Nový Zéland: Zdravotníci podporujú legalizáciu marihuany

Foto: ponderingpot.com.au
Konopkar, 13. októbra 2020

Zdravotníci tvrdia, že užívanie marihuany by sa malo povoliť pacientom so zdravotnými problémami

V úvodníku v Novozélandskom lekárskom vestníku, špecialisti z oblasti liečby závislostí, verejného zdravia a epidemiológie vyzvali Novozélanďanov, aby v referende zahlasovali za legalizáciu marihuany.

Prieskum verejnej mienky ukazuje, že spoločnosť je rozdelená prakticky na dve polovice ak ide o samotnú legalizáciu, píše theguardian.com.

Referendum za legalizáciu kanabisu a podporu rovnosti v zdraví je „príležitosťou, ktorá prichádza raz za generáciu“, uvádza sa v úvodníku.

 

 

Profesor Michael Baker z University of Otago, jeden z kľúčových architektov úspešnej reakcie krajiny na Covid-19, tvrdí, že Nový Zéland dokázal, že je svetovým lídrom vo využívaní „inovatívnych a na dôkazoch podložených prístupov“ k zložitým problémom verejného zdravia.

„Je čas zaujať nový prístup k zákonu o kanabise a na prvom mieste je verejné zdravie,“ hovorí profesor Baker.

„Náš model prohibície kanabisu je zastaraný a nefunguje. Podpora reformy sa týka zmeny formy užívania kanabisu a teda sa otvárajú nové, efektívnejšie spôsoby minimalizácie škôd spôsobených touto drogou.“

 

Konope je na Novom Zélande najčastejšie užívanou nelegálnou drogou

Posledný prieskum zdravia na Novom Zélande zistil, že 15% alebo 590 000 dospelých obyvateľov Nového Zélandu užilo kanabis aspoň jeden krát za posledných 12 mesiacov.

 

 

Māori predstavujú 16% populácie Nového Zélandu a je preukázané, že sú neúmerne ovplyvnení novozélandskými protidrogovými zákonmi.

Čelia trikrát viac zatknutiam a trestným stíhaniam za držbu konope ako osoby, ktoré nie sú pôvodnými obyvateľmi Nového Zélandu.

 

Zdroj: hlavnydennik.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím