Pri Prešove: Roľník si pestuje konope, láka to zvedavcov

Foto: WEB
Konopkar, 7. septembra 2020

Kým v minulosti naši predkovia z neho vyrábali laná a textílie, dnes je pestovanie technického konope na Slovensku povolené len 11 rokov.

Aj preto sa táto rastlina na našich poliach objavuje iba výnimočne.

 

 

Pri Prešove, v obci Lažany, kde konope pestuje súkromný roľník, sa preto ľudia zastavujú, aby si urobili fotografie.

 

 

Zdroj: ta3.com

 

 

 

 

Tiež sa stalo:

 

Rekreačné užívanie marihuany môže u tínedžerov spôsobovať výpadky pamäte, tvrdí výskum

Otázkou je, či sa za rekreačné užívanie považuje aj 7-krát až 9-krát  za mesiac.

O dlhodobých následkoch fajčenia marihuany sa stále vedú spory. Negatívne vidí dopady nová štúdia z USA, o ktorej píše Daily Mail

Tím z Coloradskej školy medicíny analyzoval 1 192 tínedžerov z 596 rodín a z výskumu vyplýva, že u užívateľov tejto látky existuje väčšia pravdepodobnosť výpadkov slovnej pamäte, presnejšie spomínania si na veci, ktoré čítali alebo počuli.   

Vedci veria, že ide o dôsledky skorého užívania marihuany, pretože tieto zmeny na vzorke nevedeli vysvetliť genetikou ani prostredím, v ktorom rodiny žili. 

Pokúšali sa pritom o to práve vzájomným porovnávaním súrodencov, ktoré by malo limitovať vplvyv rozdielnej výchovy alebo socioekonomického statusu. 

Štúdia sa zameriavala na rekreačných užívateľov, no tento bod môže byť trochu sporný.

Kým predchádzajúce výskumy riešili ľudí, ktorí fajčia 1- až 2-krát za mesiac, v tomto prípade bolo priemerom 7 až 9 dní mesačne.

Je teda otázne, či ešte stále ide o „rekreačné užívanie“.

Profesor Jarrod Ellingson z univerzity, ktorá výskum viedla, pripomína, že vplyv kanabisu na kognitívne funkcie by mali preverovať aj ďalšie štúdie, najmä preto, že sa táto látka stáva legálnou v čoraz viac amerických štátoch. 

V Colorade bola marihuana zlegalizovaná už v roku 2014, vďaka čomu oblasť navštevuje aj viac turistov. 

„Musíme mať správne empirické dáta o tom, ako kanabis ovplyvňuje mozog vo vývoji, aby vlády a zdravotné úrady mohli prijímať rozhodnutia,“ dodáva Ellingson. 

 

Zdroj: refresher.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím