Štúdia: THC môže zabrániť smrteľnej chorobe pľúc

Foto: WEB / konopkar.sk
Konopkar, 7. júla 2020

Účinná zložka marihuany môže pomôcť so závažnou chorobou.

Aj keď sa marihuana stále spája najmä s užívaním z dôvodu navodenia si opojných stavov, vedci vo veľkom skúmajú jej zložky a hľadajú aj jej využitie pre dobro ľudstva.

Ukazuje sa, že izolované zložky z marihuany môžu mať prínos pri liečbe neurologických alebo duševných porúch a tiež môžu priaznivo pôsobiť na chronickú bolesť.

Najnovší výskum naznačuje jej využitie aj v ďalšej oblasti medicíny.

Syndróm akútnej respiračnej tiesne, v skratke ARDS, postihne ročne viac ako tri milióny ľudí, uvádza portál IFLScience.

Pri infekcii pľúc sa u pacientov vyskytuje zvyčajne rýchlo rozvinutý zápal, dýchavičnosť a namodralá koža.

Ochorenie je vážne a spôsobuje úmrtie u 35 až 50 % zasiahnutých ľudí.

Pri pandémii nového koronavírusu, kde ARDS môže byť vážnou komplikáciou, sú každé nové spôsoby boja so syndrómom vítané.

Nový výskum publikovaný v časopise Frontiers In Pharmacology zistil, že tetrahydrokanabinol (THC), teda hlavná účinná zložka marihuany, môže zabraňovať smrteľným symptómom tohto pľúcneho syndrómu.

Výskum zatiaľ prebehol iba na myšiach.

 

Môže chrániť pred zápalovou búrkou

U pacientov s respiračnými ochoreniami sa pri smrteľných príznakoch spojenými s ARDS zvyčajne pozoruje tzv. búrka cytokínov.

Sú to malé proteíny, ktoré sa uvoľňujú v tele a sú dôležitou súčasťou imunitného systému v momente, keď organizmus bojuje s infekciou.

Cytokíny môžu byť buď prozápalové, keď organizmu oznámia, aby na miesto infekcie reagovalo imunitnými bunkami alebo protizápalové, keď spomaľujú reakciu a zastavujú imunitné bunky, ktoré príliš poškodzujú konkrétnu oblasť.

Pri respiračných ochoreniach niekedy imunitný systém reaguje nadmerne a uvoľňuje príliš veľa prozápalových cytokínov, čo spôsobuje veľký zápal a možnú smrť.

 

U myší funguje na 100 %

Aby vedci zistili, či THC je v tomto prípade nápomocné, tím vedcov z univerzity v Južnej Karolíne liečil myši s ARDS dávkami THC.

Ukázalo sa, že táto zložka marihuany pôsobí ako protizápalové činidlo.

Až v 100 % prípadoch THC chránilo myši pred smrteľnými symptómami, ktoré sa vyskytujú pri búrke cytokínov, a to blokovaním prozápalových proteínov.

THC nielen zvýšilo protizápalovú aktivitu, ale aj spomalilo samotný zápal.

 

Sú nutné ďalšie testy

Tieto zistenia naznačujú možný spôsob zastavenia búrky cytokínov a závažných komplikácií u pacientov s respiračným ochorením.

Táto štúdia sa ale, samozrejme, zatiaľ týka iba myší a nedá sa automaticky tvrdiť, že rovnako tak funguje aj u ľudí.

Existuje tu však určitá možnosť úspechu, no bude potrebné vykonať oveľa viac testov a hlavne klinických skúšok, aby sa účinok THC na liečbu syndrómu u ľudí naozaj potvrdil.

 

Zdroj: interez.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím