Libanon ako prvý arabský štát legalizoval medicínsku marihuanu

Foto: Reuters
Konopkar, 24. apríla 2020

Libanonskí zákonodarcovia schválili v utorok zákon, ktorý legalizuje pestovanie kanabisu na lekárske a priemyselné účely.

Libanon je jeden z najviac zadĺžených štátov sveta.

Teraz zvolil novú, prelomovú taktiku, ako naštartovať ekonomiku.

 

 

 

Štát bude jediným majiteľom obchodov s konope.

Marihuana sa už desaťročia pestuje nezákonne v Bekaa na východe krajiny.

 

 

Libanonský parlament tento návrh zákona schválil na svojom zasadnutí v utorok, napriek odporom predstaviteľov Hizballáhu.

Avšak spojenci Hizballáhu vo vláde, vrátane predstaviteľov prezidenta Michela Aouna a hovorcu Nabih Berriho, toto rozhodnutie podporili.

 

 

Štúdia globálnej poradenskej spoločnosti McKinsey v roku 2018 odporučila tento krok ako spôsob na oživenie libanonského hospodárstva.

„Odhaduje sa, že legalizácia pomôže generovať až 1 miliardu dolárov za rok,“ informoval Bloomberg.

Úrad OSN pre drogy a kriminalitu označil Libanon v roku 2018 za jedného z piatich najväčších producentov kanabisu na svete.

 

 

Firas Maksad, analytik politiky a profesor na univerzite Georgea Washingtona v USA, vyhlásil, že tento krok bude úspešný, ale veľa závisí od implementácie.

„Ak bude obchod správne regulovaný a zdaňovaný, bude to mať pre Libanon čistý, pozitívny výsledok,“ povedal Maksad.

Toto rozhodnutie je veľkým zvratom drogovej politiky Libanonu.

 

 

„Je dôležité uvedomiť si, že Libanon minulý rok minul niekoľko miliónov dolárov zahraničnej pomoci v boji proti pestovaniu marihuany v Bekaa,“ uviedol Maksad.

Dodal, že opozícia Hizballáhu vystupujúca proti návrhu zákona robila len pózu.

 

 

„Hizballáh síce zaujal negatívne stanovisko, nakoľko zastáva islamské hodnoty, ale prakticky to bolo znamenie spojencom, že môžu hlasovať za právny predpis v súvislosti s marihuanou,“ uviedol Maksad.

 

 

Libanonská šiitská politická a vojenská organizácia Hizballáh má silné zastúpenie v údolí Bekaa, kde sa vyskytuje väčšina kultivácie marihuany.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím