandémie vo vedení

Najnovší prieskum, ktorý uskutočnil The Harris Poll v mene spoločnosti Curaleaf Holdings sa uskutočnil v Spojených štátoch. Online prieskum medzi 8. októbrom a 12. októbrom dokončilo spolu 1 895 dospelých, pričom 772 respondentov uviedlo, že už niekedy užili kanabis. Prieskum zistil podobnosti v konzumácii kanabisu bez ohľadu na vzdelanie alebo rodinný stav a v rôznych regiónoch krajiny.

Pri uskutočňovaní prieskumu si zvolili dospelých vo veku 21 a viac rokov. U daných respondentov zisťovali konzumačné návyky od začiatku vypuknutia pandémie Covid-19. Z tejto vzorky ľudí, 42 % z nich uviedlo, že buď začali alebo zvýšili svoju konzumáciu počas pandémie, zatiaľ čo 45% uviedlo, že ich užívanie nahradili. Okrem toho prichádza zo zistením, že jedna tretina tých, ktorí užívajú kanabis rekreačne, dáva prednosť kanabisu pred pitím alkoholu.

„Od začiatku pandémie sme zaznamenali nárast nových spotrebiteľov v našich ambulanciách a čoraz viac ľudí skúmajúcich kanabis,“ uviedol v tlačovej správe Joe Bayern, prezident Curaleaf.

 „Liberalizácia rastliny – a zvyšujúca sa rozmanitosť medzi spotrebiteľmi, ktorí ju majú radi – budú pokračovať, keď sa široká verejnosť začne viac zaujímať o začlenenie kanabisu do svojich postupov pri zdraví a wellness.“

 

Po jeho účinkoch ľudia priam bažia 

Podľa prieskumu nezávislého prieskumníka, ktorý sa uskutočnil, sú hlavnými dôvodmi, prečo sa mnoho Američanov od začiatku pandémie rozhodlo začať alebo zvýšiť svoju konzumáciu kanabisu:

  • na zníženie stresu a úzkosti ženy (64%) a muži (47%),
  • relaxovať ženy (50%) a muži (49%),
  • pomôcť im spať ženy (52%) a muži (45%).

Tento posun v konzumných návykoch sa vzťahuje aj na rodičov detí do 18 rokov. V skutočnosti viac ako polovica (52%) rodičov, ktorí niekedy konzumovali kanabis, tvrdí, že začali alebo zvýšili konzumáciu kanabisu od začiatku pandémie. V porovnaní s 33% tých, ktorí nie sú rodičmi detí do 18 rokov. Tieto mamičky a otcovia detí do 18 rokov tiež pravdepodobnejšie konzumujú kanabis predovšetkým na lekárske účely (58% oproti 44%).

 

Zdroj: AP Photo/Matilde Campodonico, Mathew Sumner

 

 

Prieskum tiež zistil, že viac ako polovica (57%) rodičov s deťmi do 18 rokov, ktorí niekedy konzumovali kanabis, od začiatku pandémie znížili alebo nahradili konzumáciu alkoholu kanabisom.

„Farmaceuti spoločnosti Curaleaf a oddaní dispenzarizovaní pracovníci považujú za prioritu vzdelávanie našich pacientov a spotrebiteľov a pomoc pri hľadaní tých správnych produktov, vďaka ktorým bude kanabis súčasťou ich života.“

 

Stopka pre alkohol

Stacia Woodcock, ktorý má doktorát z farmácie a je výdajným manažérom pre Curaleaf v New Yorku, poznamenal, že pracovníci spoločnosti sú pripravení pomôcť spotrebiteľom nájsť formulácie kanabisu, ktoré zodpovedajú ich potrebám.

Prieskum ilustruje, že postoje ku kanabisu sa vyvíjajú tak, ako sa naprieč USA šíri zelená vlna legalizácie marihuany. Ďalším nedávnym prieskumom, ktorý si objednala kalifornská konopná a konopná spoločnosť Glass House Group, sa zistilo, že takmer dve tretiny respondentov plánujú nahradiť užívanie alkoholu kanabisom počas sviatočných dní, zatiaľ čo 67% uviedlo, že ich nahradenie alkoholom kanabisom sa v tomto roku v priebehu nasledujúceho roka zvýši.

Výsledky prieskumu prichádzajú, keď sa kanabisový priemysel naďalej destigmatizuje a vyvíja sa v ňom čoraz významnejšia úloha v spoločnosti. Guvernéri v celej krajine označili toto odvetvie za „základnú službu“ počas celej pandémie a uznali dôležitú úlohu, ktorú kanabis hrá pri starostlivosti o zdravie a zdravie spotrebiteľov.

V novembri voliči v piatich štátoch USA schválili hlasovacie opatrenia rozširujúce prístup ku kanabisu. Liečivý kanabis bude k dispozícii v 36 štátoch a pre dospelých v 15 štátoch a vo Washingtone D.C.

 

Dočkáme sa legalizovania kanabisu aj na Slovensku?

Budúcnosť kanabisu na Slovensku predstavuje jeden veľký otáznik. Ako nám ale minulý rok povedal Kfir Kachlon, právnik a investor v kanabisovom priemysle, ak bude kanabis legálny v USA, stane sa tak aj u nás.

„Najskôr si myslím, že Spojené štáty to legalizujú na federálnej úrovni. Dnes je to legálne len v niektorých štátoch. Výskum dokazuje, že to chce väčšina Američanov. Bude to mať efekt snehovej gule a postupne sa pridajú viaceré krajiny. Do 20 rokov to bude to úplne normálne takmer v každom štáte,“ povedal Kachlon.

Avšak, téma legalizácie a dekriminalizácie drog sa u nás do veľkej miery odmieta. Podľa informácií z denníka Pravda dekriminalizáciu podporil iba Michal Truban, Richard Sulík a Béla Bugár, i keď Bugár jasne odpovedal, že s legalizáciou nesúhlasí.

Podľa Kachlona by však legalizácia marihuany mohla nakopnúť slovenskú ekonomiku a trh. 

„Ak ju krajina urobí legálnou, firmy začnú platiť dane, začne sa zamestnávať a každý bude z toho profitovať. Či už pre vládu, štát alebo ľudí v biznise,“ vysvetlil Kachlon.

 

 

 

Zdroj: startitup.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím