Kalifornia: Zamestnanci užívajúci lekársku marihuanu nebudú môcť byť diskriminovaní

Foto: WEB
Konopkar, 26. februára 2020

Roky po tom, čo Kalifornia legalizovala rekreačné užívanie konope, zamestnávatelia naďalej zápasia s určovaním práv a povinností týkajúcich sa zamestnancov, ktorí marihuanu užívajú.

V roku 2016 väčšina kalifornských občanov schválila Proposition 64, teda Návrh 64, s názvom „Zákon o kontrole, regulácii a zdaňovaní použitia marihuany pre dospelých“.

Návrh 64 umožňuje dospelým od 21 rokov prechovávať a pestovať určené množstvo marihuany na rekreačné účely.

 

 

Návrh 64 sa však nezaoberá nespočetnými ďalšími dôsledkami rekreačného využitia konope, vrátane práv a povinností zamestnávateľov voči zamestnancom používajúcich marihuanu.

Ďalším mätúcim problémom sú zamestnanci, ktorí používajú marihuanu na liečenie chorôb, čo vyplýva zo „Zákona o súcite z roku 1996“.

Člen zákonodarného zhromaždenia Rob Bonta nedávno predstavil Návrh zákona 2355 s názvom „Diskriminácia v zamestnaní: lekárska marihuana (AB2355).

Účelom návrhu zákona je, aby zamestnávateľ nemohol odmietnuť zamestnať, prepustiť a diskriminovať osobu, ktorá užíva medicínske konope. Takéto konanie by bolo protizákonné.

 

 

Bonta predstavil podobný návrh v roku 2018, ale zlyhal.

Tentokrát však Bonta zahrnul niektoré výnimky, aby zákon opätovne prešiel.

Zmeny zahrňujú, že zamestnávatelia môžu naďalej odmietnuť zamestnať alebo ukončiť zamestnanie súčasného zamestnanca, ak by daná osoba spôsobila zamestnávateľovi:

  • stratu peňažnej alebo licenčnej výhody,
  • alebo by došlo ku škodám podľa federálnych zákonov či predpisov, vrátane predpisov ministerstva dopravy.

 

 

Okrem toho, ak zamestnávateľ požaduje, aby všetci zamestnanci a uchádzači o zamestnanie boli zbavení drog a alkoholu z legitímnych bezpečnostných dôvodov, ako to vyžadujú federálne alebo štátne zákony, zamestnávateľ nebude podliehať požiadavkám zákonu AB2355.

Návrh zákona stanovuje, že zamestnávatelia by mali mať stále právo odmietnuť zamestnanca, alebo podniknúť ďalšie zákonné kroky, ak zamestnávateľ zistí, že zamestnanec používa lekárske konope počas pracovnej doby.

S aktuálnymi zmenami môže mať tento návrh zákona (AB2355) vyššiu pravdepodobnosť úspechu ako predchádzajúci pokus.

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím