OĽaNO sú proti dekriminalizácii marihuany. Erik Kaliňák a Andrej Stančík sú za

Foto: TASR
Konopkar, 25. septembra 2020

Liberálna strana Progresívne Slovensko (PS) otvorila doterajšiu agendu strany Sloboda a Solidarita. Vyzvala totiž vládu a parlament, aby dekriminalizovali marihuanu

Progresívne Slovensko v utorok (22.9.) vyzvalo vládu a poslancov, aby prijali zmenu trestnej legislatívy, ktorou sa marihuana dekriminalizuje.

Okrem legislatívnej zmeny sa podľa PS musí zmeniť aj koncept a prístup, s akým sa k problematike pristupuje.

K dekriminalizácii marihuany sa v utorok večer vyjadrila aj europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorej strana mala doteraz na uvedenú tému monopol.

Pripomenula, že SaS-ka dekriminalizáciu otvára už od roku 2010.

Dodala, že v prípade držby marihuany by sme sa mali inšpirovať trendom európskych krajín.

Prevenciu a reštrikciu by sme podľa jej slov mali riešiť skôr pokutou ako väzením.

„Podľa mňa nie je normálne, že v jednom členskom štáte idete za marihuanovú cigaretu do väzenia a v druhom si vás ani nevšimnú, poprípade vás vedome pozývajú do coffeeshopov na to, aby ste si zapálili marihuanu,“ uviedla. Preto volá potom, aby sa na uvedený problém nazeralo rovnako v celej Európskej únii.

Vyzvala preto na debatu aj v našom parlamente.

 

„Zástupná diskusia“

Vzhľadom na aktuálnu na výzvu dvoch liberálnych strán sme o stanovisko požiadali poslancov NR SR.

„Strana HLAS – sociálna demokracia považuje za najdôležitejšie riešiť v súčasnosti boj s hospodárskou krízou a prijímanie opatrení na zlepšenie života ľudí. Nebudeme sa zapájať do zástupných diskusií, ktoré odvádzajú pozornosť od týchto kľúčových tém,“ uviedla Patrícia Medveď Macíková stanovisko strany.

„Prijímaniu opatrení, ako sú zmeny v interrupciách či v protidrogovej politike štátu, treba poctivú celospoločenskú diskusiu, ktorá zatiaľ neprebehla, takisto ani žiaden spomínaný návrh zákona v parlamente neevidujeme,“ dodala.

 

Sme rodina a nezaradený poslanec Kuffa nepodporujú dekriminalizáciu

Na našu otázku „ak by niektorá politická strana predložila do parlamentu zákon o dekriminalizácii marihuany, hlasovali by ste ZA?“

Nezaradený poslanec Štefan Kuffa uviedol:

„Určite nie. Za legalizáciu žiadnych drog nikdy nebudem. Výnimku ale tvoria tie, ktoré sa používajú v medicíne u onkologických a terminálnych pacientov, pri potlačení bolesti veľmi ťažko chorých.“

Poslanec strany Sme rodina Martin Borguľa by hlasoval proti.

„Sme rodina nepodporuje túto vec. Okrem toho v súčasnosti a v najbližších mesiacoch vôbec nepokladám túto tému, ktorá by mohla vyvolávať vášnivé diskusie a zbytočne polarizovala spoločnosť, za dôležitú,“ upozornil.

„Sme rodina sa chce sústrediť na riešenie najväčších problémov, ktoré našu spoločnosť čakajú, a na pomoc ľuďom, ktorí už sú a ešte budú súčasnou krízou najviac postihnutí,“ vysvetlil.

 

Bez podpory nelegálneho obchodu

Poslankyňa SaS Anna Zemanová v súvislosti dekriminalizácie marihuany pre náš portál uviedla:

„Sú to hypotetické otázky a záleží na dohode v koalícii. Avšak strana SaS ma tému dekriminalizácie marihuany aj vo svojom programe.“

„Dekriminalizáciou marihuany môžeme zabrániť nežiaducemu zhoršovaniu spoločenského uplatnenia zväčša mladých ľudí v dôsledku neprimeranej penalizácie za užívanie marihuany. Považujeme však za dôležité spolu s dekriminalizáciou užívania marihuany navrhnúť riešenie spôsobu, akým sa užívateľ marihuany môže dostať k rastline pre vlastnú spotrebu bez toho, aby musel podporovať nelegálny obchod,“ upozornila.

 

Matovičov záväzok: NIE uvoľneniu drogovej politiky

Poslanec najsilnejšej vládnej strany OĽaNO Martin Čepček pripomenul, že kandidoval ako „konzervatívny kandidát, pre ktorých je charakteristická pragmatická opatrnosť pred unáhlenými revolučnými zmenami.“

„Aký je dôvod v časoch, keď v slovenských nemocniciach den ne zomiera 20 zdravých detí na umelý potrat, keď naši seniori zomierajú na izoláciu v dôsledku pandémie, živitelia rodín prichádzajú o jediný príjem v dôsledku ekonomickej krízy, školstvo je na kolenách a zdravotníctvo pred kolapsom, otvárať túto Pandorinu skrinku?“ pýta sa.

„Kandidoval som ako kandidát hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, ktoré si presne pred rokom verejne stanovilo 5 kľúčových podmienok vstupu do vládnej koalície: popri NIE registrovaným partnerstvám a adopcii homosexuálmi to bolo aj NIE uvoľneniu drogovej politiky,“ pripomenul.

„Ako zvolený poslanec budem samozrejme stáť za týmto záväzkom a za dekriminalizáciu marihuany hlasovať nebudem,“ uviedol na záver.

 

Autor: Zuzana Franková

Zdroj: hlavnespravy.sk

 

 

Erik Kaliňák a Andrej Stančík sú za dekriminalizáciu marihuany

 

 

Zdroj: tvnoviny.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím