26-ročný Slovák dostal za marihuanu 12,5 roka. Ľudia v petícii žiadajú zmenu zákona

Foto: SHUTTERSTOCK / WEB / konopkar.sk
Konopkar, 6. októbra 2020

Slovensko pobúrilo udelenie takmer 13 ročného trestu mladému Robovi, ktorého chytili s pár gramami marihuany. Vznikla preto petícia, ktorej cieľom je zmeniť zákon tak, aby ľudia nedostávali za držanie marihuany podobné tresty ako za vraždu

Robo je 26 ročný chlapec, ktorý je momentálne 20.mesiac vo vyšetrovacej väzbe, pretože bol prichytený so 7,5 g marihuany.

Keďže raz už bol odsúdený za podobný skutok, Okresný súd v Košiciach ho odsúdil na 12,5 roka nepodmienečne.

Táto situácia je spôsobená nesprávnym nastavením Trestného zákona, ktorá hádže do jedného vrece konzumenta s 1 cigaretou mäkkej drogy s dílerom s veľkým množstvom tvrdej drogy a zároveň aj konzumentom dáva likvidačné tresty, ktoré nepomôžu ani odsúdenému ani spoločnosti.

Slováci však nechcú nechať Roba napospas nespravodlivo nastavenému trestnému zákonu, a preto predstavili dôležitú petíciu, ktorú doposiaľ podpísalo viac ako 21 000 ľudí.

Jej cieľom je  zmeniť súčasný trestný zákon tak, aby nebolo možné zavrieť mladého človeka na 15 rokov za prechovávanie malého množstva marihuany.

Rýchlo zistíš, že v tomto zákone sa rozdeľuje medzi konzumentom a dílerom. Díler je súdený rovnako ako konzument. Špeciálne prekvapivý je paragraf 172/2a, ktorý zavrie konzumenta, ktorého prichytili dvakrát v živote s marihuanou na 10 až 15 rokov.

Ak k tomu pripojíme paragraf 47, tak v extrémnom prípade za tri cigy marihuany môže človek dostať až doživotie.

Nehovoriac o tom, že Slovensko vôbec nedelí drogy na „mäkké“ a „tvrdé“.

To znamená, že ak máte človek 10 kg LSD dostane rovnaký trest ako keby ho chytili dvakrát s dvoma kilogramami marihuany.

„Stretol som sa s Robovými rodičmi a sú to slušní ľudia z Košíc. Ich syn mal prácu, nebol žiadny asociál. Jeho jediným hriechom bolo, že si rád občas “pohulil”. Rodičom som sľúbil, že sa budem vo veci angažovať a pokúsim sa pomôcť. Prvým krokom by mala byť zmena trestných sadzieb čo najrýchlejšie, ešte predtým, ako bude Robov rozsudok potvrdený,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

 

ZA 7,7 GRAMU MARIHUANY TREST AKO ZA VRAŽDU?
Keď som sa dozvedel, že 26-ročný chalan dostal za držanie marihuany 12,5…

Posted by Juraj Droba on Thursday, 1 October 2020

 

Sudcovia podľa neho nemajú na výber a musia ísť podľa platného Trestného poriadku. Prislúbil tiež, že druhým krokom bude prosba na pani prezidentku, aby tento prípad zvážila ako zrelý na amnestiu.

„A tretím ja samozrejme dekriminalizácia marihuany, ale to ešte potrvá. Nejdem bojovať za to, aby boli všetky drogy beztrestné, ale aby zvíťazil zdravý rozum pri fajčení marihuany,“ dodal Droba.

 

Podpora politikov

Koaličné strany Za ľudí, Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutie Sme rodina už vyjadrili podporu úprave trestov za držbu a užívanie marihuany.

Pre hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) však nie je táto otázka „témou“, keďže nie je zakotvená v Programovom vyhlásení vlády SR. Vyplýva to z odpovedí, ktoré agentúre SITA poskytli všetky oslovené strany a hnutia.

Diskusiu o dekriminalizácii marihuany otvorila vo svojom profile na sociálnej sieti europoslankyňa za stranu SaS Lucia Duriš Nicholsonová. Prezidentka Zuzana Čaputová sa v tejto súvislosti vyjadrila, že otvorenie diskusie na túto tému podporuje.

Hnutie Sme rodina uviedlo, že dekriminalizáciu trestov za držbu marihuany nepodporí, je však za úpravu trestov.

„Sme za to, aby sa všetko meralo jedným metrom. Sme napríklad za väčšie postihy pre alkohol za volantom. Nebudeme mať o tom problém diskutovať s pani ministerkou Kolíkovou,“ dodalo hnutie.

 

 

Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti SR informoval, že Mária Kolíková (Za ľudí) má v pláne komplexne prehodnotiť tresty vo vzťahu k závažnosti trestných činov.

„Na slabých páchateľov chceme byť tolerantnejší. Na organizovanú a závažnú kriminalitu byť aj prísnejší. Táto úloha je určená na ďalší rok,“ dodala.

Strana SaS sa k dekriminalizácii užívania marihuany hlásila už vo svojom volebnom programe.

Ako však uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák, v súčasnosti záleží na dohode v koalícii.

Strana tiež považuje za dôležité navrhnúť riešenie spôsobu, akým sa užívateľ marihuany môže dostať k rastline pre vlastnú spotrebu bez toho, aby musel podporovať nelegálny obchod.

„V programe sme dokonca mali aj to, že chceme upraviť tresty za priestupky spáchané držbou marihuany tak, že v prípade zadržania množstva menšieho ako dva gramy sušiny budeme tento priestupok riešiť jej konfiškáciou a dohovorom na mieste,“ uzavrela SaS v stanovisku.

Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) považuje debatu o zmene trestov za držbu a užívanie marihuany za zástupnú diskusiu, ktorá odvádza pozornosť od kľúčových tém. Za najdôležitejšie považujú riešenie boja s hospodárskou krízou a prijímanie opatrení na zlepšenie života ľudí.

„Prijímaniu opatrení ako sú zmeny v interrupciách či v protidrogovej politike štátu treba poctivú celospoločenskú diskusiu, ktorá zatiaľ neprebehla, takisto ani žiaden spomínaný návrh zákona v parlamente neevidujeme,“ dodala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Hovorca Kotlebovcov – Ľudovej strana Naše Slovensko Ondrej Ďurica informoval, že v strane nikdy nepodporia žiadne zmeny v legislatíve v súvislosti s držbou a užívaním marihuany.

 

Zdroj: startitup.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím