Referendum Nový Zéland: Zrejme odmietli legalizáciu marihuany, ale nie je to ešte isté

Foto: thespinoff.co.nz
Konopkar, 30. októbra 2020

Obyvatelia Nového Zélandu veľkou väčšinou hlasov schválili v referende legalizáciu eutanázie v prípade smrteľne chorých pacientov. Zároveň však zrejme odmietli zlegalizovať používanie marihuany na rekreačné účely, informovala v piatok agentúra AFP.

Obe referendá sa konali 17. októbra zároveň s voľbami do novozélandského parlamentu, ktoré presvedčivo vyhrala premiérka Jacinda Ardernová.

Až v piatok však boli zverejnené predbežné výsledky oboch plebiscitov.

Referendum o návrhu na legalizáciu eutanázie bolo právne záväzné. Za takýto krok sa v referende vyslovilo 65,2 percenta hlasujúcich, zatiaľ 33,8 percenta bolo proti.

V druhom plebiscite sa 53,1 percenta voličov vyslovilo proti tomu, aby sa v krajine povolilo užívanie marihuany na rekreačné účely. Toto hlasovanie však nebolo právne záväzné a jeho výsledok ešte nemusí byť definitívny .

Do predbežných výsledkov totiž zatiaľ neboli zahrnuté tzv. osobitné hlasy, medzi ktoré patria aj lístky odovzdané v zahraničí, v nemocniciach či väzeniach.

 

Premiérka Jacinda Ardernová, Zdroj: SITA/Greg Bowker/NZ Herald via AP

 

Podľa agentúry AFP tvoria takého hlasy približne 20 percent zo všetkých odovzdaných hlasovacích lístkov.

Výsledok referenda o marihuane by sa preto po ich zarátaní mohol ešte zmeniť v prospech stúpencov legalizácie, vzhľadom na relatívne malý rozdiel medzi oboma tábormi.

V prípade eutanázie nemôže už na výsledku nič zmeniť ani pripočítanie osobitných hlasov.

Príslušný zákon už vlani schválil novozélandský parlament a do platnosti vstúpi v novembri budúceho roka.

Konečné výsledky oboch plebiscitov majú byť zverejnené v piatok na budúci týždeň. Eutanázia bude možná len v prípade nevyliečiteľne chorých pacientov, ktorí prežívajú neznesiteľné utrpenie a zostáva im menej ako šesť mesiacov života. O takúto možnosť budú môcť požiadať len duševne zdraví dospelí a ich žiadosť budú posudzovať dvaja lekári.

Navrhovaný zákon o využívaní marihuany na rekreačné účely by umožnil osobám starším ako 20 rokov legálne si zakúpiť až 14 gramov denne.

V jednej domácnosti by bolo možné pestovať najviac štyri rastliny konope.

 

Zdroj: topky.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím