Prelomový krok USA: Predstavili federálnu dekriminalizáciu marihuany

Foto: MIKELEDRAY / SHUTTERSTOCK
Konopkar, 5. decembra 2020

Chceli by tiež vymazať zo zoznamu federálnych kriminálnikov tých, ktorí sa previnili s marihuanou.

Snemovňa reprezentantov dnes predstavila návrh zákona, ktorý trvalo odstráni marihuanu z federálneho zoznamu kontrolovaných látok.

Ide vôbec o prvé hlasovanie v Kongrese, ktoré sa týkalo možnej dekriminalizácie marihuany.

Za nový zákon hlasovalo 228 členov Kongresu, 164 boli proti, píše Independent.

Zákon ešte musí schváliť aj Senát.

Rozhodnutie prišlo len pár dní potom, čo Komisia OSN pre narkotiká (The Commission on Narcotic Drugs – CND) rozhodla, že marihuana už nebude patriť do zoznamu najnebezpečnejších drog.

 

Historický míľnik v dekriminalizácii marihuany

Senát, ktorý vedú republikáni, zrejme nový zákon nazývaný MORE (Marihuana Opportunity Reinvestment and Expungement Act) neschváli.

Napriek tomu je to však dôležitý míľnik, ktorý odzrkadľuje celkový postoj v krajine. Politici sa chcú prestať trestať tých, ktorí drogu pestujú alebo distribuujú, alebo vlastnia.

Zákon sa snaží vyriešiť aspoň časť udalostí, ktoré spôsobila vojna proti drogám v 70-tych rokoch.

Chceli by vymazať zo zoznamu federálnych kriminálnikov tých, ktorí sa previnili s marihuanou, a navrhujú aj 5 % daň z výrobkov z marihuany.

Peniaze by mali byť investovať do programov, ktoré podporia ľudí, ktorých niekdajšia vojna proti drogám zasiahla najviac.

Išlo by najmä o tréningové centrá, právnické poradenstvo, protidrogové liečenie či pomoc pri hľadaní práce.

Tým, že by marihuana po novom nebola vo federálnej legislatíve zakázaná či obmedzená, uvoľnili by sa ruky štátom, ktoré sú za dekriminalizáciu.

Keby zákon naozaj presadili, konečne by existovali aj celoplošné štatistiky o užívaní drogy.

 

Zdroj: refresher.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím