Kanada: Kvôli koronavírusu vzrástol nákup marihuany

Foto: TASR / AP
Konopkar, 22. marca 2020

Ľudia nakupujú, aby zvládali stres a karanténu v čase epidémie alebo si urobili zásoby.

Aby zvládali stres v čase epidémie koronavírusu, znášali lepšie karanténu alebo si urobili zásoby pre prípad nedostatku, zhlukujú sa Kanaďania a turisti už niekoľko dní pred obchodmi či v miestach, kde sa predáva konope.

 

 

To je od konca roku 2018 v Kanade legálne, píše agentúra AFP.

 

Rekreácia i zásoby

Pred obchodom Quebeckej spoločnosti pre konope (SQDC) v ulici Svätej Kataríny, hlavnej obchodnej tepne v Montreale, sa vytvorila rada ešte predtým, než obchod vôbec otvoril.

„Rozhodli sa dať nás do karantény, a tak si musíme nájsť na tých 14 dní nejaké to potešenie,“ hovorí dvadsaťosemročná Maureen Duflotová.

Priletela s manželom posledným letom z Paríža ešte predtým, než boli kanadské hranice uzavreté. 

Kanadské úrady vyzvali cestujúci vracajúci sa z cudziny, aby dobrovoľne strávili dva týždne v domácej izolácii.

„Uvidíme, ako sa to vyvinie. Ľudia tu sú sympatickí, je tu úžasná atmosféra, ktorá sa tak líši od Francúzska,“ hovorí Maureen nadšene.

Kanada legalizovala konope pre rekreačné účely 17. októbra 2018.

Bola tak po Uruguaji druhou krajinou na svete, ktorá tak urobila.

„Niekto prepadá panike, iní to zase berú na ľahkú váhu. Rozhodol som sa liečiť stres fajčením konope,“ hovorí Michel Benoît, kameraman, ktorý sa práve dozvedel, že už nemôže chodiť do práce práve kvôli koronavírusu.

 

 

„V posledných dňoch sme zaznamenali nárast predaja,“ hovorí hovorca SQDC Fabrice Giguere, ale žiadne čísla neudáva.

„Zásobovanie je stabilné,“ uisťuje.

 

Pandémia koronavírusu

Ďalšia zákazníčka SQDC Kelly Mercerová prehlasuje, že sa v skutočnosti neznepokojuje rizikom, že by vírus chytila, a vchádza do obchodu, hoci večer predtým bolo v provincii Québec potvrdených takmer sto prípadov, z ktorých jeden skončil smrťou.

„Ako si môžete všimnúť, všetci držia rozostupy a obchody robia bezpečnostné opatrenia, nemanipulujú s peniazmi a pokladníčky majú rukavice,“ upresňuje žena vychádzajúci z obchodu.

 

 

„Fajčím pravidelne, len pre radosť. Chcem si byť istá, že budem v poriadku, aby som to niekoľko týždňov vydržala, keby mi zamestnávateľ oznámil, že mám zostať doma,“ vysvetľuje Kelly.

„Urobili sme niekoľko opatrení, aby sme riziko šírenia nákazy na pobočkách znížili,“ potvrdzuje Fabrice Giguere. 

Vo zvyšku Kanady gigant Canopy Growth dočasne v utorok zatvoril svojich 23 obchodov s tým, že je potrebné obmedziť kontakty so zákazníkmi.

„Povzbudzujeme ľudí, aby nakupovali radšej cez internet ako v obchodoch,“ uvádza Jordan Sinclair, viceprezident Canopy Growth.

V Ontariu, ktoré je najväčším trhom konope v Kanade, sústredila skupina teraz svoje úsilie na to, aby zásobovala štátnu spoločnosť Ontario Cannabis Store (OCS), ktorá má v tejto provincii monopol na predaj cez internet.

 

 

„V posledných dňoch sme zaznamenali výrazné zvýšenie objemu predaja cez naše internetové stránky,“ hovorí riaditeľ komunikácie OCS Daffyd Roderick.

Uvádza zvýšenie o 80 až 100 percent v porovnaní s normálnym predajom.

„Ľudia robia veľa vecí, aby si urobili život doma čo najznesiteľnejším. Myslím, že do tejto kategórie spadá alkohol, rovnako ako konope,“ hovorí Jordan Sinclai.

A dodáva: „Ľudia nakupujú, pretože si myslia, že v najbližších týždňoch k tomu budú mať obmedzené možnosti.“

 

Zdroj: sme.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím