Ďuriš Nicholsonová: Marihuana by mala byť konečne dekriminalizovaná, viac nás ohrozujú alkoholici

Foto: TASR
Konopkar, 25. septembra 2020

Lucia Ďuriš Nicholsonová argumentuje tým, že vo všetkých krajinách EÚ okrem Slovenska je držba marihuany do určitých gramov charakterizovaná len ako priestupok.

Tresty za obdobný čin sú v našich podmienkach podľa Nicholsonovej disproporčné.

Pripomína aktuálny prípad Košičana Róberta, ktorému za držbu marihuany a hašišu okresný súd vymeral trest v trvaní 12 a pol roka. 

Napriek tomu, že sa skutku dopustil počas podmienky, ktorú mal tiež pre drogy, považuje to europoslankyňa za nespravodlivé.

Odvoláva sa pritom na jedny z najsledovanejších prípadov na Slovensku za poslednú dobu.

“Za zabitie Filipínca Henryho po brutálnom útoku dostal páchateľ 9 rokov. Nájomný vrah Andruskó, ktorý za finančnú odmenu zavraždil dvoch mladých ľudí, dostal 15 rokov.”

Liberálku tiež trápi osud ľudí, ktorí budú takto nepatrične odsúdení. Pýta sa, čo sa s nimi stane po tom, čo opustia brány väzenia a aká bude ich perspektíva.

“V drvivej väčšine prípadov ide o mladých ľudí, ktorí sa do života len rozbiehajú. Čo myslíte, akú majú pred sebou budúcnosť, keď si odsedia vo väzení trest za držbu marihuany? Za pár gramov trávy, aj keď v podmienke, im zničíme život,” dodáva vyčítavo.

Ďalším argumentom je podľa Nicholsonovej fakt, že ľudia, ktorí túto drogu užívajú, vykazujú nižšiu mieru agresivity než alkoholici.

Ak teda tolerujeme požívanie alkoholu napriek jeho dokázaným negatívnym účinkom, mali by sme rovnaký meter používať aj v prípade marihuany.

“Tolerujeme tradičných alkoholikov, ale tých, ktorí si namiesto borovičky zapália marihuanovú cigaretu, považujeme za kriminálnikov a posielame ich do väzenia.”

Po tom, čo ministerstvo zdravotníctva novelou zákona vyškrtlo CBD zo zoznamu omamných a psychotropných látok, je podľa Nicholsonovej načase zaoberať sa aj marihuanou a prevenciu aj reštrikciu riešiť skôr na úrovni pokút ako väzenia.

“Podľa mňa nie je normálne, že v jednom členskom štáte idete za marihuanovú cigaretu do väzenia a v druhom si vás ani nevšimnú, poprípade vás vedome pozývajú do coffeeshopov na to, aby ste si zapálili marihuanu.”

Europoslankyňa na záver pripomína, že naša právna úprava nemá v európskych podmienkach obdobu a je načase to zmeniť.

Podľa nej by sa diskusia nemala zmeniť na boj medzi konzervatívcami a liberálmi, lebo každoročné čísla odsúdených dokazujú, že “ak je účelom zákona prevencia či odstrašovanie, určite nefunguje”.

 

 

Zdroj: dennikslovensko.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím