Počas korony sa darí biznisu s marihuanou

Foto: Ignite / pixabay / konopkar.sk
Konopkar, 26. októbra 2020

Nech už je Covid-19 akokoľvek príšerný pre ľudstvo a aj pre globálnu ekonomiku, sú sektory, ktorým hrá do karát.

Pandémia napríklad hodila záchranné koleso globálnemu biznisu s marihuanou. 

 

 

Šťastie v nešťastí však nemala jedna marihuanová spoločnosť – Ignite International Brands, ktorú založila instagramová celebrita Dan Bilzerian.

Toho na tejto sociálnej sieti sleduje 32,6 milióna fanúšikov. Pritom väčšinu jeho príspevkov tvoria zhýralé párty, kopy peňazí, zbraní a polonahé ženy.

 

Na mizine

Podľa najnovších výkazov, ktoré jeho spoločnosť Ignite zverejnila minulý štvrtok, je tento predajca výrobkov z kanabidolu (CBD) a THC takmer na mizine.

Spoločnosť, ktorá pôsobí v USA a tiež v Kanade, je až po krk zadlžená a v skladoch sa jej hromadia kopy nepredaných produktov.

 

 

Podľa tempa, akým v súčasnosti páli“ peniaze, jej hrozí krach.

Spoločnosť podľa zverejnených výkazov doposiaľ za tento rok prerobila 16,3 milióna kanadských dolárov a nahromadila dlh vo výške 37 miliónov kanadských dolárov (28 miliónov amerických dolárov).

Iba počas druhého štvrťroka 2020 minula 7,6 milióna dolárov a kvartál ukončila iba s 5,8 miliónmi dolárov v rukách. (Keďže sa akcie spoločnosti obchodujú na Kanadskej burze, všetky čísla spomenuté v tomto článku sú v kanadských dolároch, ak nie je uvedené inak.)

Nech sú tieto čísla akokoľvek nepriaznivé, nie je to ešte nič v porovnaní s tým, ako zle Bilzerianova firma tento rok začala.

Dobehla ju minuloročná strata neuveriteľných 67 miliónov dolárov, ktoré firma „prejedla“ z Bilzerianovho rozpočtu, z ktorého financuje svoj okázalý životný štýl a ktorý s vervou dokumentuje na Instagrame.

 

 

Akoby nestačilo, že v čele firmy je od júna už tretí prezident, jeden z predchádzajúcich mužov zodpovedných za chod Bilzerianovho biznisu, Curtis Heffernan, podal na svojho predošlého zamestnávateľa žalobu.

Tvrdí, že ho Bilzerian vyhodil z pomsty za to, že kritizoval jeho bezbrehé míňanie, na ktoré často používal firemné kreditky.

 

Potácajúce sa akcie

Akcie spoločnosti Ignite sa obchodujú na Kanadskej burze od roku 2018.

Bilzerian odkúpil inú spoločnosť, ktorá už na burze pôsobila a vďaka tomuto kroku sa verejne obchodovanou spoločnosťou stal aj jeho Ignite.

Linda Menzel, ktorá pôsobí ako poradkyňa Ignite, na naše otázky do uzávierky neodpovedala.

Bilzerian, naopak, akoby očakával kritiku, ktorá sa po zverejnení nepriaznivých čísel strhne, stihol ešte deň predtým, ako sa stali jeho dlhy verejne známe, túto stratu odôvodniť. Tým, že prirovnal svoju firmu k Uberu.

 

 

„Uber má hodnotu 80 miliárd a nebol v zisku ešte ani jediný mesiac, odkedy je na trhu. Iba za jeden kvartál minulého roka prerobil vyše 5 miliárd amerických dolárov,“ napísal na sociálnej sieti Twitter.

To je síce pekné, ale jedna akcia Ignite sa minulý pondelok obchodovala za 0,33 dolára, kým Uber za jednu akciu evidoval cenu 34 amerických dolárov.

A síce je pravda, že Uber prerobil miliardy dolárov, ale aj preto, že sa mu podarilo vstúpiť na burzu a uspieť, a to pri zvrátenej logike Wall Streetu prináša so sebou aj veľké výdavky.

Bolo by jednoduché zvaliť neúspech Bilzerianovej spoločnosti na Covid-19, a to je presne to, o čo sa manažment vo svojich finančných správach snaží, aj keď dodáva, že do konca roka sa snáď Ignite prehupne do čiernych čísel.

 

 

„Manažment verí, že tretí kvartál prinesie podstatné zlepšenie oproti druhému kvartálu, aj keď pozitívne dopady kompletnej reorganizácie firmy nebudú badateľné skôr ako koncom roka,“ tvrdí spoločnosť a dodáva:

„Manažment vo výsledku verí, že už v štvrtom kvartáli dosiahne spoločnosť profit.“

 

Ako sa darí marihuane v USA

To je však v rozpore s tým, čo sa udialo na trhu s marihuanou v tomto roku.

Na začiatku pandémie boli predajcovia mariahuany v USA vyhlásení za jedno z kľúčových odvetví, a tak mohli ich prevádzky zostať otvorené aj počas lockdownu.

Väčšina mariahuanových spoločností pocítila počas pandémie nárast tržieb a tento trend v letných mesiacoch iba pokračoval.

Niektorí z veľkých hráčov, ktorí pôsobia na viacerých trhoch, sa rozhodli ešte viac rozrásť a expandovali do ďalších krajín.

 

 

No a pred pár týždňami poskočila cena za akcie tých pár marihuanových spoločností, ktoré sú verejne obchodované.

Stalo sa tak po tom, čo senátorka Kamala Harris, ktorá kandiduje na post viceprezidentky po boku demokratického kandidáta Joea Bidena, povedala, že ak ich Američania zvolia, tak spolu s Bidenom plošne dekriminalizujú marihuanu v USA.

Nič z týchto podnetov, ktoré „nakopli“ rast ostatných marihuanových spoločností, Bilzerianovi nepomohli.

Za druhý kvartál tohto roka vykázal Ignite tržby nižšie ako milión dolárov. (Spoločnosť zároveň odkryla, že jej na sklade trčia produkty za 8,1 milióna. To je naozaj veľa produktov ako napríklad vodka ponúkaná pod firemným menom Ignite.)

 

 

„Spoločnosť bude musieť získať dodatočný kapitál, aby dokázala financovať svoje operácie a tiež perspektívnu expanziu na strategické trhy,“ napísal minulý týždeň manažment spoločnosti.

„To však môžu nepriaznivo ovplyvniť neisté trhové podmienky, vrátane tých, ktoré spôsobil Covid-19, a tiež neschopnosť zaistiť strategických partnerov na kľúčových trhoch.“

 

Pomoc od vlády

Ignite tiež oznámil, že začne okresávať svoje výdavky, čo nie je žiadnym prekvapením vzhľadom na vlaňajšie divoké míňanie, ktoré spoločnosť takmer priviedlo na pokraj krachu.

Nebude to mať pritom ľahké. Mesačne platí šesťcifernú sumu za prenájom Bilzerianovho okázalého sídla v Los Angeles, v ktorom instagramová celebrita usporadúva svoje preslávené žúry a odkiaľ komunikuje s novinármi.

 

 

Ignite však za posledné mesiace znížil výdavky na marketing a vraj sa sústreďuje na novú stratégiu, ktorá už viac nepozostáva z divokých párty, ale z „marketingu na sociálnych sieťach… ktorý si vyžaduje podstatne nižši investície,“ píše sa v spoločnosťou zverejnených dokumentoch.

Doposiaľ sa však firma príliš neobmedzovala. Iba počas prvej polovice roka minula 9,2 milióna dolárov na administratívu (vrátane účtovníctva) a do konca roka ešte musí zaplatiť 3 milióny dolárov na prenájmoch, píše spoločnosť v správe.

Na druhej strane, odkrojila si pre seba aj zo štátnej pomoci.

Z podpornej schémy pre malé a stredné podniky čerpala medzi aprílom a júnom 1,2 milióna dolárov a podľa zverejnených výkazov plánuje do konca roka „požiadať úrady o odpustenie dlhu“.

 

 

Znamená to teda, že spoločnosť čoskoro skončí? Popravde, nevyzerá to tak.

Predsa len, všetky tieto informácie sú staré niekoľko mesiacov a Bilzerianova marihuanová spoločnosť sa naďalej drží nad vodou.

Avšak záver roka sa blíži a všetci čakáme, či sa spoločnosti Ignite podarí dostať sa do čiernych čísel, ako sľubujú jej manažéri.

Ak áno, tak tento počin môže Bilzerianovi závidieť aj Uber.

 

Prispievateľ Chris Roberts píše pre Forbes.com o marihuanovom biznise.

Zdroj: forbes.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím