Štúdia skúmala marihuanu a falošné spomienky

Foto: WEB
Konopkar, 13. februára 2020

Ľudská pamäť je mimoriadne zložitá. Proces ukladania spomienok do pamäte nie je celkom podrobne preskúmaný. Nevieme, prečo si niektoré menej dôležité veci dokážeme pamätať dlhú dobu a niektoré viac dôležité nám z nej rýchlo vyprchajú.

Štúdia uverejnená v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences tvrdí, že užívanie marihuany môže zvýšiť pravdepodobnosť falošných spomienok u občasných používateľoch.

Upozorňujú, že tento efekt môže mať dôsledky pri objasňovaní zločinov, kde sú svedkami príležitostní užívatelia marihuany, informuje portál Inverse.

 

 

Štúdie sa zúčastnilo 64 občasných užívateľov marihuany.

Počas nej v rôznych testovacích dňoch vdychovali pomocou vaporizéra „jednu dávku“ marihuany alebo placeba.

Následne testovali ich spomienky v troch rôznych experimentoch.

V prvom teste im ukázali zoznam slov, ktoré si mali zapamätať.

 

 

Keď im zoznam ukázali opäť, avšak už aj s novými slovami, účastníci mali tendenciu označovať aj nové slová za tie, ktoré sa nachádzali na predchádzajúcom zozname.

Tento test potvrdil u nich „spontánnu“ tvorbu falošných spomienok.

Počas ďalších experimentov boli účastníci experimentu svedkami bitky alebo krádeže pomocou virtuálnej reality.

 

 

Potom boli vystavení dezinformáciám o tom, čo videli, či už prostredníctvom sugestívnych otázok od vedcov, alebo prostredníctvom zavádzajúceho svedectva od falošného svedka.

Následne sa vedci účastníkov výskumu pýtali, čo vlastne videli.

Výsledky experimentu ukazujú, že marihuana môže zosilniť u intoxikovaných ľudí vytváranie falošných spomienok.

 

 

Zistilo sa tiež, že všetci intoxikovaní účastníci mali vyššiu tendenciu odpovedať na otázky „áno“.

Keď testy prebiehali po týždni, tak všetky testované skupiny mali slabšie výsledky.

Vedci sa domnievajú, že toto je nepravdepodobné kvôli užívaniu marihuany a viac to súvisí s tým, že v priebehu času sa pamäť jednoducho zhoršuje.

Štúdia upozorňuje na dôsledky pri objasňovaní trestných činov.

Ak sú svedkovia zločinu pod vplyvom marihuany, štúdia navrhuje, aby sa urobil výsluch čo najskôr po tom, ako účinok konope odoznie.

 

 

Ak je vyslúchaná pod vplyvom, treba si dať pozor na otázky a spätne ich overovať iným položením otázky, keďže takýto svedok by mohol odpovedať automaticky „áno“.

Marihuana je najrozšírenejšou nelegálnou drogou na svete, a tak trestné činy, pri ktorých sú svedkovia pod vplyvom marihuany vôbec nie sú ojedinelé.

Vedci však zdôrazňujú potrebu ďalších výskumov v tejto oblasti, aby ich zistenia boli potvrdené aj ďalšími štúdiami.

 

Zdroj: interez.sk

 

Prečítaj si viac z kategórie:
Články
Vaše centrum o konope. Novinky a články o lekárskej marihuane. Táto web stránka je prístupná len pre osoby, ktoré dovŕšili 18 rokov. V prípade, že nemáte viac ako 18 rokov, bezodkladne opustite túto web stránku! Web stránka konopkar.sk používa súbory cookies na zlepšenie funkcií prehliadania, ako aj produkty spoločnosti Google, ktoré zhromažďujú, zdieľajú a využívajú osobné údaje na prispôsobenie zobrazovania reklám. Viac informácii nájdete na stránke Právne informácie. Ďakujeme, že podporujete konopnú osvetu a bezplatnú žurnalistiku vypnutím Vášho adblockeru:)
Súhlasím