Argentína legalizovala pestovanie marihuany na liečebné účely

Foto: cbdtesters.co
Konopkar, 13. novembra 2020

Argentína sa pridala ku krajinám, ktoré zlegalizovali pestovanie marihuany na liečebné účely.

Podľa nových pravidiel zverejnených vo štvrtok sa tiež v krajine povolí predaj olejov, krémov a iných derivátov tejto rastliny v autorizovaných lekárňach.

Ukončenie kriminalizácie pestovateľov marihuany na liečebné účely podpísal argentínsky prezident Alberto Fernández.

Nové nariadenie o kanabisových liečivách nahrádza zákon, ktorý platil v krajine od roku 2017.

Hlavná zmena spočíva v tom, že od uplynulého štvrtka môžu všetci ľudia, ktorí potrebujú marihuanu pestovať na liečenie chorôb alebo tí, ktorí to robia za nich, či už individuálne alebo v združeniach, tak už môžu robiť legálne.

Za držanie semien a rastlín marihuany hrozilo doteraz bez výnimky až 15-ročné väzenie.

„Je nevyhnutné vytvoriť regulačný rámec, ktorý umožní včasný, bezpečný, inkluzívny a ochranný prístup všetkým, ktorí potrebujú kanabis užívať ako liečebnú pomôcku,“ uvádza sa v novom nariadení.

Predchádzajúce právne predpisy povoľovali užívanie konopných liečív len ľuďom trpiacim refraktérnou epilepsiou, informuje web Alkhaleej Today.

Ľudia, ktorí budú chcieť marihuanu pestovať, či už pre seba alebo pre niekoho iného, sa musia zaregistrovať v programe Reprocann, ktorý vydáva povolenia.

Na získanie povolenia bude potrebné mať lekársky predpis a príslušný súhlas.

Nariadenie nestanovuje maximálny počet rastlín na jednu domácnosť. Argentína sa tiež chystá produkovať v spolupráci so štátnymi laboratóriami vlastnú marihuanu, ktorá bude predávaná v lekárňach po krajine.

Legalizácia pestovania marihuany na liečivé účely je víťazstvom pre aktivistov i organizácie, ktoré sa v krajine o tento krok usilovali dlhé roky. Tešia sa nielen právnemu uznaniu, ale aj sociálnej legitimácii.

Organizácie bojujúce za legalizáciu marihuany tento krok vítajú a dúfajú, že povedie k zavedeniu komplexného zákona, ktorý rozšíri užívanie tejto rastliny aj pre ostatných užívateľov.

 

Zdroj: noizz.aktuality.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Novinky
Vaše centrum o konope. Novinky a články o marihuane. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto stránku. Stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru :)
Súhlasím