Nemeckej pacientke preplatí marihuanu poisťovňa

Foto: lamarihuana.com
Konopkar, 22. októbra 2020

Po dlhom právnom boji zvíťazila nemecká pacientka nad svojou zdravotnou poisťovňou. Poisťovňa jej teraz musí preplatiť liečebné konope.

Sociálny súd v Berlíne a Brandenbursku rozhodol, že zdravotná poisťovňa musí hradiť náklady na kvapky dronabinolu najmenej po dobu jedného roka.

Táto správa je pozitívna pre prístup pacientov k liečebnému konope a pre spoločnosti, ktoré sa snažia uchytiť na rozvíjajúcom sa trhu.

 

Zdroj: reddit.com

 

Súdny spor však potvrdzuje, že pacienti musia často bojovať proti svojim poisťovniam o finančnú náhradu kanabisu – aj keď nemecký program marihuany na lekárske účely, ktorý takéto krytie vyžaduje, je aktívny už roky.

Poisťovne môžu odmietnuť liečbu iba v „odôvodnených, výnimočných prípadoch“, no od roku 2017 zamietli takmer 40% žiadostí o preplatenie.

Podľa nedávneho rozsudku Brandenburského sociálneho súdu „je nesporné, že sťažovateľka má vážnu chorobu, ktorá má vplyv na kvalitu jej života“.

„Pacientka, ktorá poberá invalidný dôchodok, trpí veľmi výrazným syndrómom nepokojných nôh so silnými poruchami spánku, poruchou chronickej bolesti so somatickými a psychologickými faktormi, migrénou, rekurentnou depresívnou poruchou, emočne nestabilnou poruchou osobnosti (hraničnou) a tinnitom.“

Už samotný syndróm nepokojných nôh by podľa rozsudku spĺňal požiadavku „vážnej choroby“.

„Utrpenie žiadateľky žijúcej zo sociálnych dávok je vážne. Popieranie finančného pokrytia dronabinolu by bolo v rozpore s jej základnými právami.“

 

Zdroj: marijuanagames.org

 

Súd teda rozhodol, že po dobu jedného roka musí zdravotná poisťovňa zaplatiť pacientke liečbu dronabinolom.

Poisťovňa bude musieť žiadateľovi nahradiť aj súdne trovy.

Nemecká novela zákona začiatkom roka 2017 nariadila, aby zdravotné poisťovne kryli náklady na lekárske konope za predpokladu, že:

  • pacient je ťažko chorý,
  • marihuanu užíva ako poslednú možnosť, berúc do úvahy možné vedľajšie účinky,
  • je pravdepodobné, že kanabis bude mať pozitívny účinok na liečbu choroby alebo jej symptómov.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím