Švajčiarsko zlepší prístup pacientov k marihuane

Foto: iStock/AHPhotoswpg
Konopkar, 17. decembra 2020

Švajčiarska národná rada (dolná komora) schválila návrh Federálnej rady na zmenu a doplnenie zákona o omamných látkach. Takisto sa uľahčí prístup pacientov k lekárskej marihuane.

Tento pozmeňujúci a doplňujúci návrh ešte musí schváliť druhá legislatívna komora – Rada štátov.

Nie je isté, kedy sa horná komora ujme novely.

 

Zdroj: Jörg Vieli / Pixabay

 

Ak by bol návrh schválený, rozšíril by sa vo Švajčiarsku prístup k liečebnému konope, pretože pacienti na lekársky predpis by už nepotrebovali „výnimočné povolenie“ od Federálneho úradu pre verejné zdravie.

Inými slovami, konečné rozhodnutie o tom, či má mať pacient prístup k liečebnému konope, by urobil lekár namiesto vládneho úradníka.

Ak sa návrh zrealizuje, takýto krok by mohol výrazne rozšíriť potenciálny trh.

 

Zdroj: zamnesia.com

 

Vláda bude program naďalej monitorovať a regulovať.

Počas diskusie zákonodarcovia poznamenali, že Úrad verejného zdravotníctva povoľuje užívanie liečebného konope asi 3.000 pacientom ročne, pričom platnosť povolení je jeden rok.

Jörg Mäder z Liberálnej strany zelených kritizoval súčasnú situáciu pre pacientov ako „nákladnú a časovo náročnú“, čo vedie k tomu, že veľa spotrebiteľov sa namiesto legálnej cesty spolieha na nelegálny trh.

 

 

Nasledovné návrhy úprav v zákone boli zamietnuté:

  • umožniť pacientom pestovať si marihuanu doma,
  • zákaz fajčenia ako spôsobu užívania marihuany,
  • uloženie povinnosti, aby pacienti mali so sebou lekársky predpis v prípade, že sa musia preukázať statusom pacienta autoritám,

Otázka pokrytia marihuany zdravotnou poisťovňou bola počas rozpravy v dolnej komore taktiež nastolená.

 

Zdroj: Kosala Bandara

 

Nie je však isté, aké finančné náhrady sa budú pacientom poskytovať.

Mäder, ktorý sa vyslovil za voľnejšie pravidlá, spomenul nedávny krok Komisie OSN pre omamné látky (CND) odstrániť marihuanu z prílohy IV Jednotného dohovoru z roku 1961.

Toto rozhodnutie uznalo terapeutickú užitočnosť marihauny a skutočnosť, že táto droga nie je taká nebezpečná, ako sa kedysi verilo.

 

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím