Prečo budú v roku 2021 legalizovať marihuanu ďalšie štáty

Foto: michigan-marijuana-lawyer.com
Konopkar, 29. júna 2020

Uprostred recesie a sociálnych nepokojov vidí marihuanový priemysel svoj okamih.

Opatrenia amerických štátov zamerané na zníženie trestnoprávnych sankcií za užívanie a držanie marihuany sú hnacou silou občianskych združení, ktoré chcú legalizovať marihuanu a urobiť z nej ekonomický motor, tvrdia členovia amerického priemyslu a politickí experti.

„Očakávam, že rekordný počet štátov legalizuje marihuanu v roku 2021 z dôvodu finančných tlakov a z dôvodu požiadavky rasovej rovnosti. Budú chcieť znížiť zbytočné policajno-civilné interakcie,“ uviedla Karen O’Keefe, riaditeľka organizácie, ktorá stojí za zneniami mnohých marihuanových zákonov naprieč USA.

V posledných týždňoch sa snažilo viacero štátov USA uvoľniť desaťročia staré protidrogové zákony, ktoré kriminalizovali držanie marihuany a neprimerane väznili čiernych ľudí za nenásilné trestné činy.

 

 

Nevada prepustila viac ako 15.500 ľudí odsúdených za držbu menej ako 28 gramov marihuany.

Zákonodarcovia štátu Georgia pridali dekriminalizáciu marihuany k návrhu zákona o policajnej reforme, ktorý čelí náročnej ceste k schváleniu, vzhľadom k tomu, že Republikánmi kontrolované valné zhromaždenie štátu a legislatívne zasadnutie sa končia 30. júna.

V New Jersey tiež napreduje legislatíva v oblasti dekriminalizácie.

V Colorade bol návrh zákona o diverzifikácii marihuanového odvetvia doplnený o paragraf, ktorý umožní demokratickému guvernérovi Jaredovi Polisovi zrušiť niektoré súdne rozhodnutia ľudí v súvislosti s držbou marihuany.

Nový zákon štátu Virgínia, ktorý dekriminalizuje marihuanu, obsahuje aj ustanovenia na vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá vyhodnotí potenciálny dopad legalizácie marihuany.

V posledných rokoch sa zvýšili požiadavky sociálnej spravodlivosti a rovnosti znížením počtu ľudí uväznených za nenásilné trestné činy súvisiace s marihuanou.

Daňové príjmy z marihuany boli nasmerované do komunít poškodených vojnou proti drogám. Zároveň bol zvýšený počet malých podnikateľov a zamestnancov.

 

 

„Na konci dňa hovoríme o ekonomike a pracovných príležitostiach,“ uviedla Jessica Billingsley, výkonná riaditeľka spoločnosti Akerna, vyrábajúcej softvér na dodržiavanie regulačných predpisov, ktorý pomáha štátom sledovať marihuanu od semena po predaj.

„Naozaj verím, že dojde k veľkému posunu, pretože štáty a guvernéri hľadajú spôsob, ako posilniť svoju ekonomiku,“ dodala.

Predaj konope v štátoch, ktoré legalizovali marihuanu na lekárske a rekreačné účely, dosiahol v roku 2019 približne 15 miliárd dolárov a očakáva sa, že do roku 2024 dosiahne 30 miliárd dolárov, hovoria údaje BDS Analytics.

Začiatkom roka 2020 malo byť podľa odhadov spoločnosti Leafly na trhu USA s marihuanou asi 243 700 zamestnancov na plný úväzok.

Viac ako polovica amerických štátov má zavedené zákony týkajúce sa lekárskej marihuany, pričom 11 z nich umožňuje aj rekreačné užívanie pre dospelých.

Očakávalo sa, že tieto počty a celková veľkosť marihuanového odvetvia sa v roku 2020 zvýšia.

 

 

Úsilie, aké je bolo napríklad v New Yorku, sa však spomalilo z dôvodu pandémie koronavírusu.

Zatiaľ čo je úsilie o legalizáciu v New Yorku dočasne odložené, očakáva sa, že obyvatelia New Jersey a Južnej Dakoty budú hlasovať o legalizácii rekreačnej marihuany v novembri.

Štát Mississippi má hlasovať o lekárskej marihuane.

Legalizačné podujatia a podpisy za lekársku marihuanu prebiehajú v Montane a Nebraske.

V Arizone sa zase podpisuje za rekreačnú marihuanu.

 

Recesia požehnaním?

Výkonnosť odvetvia marihuany počas pandémie rástla a preto je odolná proti recesii.

 

 

Toto odvetvie by mohlo byť prínosom pre ohrozené rozpočty štátov.

Podniky s kanabisom sa považovali počas koronakrízy za nevyhnutné vo väčšine štátov, v ktorých je marihuana legálna.

Podľa správy z júnového prieskumu trhu od analytikov Stifel, ktorá citovala údaje analytickej firmy Headset, v štáte Washington vzrástli tržby o 26% a v Kalifornii o 46%.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím