Mladému Slovákovi našla polícia marihuanu, hrozí mu prísnejší trest ako za vraždu

Foto: TASR/Jaroslav Novák, Polícia Trnavský kraj
Konopkar, 15. januára 2021

V koľkých krajinách Európskej únie sa človeku môže stať, že za držbu marihuany dostane prísnejší trest ako za vraždu? Len v jednej, a to na Slovensku. Ukazuje to aj najnovší prípad, o ktorom informovala trnavská polícia.

Pri policajnej kontrole len nedávno zastavili 25-ročného Patrika na aute Renault Scenic.

Pri kontrole sa im mladík priznal, že vo svojom aute vezie na zadnom sedadle takmer dvojkilové igelitové vrece plné sušenej marihuany, ktoré im dobrovoľne aj vydal. 

Policajti všetko zaistili a poslali na expertízu do Bratislavy.

Výsledky boli podľa slov polície prekvapujúce.

 

Zdroj: Dmitriy Praizel / Dreamstime.com

 

„Mladý muž prevážal v aute množstvo, z ktorého by sa dalo vyrobiť viac ako 3 500 bežných dávok marihuany. Na čiernom trhu by za toto množstvo mohol zinkasovať viac ako 17 000 eur,“ konštatuje Polícia.

Vyšetrovateľka obvinila Patrika z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi.

Patrik je stíhaný na slobode a za spáchaný skutok mu hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov.

Patrikov prípad a drakonické tresty nie sú vôbec ojedinelé. 

Známy je aj prípad 28-ročného Slováka, ktorý bol dvakrát odsúdený za držanie a konzumáciu marihuany, celkovo na 10,5 roka odňatia slobody.

Pred pár mesiacmi mu Zuzana Čaputová udelila milosť.

Hlava štátu mu odpustila časť trestu, pričom viac ako polovicu z neho si už odpykal.

Ešte v septembri poslal košický okresný súd do väzenia na 12 a pol roka aj Košičana Roba.

Dôvodom bolo to, že mal pri sebe 7,76 gramu marihuany.

Toto rozhodnutie podnietilo vznik petície za dekriminalizáciu marihuany na Slovensku, ktorá sa teší veľkému záujmu.

Doposiaľ ju podpísalo viac ako 25 000 ľudí. Jej cieľom je zmeniť súčasný trestný zákon tak, aby nebolo možné zavrieť mladého človeka na 15 rokov za prechovávanie malého množstva marihuany.

Jej iniciátori zdôrazňujú, že tento trest je vyšší, než sa bežne udeľuje za nebezpečné trestné činy, ako napríklad podvod či zabitie.

„Užívatelia marihuany nepredstavujú pre spoločnosť hrozbu, preto považujeme trest odňatia slobody za takéto činy za neopodstatnený, či dokonca kontraproduktívny,“ hovoria.

Ak v súčasnosti nazrieš do paragrafov paragrafy týkajúcich sa nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi, zrejme zostaneš prekvapený.

 

Zdroj: marijuanaandthelaw.co

 

Rýchlo zistíš, že v tomto zákone sa rozdeľuje medzi konzumentom a dílerom. Díler je súdený rovnako ako konzument.

Špeciálne prekvapivý je paragraf 172/2a, ktorý zavrie konzumenta, ktorého prichytili dvakrát v živote s marihuanou na 10 až 15 rokov.

Ak k tomu pripojíme paragraf 47, tak v extrémnom prípade za tri cigarety marihuany môže človek dostať až doživotie.

Nehovoriac o tom, že Slovensko vôbec nedelí drogy na „mäkké“ a „tvrdé“. To znamená, že ak máte človek 10 kg LSD dostane rovnaký trest ako keby ho chytili dvakrát s dvoma kilogramami marihuany.

 

Dočkáme sa zmeny?

Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti SR informoval, že Mária Kolíková má v pláne komplexne prehodnotiť tresty vo vzťahu k závažnosti trestných činov.

„Na slabých páchateľov chceme byť tolerantnejší. Na organizovanú a závažnú kriminalitu byť aj prísnejší.“ 

Táto úloha je podľa hovorcu rezortu určená na rok 2021.

Podľa europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej je konečne načase sa vážne zaoberať nespravodlivou disproporciou trestov medzi držbou marihuany, aj keď  v podmienke, a násilnými trestnými činmi.

„Tolerujeme tradičných alkoholikov, ale tých, ktorí si namiesto borovičky zapália marihuanovú cigaretu, považujeme za kriminálnikov a posielame ich do väzenia. V drvivej väčšine prípadov ide o mladých ľudí, ktorí sa do života len rozbiehajú,“ tvrdí.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vyjadrila, že sa stotožňuje s myšlienkou, že drogovú trestnú činnosť je potrebné prísne postihovať, avšak je potrebné rozlišovať medzi dílermi a konzumentmi, ktorí sú istým spôsobom tiež obeťami obchodu s drogami.

Kfir Kachlon – právnik a investor v kanabis priemysle hovorí, že legalizácia marihuany je len otázkou času a látka bude dostupná takmer v každej krajine.

Pripomína, že sú ľudia, ktorí dokážu pomocou marihuany zlepšiť svoje schopnosti znášať chorobu a dokonca znížiť bolesti.

 

Zdroj: calmca.org

 

Kfir si myslí, že biznis v marihuanovom priemysle je síce hudbou budúcnosti, ale je určite reálny a má veľký zmysel.

„Čo sa stalo po legalizácii v Kalifornii je, že sa stala dostupná pre medicínske účely a taktiež pre jednotlivcov nad 21 rokov. Stále však existuje čierny trh s marihuanou. Ľudia nechcú platiť dane a mať legálne licencie. Je to ako v každom inom priemysle. Všade sa nájde čierny a nelegálny obchod.“

Bude však kalifornský príklad samozrejmosťou aj pre iné krajiny? Podľa odborníka jednoznačne áno.

„Myslím si, že to bude legalizované po celom svete. A ako sa to stane? Najskôr si myslím, že Spojené štáty to legalizujú na federálnej úrovni. Dnes je to legálne len v niektorých štátoch. Výskum dokazuje, že to chce väčšina Američanov. Bude to mať efekt snehovej gule a postupne sa pridajú viaceré krajiny. Do 20 rokov to bude to úplne normálne takmer v každom štáte.“

Slovenská republika je súčasťou Európskej únie.

Viaceré členské štáty už pristúpili k dekriminalizácii držania konopných produktov pre vlastnú spotrebu, v ďalších sú užívatelia trestaní len omnoho miernejším spôsobom.

Celkový trend smeruje k liberalizácii a prevencii namiesto trestov.

 

  

Zdroj: startitup.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím