Marihuana môže zmierňovať účinky depresie, ukázala nová štúdia

Foto: Shutterstock
Konopkar, 6. júla 2020

Podľa novej štúdie, ktorú uverejnila University of New Mexico a Releaf App v Yale Journal of Biology and Medicine, môže kvet kanabisu poskytovať okamžitú úľavu od príznaku depresie.

Depresia totiž  často vedie k ďalším ochoreniam, ako je napríklad rakovina, závislosť na návykových látkach, úzkostné poruchy, schizofréniu, či chronickú bolesť.

Podľa štúdie má kanabis antidepresívne účinky, aj keď rozsah účinku a skúsenosti s vedľajšími účinkami sa líšia v závislosti od vlastností rastliny.

 

 

Ak cítite smútok, nemôžete sa posunúť vo svojich problémoch a nemáte záujem o žiadne aktivity, ktoré ste si predtým užívali, trpíte depresiou.

Tá postihuje 350 miliónov ľudí, a čo je horšie, čísla šli počas pandémie hore.

 

Funguje okamžite

V komplexnej štúdií sa nachádzajú porovnávania s bežnými liekmi.

Bežné liečivá používané na liečbu príznakov depresie (ako sú inhibítory monoaminooxidázy alebo tricyklické antidepresíva) zvyčajne pôsobia niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov, kým začnú spôsobovať výraznú úľavu.

Štúdia ďalej poznamenáva, že možné vedľajšie účinky spojené s týmito tradičnými farmaceutickými výrobkami zahŕňajú dokonca úzkosť, anorgazmiu, demotiváciu a samovražedné myšlienky.

„Jedným z najzaujímavejších zistení tejto štúdie je to, že kanabisový kvet s relatívne vysokými hladinami tetrahydrokanabinolu alebo THC je obzvlášť spojený s okamžitým znížením intenzity depresívnych pocitov,“ povedal pre Forbes výskumný pracovník Jacob Miguel Vigil.

„Rozdiely v prevalencii času a účinku a relatívneho vedľajšieho účinku medzi produktmi a používateľmi môžu vzniknúť v dôsledku iných antidepresívnych a synergických zlúčenín v rastlinách mimo THC alebo kanabidiolu (CBD), vrátane menších kanabinoidov, terpénov a flavonoidov,“ dodal.

 

 

Na Slovensku sa tohto antidepresíva tak skoro nedočkáte.

Aj keď budúcnosť marihuany na Slovensku nemá zelenú, prekvapivé sú výsledky prieskumu z minulého mesiaca.

Ako píše TASR, 40 percent slovenskej mládeže vo veku od 16 do 19 rokov má skúsenosť s marihuanou.

S marihuanou má podľa prieskumu dočinenia 17 percent chlapcov a desať percent dievčat vo veku 15 rokov.

Z prieskumu podľa vedúcej Inštitútu drogových závislostí Zuzany Kamendy vyplýva, že skúsenosť s marihuanou u mladých v Bratislavskom kraji malo medzi rokmi 2016 až 2019 na základnej škole osem percent detí a na strednej škole 31 percent mladých.

Poukázala tiež na to, že priemerný vek ľudí, ktorí boli liečení od závislosti s marihuanou, bol 15 rokov.

 

Tresty za marihuanu by sa mali na Slovensku mierniť

Ako uviedla Markíza, koalícia chce rokovať o zmene trestných sadzieb za marihuanu.

 

 

Čiastočnú dekriminalizáciu drog navrhovala počas svojho pôsobenia aj niekdajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

V koalícii však vtedy jej návrh neprešiel a rovnako tak sa nepodarilo presadiť ani o čosi konzervatívnejší návrh jej nástupcu Gábora Gála, ktorý chcel, naopak, prísnejšie tresty iba za marihuanu.

 

Regulácia zákonom

V Kalifornii bola medicínska marihuana legalizovaná v roku 1996.

Potom prišla dekriminalizácia marihuany aj na Európu.

 Keď už bola v roku 2012 medicínska marihuana k dispozícii v osemnástich štátoch USA, v štáte Colorado a Washington sa schválilo aj rekreačné používanie marihuany, čo sa odvtedy týka viac a viac štátov.  

V Európe je súčasná situácia nasledovná: všetky členské štáty považujú držanie marihuany na vlastnú potrebu za nepovolené, ale na druhej strane, viac ako tretina z nich netrestá takéto menej závažné trestné činy putovaním do väzenia.

 

 

 

Väzenie je teoretický možné vo všetkých škandinávskych krajinách, vo Francúzsku, Nemecku, Maďarsku, Poľsku, u nás a dokonca aj v Holandsku.

Naopak, do väzenia za držanie marihuany nepôjdete v Belgicku, Španielsku, Taliansku, Írsku alebo v Českej republike.

Čiže žiadna vláda v Európskej Únie nepodporuje legalizáciu predaja marihuany na rekreačné účely.

Navyše, všetky krajiny majú tresty odňatia slobody za nelegálne dodávky a aj za obchodovanie s ňou.

  

Zdroj: startitup.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím